Scenariusz godziny wychowawczej: Stereotypy płci
Godzina wychowawcza - scenariusz Temat: Stereotypy płci w społeczeństwie.
Adresaci: uczniowie klas I-II szkoły ponadgimnazjalnej.
Czas trwania zajęć: 135 minut (3 godziny lekcyjne).
Zajęcia można podzielić na trzy samodzielne jednostki lekcyjne - przy poszczególnych ćwiczeniach podaliśmy orientacyjny czas ich trwania.
Formy zaieć: dyskusja, burza mózgów, praca indywidualna, praca grupowa i z całą klasą.
Pomoce: marker, dwa duże arkusze papieru,) do powieszenia, samoprzylepne karteczki dla każdego ucznia.
Cele zaieć:
zwiększenie wśród uczniów świadomości istnienia nierówności płci, uwrażliwienie na istnienie stereotypów płci,
zwrócenie uwagi na to, że każdy człowiek jest inny i stereotypy często nie mówią prawdy o kimś, kto przynależy do danej grupy,
wprowadzenie pojęć płeć biologiczna (ang. sex) oraz płeć kulturowa (ang. gender),
refleksja nad stereotypami związanymi z płcią,
uwrażliwienie na problem dyskryminacji kobiet,
zapoznanie z faktami, statystykami dotyczącymi dyskryminacji kobiet,
wzmacnianie wrażliwości na tematykę równości płci.
UWAGA! Przed zajęciami ustaw krzesła w okrąg.
Przebieg zaieć Przywitanie i wprowadzenie
Powiedz uczennicom i uczniom, że dziś będziecie rozmawiać o stereotypach płci. O tym, czy są jakieś czynności, zawody, które mogą wykonywać tylko mężczyźni lub tylko kobiety.
Na początku spiszcie kontrakt, który wyznaczy zasady współpracy podczas lekcji.
Spisanie kontraktu - 10 minut
Na dużym arkuszu papieru (może być na flipcharcie) nauczyciel zapisuje zasady kontraktu, które podają uczniowie. Pod kontraktem podpisuje się nauczyciel/ka oraz uczniowie/nice
Kontrakt jest umową między grupą, a osobą prowadzącą. Określi najważniejsze zasady wspólnej pracy np.:
zaczynamy punktualnie,
mówi jedna osoba,
nie przerywamy sobie,
oceniamy i krytykujemy poglądy nie ludzi,
zasada dobrowolności (jeśli ktoś nie chce z jakiegoś powodu brać udziału w konkretnym ćwiczeniu, to nie musi, ale nie przeszkadza pozostałym osobom),
zasada dyskrecji - żadne wątki osobiste, jeśli takie się pojawią na zajęciach, nie powinny wyjść poza grono osób uczestniczących w warsztacie.
Zawiązanie kontraktu jest istotne by uczniowie i uczennice czuli/ły się swobodnie i dobrze na zajęciach. Każda osoba powinna mieć prawo do wygłoszenia swojego zdania bez poczucia, że jest za to oceniana (może się zdarzyć, że klasa będzie miała do tematyki zajęć stosunek bardzo osobisty, emocjonalny, dlatego ważne jest zapewnienie jej poczucia bezpieczeństwa)
Ważne, aby zasady kontraktu wychodziły głównie od uczniów i uczennic, wtedy na pewno będą ich przestrzegać. Nie dopuszczalne jest by nauczyciel/ka łamał/a zasady kontraktu np. jeśli zapiszemy zasadę punktualnego przychodzenia po przerwie i nauczyciel/ka się spóźni, to może być pewien/pewna, że uczniowie i uczennice zaczną łamać inne zasady.