Scenariusz lekcji
I. Cele lekcji
1) Wiadomości
Uczeń:
• zna pojęcia wydalanie, filtracja, wchłanianie zwrotne;
• zna funkcje jakie pełni układ moczowy;
• nazywa narządy układu moczowego;
• określa rolę nerki, moczowodu, pęcherza moczowego, cewki moczowej;
• wie jaką rolę w powstawaniu moczu pełni kłębuszek nerkowy;
• wymienia choroby układu moczowego;
• zna procesy zachodzące w nerce podczas powstawania moczu;
• wymienia czynniki zapobiegające chorobom układu moczowego;
• zna zasadę działania sztucznej nerki.
2) Umiejętności
Uczeń:
• potrafi rozróżnić narządy układu moczowego na rysunku schematycznym;
• wyjaśnia, na czym polega wydalanie substancji szkodliwych z organizmu;
• rozumie procesy zachodzące w nerce podczas powstawania moczu;
• potrafi powiązać cechy poszczególnych narządów układu moczowego i z tekstu i je zapisuje;
• potrafi powiązać zdobyte wiadomości i je uogólnić.
II. Metoda pracy
rozwiązywanie testu
III. Środki dydaktyczne
formularz testu
IV. Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno - porządkowe:
• sprawdzenie obecności;
b) Przedstawienie sposobu sprawdzenia zdobytych wiadomości o budowie i funkcjach układu moczowego.
c) Przypomnienie zasad rozwiązywania testu:
• sposób zaznaczania prawidłowych odpowiedzi;
• tryb postępowanie w przypadku wyboru innej odpowiedzi.
d) Nauczyciel przypomina o dokładnym czytaniu poleceń, wnikliwej analizie tabel, wykresów, schematów i precyzyjnym oznaczaniu poszczególnych elementów na rysunkach schematycznych, oraz o właściwym zachowaniu podczas rozwiązywania testu.
e) Zapisanie tematu lekcji: „Powtórzenie i sprawdzenie wiadomości o budowie i funkcjonowaniu układu moczowego".
2) Faza realizacyjna
a) Nauczyciel rozdaje uczniom formularze testu.
b) Uczniowie podpisują je imieniem i nazwiskiem.
c) Rozwiązywanie testu przez uczniów (czas 35 minut).