4261639014

4261639014



Konspekt zajęć świetlicowych „Już wiosna”

Cele operacyjne:

Uczeń:

•    w skupieniu wysłucha informacji przekazywanych przez nauczyciela;

•    współpracuje z grupą;

•    rozpozna i nazwie wiosenne kwiaty;

•    samodzielnie rozwiąże rebusy;

•    wykona obrazek z motywem wiosennym;

Metody: słowna: pogadanka, rozmowa; oglądowa: zapoznanie się z rebusami oraz z ilustracjami wiosennych kwiatów; ćwiczeń praktycznych: wykonanie obrazka z motywem wiosennym

Formy: indywidualna: jednolita; grupowa: jednolita

Środki dydaktyczne: rebusy, obrazki z kwiatami, bibuła, tektura gładka, klej, nożyczki, styropianowe ramki, sznurek, płyta CD z odgłosami natury.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Wstęp

1.    „Wszyscy są” - zabawa ruchowa.

Dzieci tworzą dwa koła (jedno w drugim) tak, aby każde z dzieci miało parę. Zabawa polega na tym, aby każdy przywitał się z każdym w określony sposób.

Tekst przywitania:

Wszyscy są, witam was, zaczynamy, już czas.

Jestem ja i jesteś ty Raz, dwa, trzy.

Podczas zabawy dzieci pokazują treść rymowanki we wcześniej ustalony sposób. (Wszyscy - klaśnięcie w swoje dłonie, są - klaśnięcie prawą dłonią w prawą dłoń osoby naprzeciw, witam - klaśnięcia w swoje dłonie, was - klaśnięcie lewą dłonią w lewą dłoń osoby naprzeciw, zaczynamy już czas - tak samo jak na początku, jestem ja - pokazujemy na siebie, jesteś ty - pokazujemy na osobę naprzeciw, raz, dwa - uderzamy w dłonie osoby naprzeciw(dwa razy), trzy - osoby stojące w zewnętrznym kole przesuwają się o jedną osobę w prawa stronę i klaszczą w jej dłonie.

2.    Dzieci siedzą zwrócone twarzą w stronę nauczyciela. Prowadzący wita się z dziećmi i zapoznaje je z tematem zajęć.

Witam Was wszystkich bardzo serdecznie. Chciałabym abyśmy porozmawiali sobie chwile o pewnej porze roku, która niedawno do nas zawitała Jak na pewno zdążyliście zaobserwować w przyrodzie zachodzi wiele zmian. Dni stają się dłuższe, słońce wznosi się wyżej, jego promienie grzeją coraz mocniej. Marcu i kwietniu pogoda jest bardzo zmienna. Teraz szybko rozwijają się rośliny i wszystko pokrywa się zielenię. Cała przyroda budzi się do życia. O jakiej porze roku jest mowa?


