II.WYCHOWANIE DO ŻYCIE W RODZINIE, 21.Odmienność płci, Marek Biesiada


Marek Biesiada 03. 04. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie II C - grupa dziewczyn

Temat: Odmienność płci.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Odmienność płci

    1. Kobiecość - męskość

    • Jaka jest różnica w budowie i funkcjonowaniu ciała kobiet i mężczyzn?

    • Z czego wynikają różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn?

    • Jakie są różnice w psychice kobiet i mężczyzn?

    2. Rozwój psychoseksualny dziewcząt i chłopców

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. .

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Kobiecość - męskość

    a) różnice w budowie ciała mężczyzn i kobiet

    • ciała kobiety i mężczyzny są przystosowane do prokreacji

    • ciała kobiety i mężczyzny są tak zbudowane, by umożliwić produkcję komórek rozrodczych, akt seksualny, a następnie ciążę i poród

    b) różnice psychiczne kobiet i mężczyzn

    • kobiety mają lepsze zdolności językowe

    • mężczyźni lepiej rozwinięte myślenie matematyczne

    • mężczyźni podczas rozumowania pomijają szczegóły

    • kobiety mają tendencje do brania wszystkiego pod uwagę

    • mężczyźni posługują się zmysłem wzroku

    • kobiety posługują się zmysłem słuchu

    • kobiety są bardziej skłonne do wzruszeń i bardziej otwarcie wyrażają uczucia

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. .

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


