II.WYCHOWANIE DO ŻYCIA GOSPODARCZEGO, 15.Cele gospodarowania, Marek Biesiada


Marek Biesiada 23. 01. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Cele gospodarowania

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest potrzeba?

    • Jakie mamy potrzeby?

    • Co robimy gdy mamy jakieś potrzeby?

    • Jakie są dwie najważniejsze grupy potrzeb?

    • Jakie są rodzaje potrzeb w zależności od potrzeb ludzkich?

    • Jakie są formy występowania zaspokajania potrzeb?

    • Jak jest ułożona hierarchia potrzeb?

    • Jakie są cechy ludzkich potrzeb?

    • Czy wszyscy mamy takie samy potrzeby?

    • Czy zawsze zadawalamy się tym czym mamy?

    • Czy ograniczamy się tylko do jednej potrzeby?

    • Co to jest zjawisko rzadkości?

    • Czym jest spowodowane zjawisko rzadkości?

    • Dlaczego człowiek musi dokonywać wyboru pomiędzy potrzebami?

    • Jakie pytania ułatwiają dokonywanie wyboru potrzeb?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Cele gospodarowania

    1. Cele gospodarowania

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    2. Osiąganie korzyści

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    3. Hierarchia celów gospodarowania

    • Jaką można ustalić hierarchię celów gospodarowania?

    • Od czego zależy kolejność przy ustalaniu hierarchii celów?

    • Do czego może prowadzić tylko dążenie do bogacenia się?

    • Czemu służy gospodarowanie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 93-94.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Cele gospodarowania

    • chęć zaspokojenia określonych potrzeb ludzkich

    • chęć osiągnięcia korzyści

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 95.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Osiąganie korzyści. Korzyść może być wyrażona w:

    • pieniądzu (zysk, wartość majątku)

    • stopniu zaspokojenia potrzeb (mieszkanie, samochód, meble itp.)

    • wartościach intelektualnych (zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności)

    • kategoriach społeczno-politycznych (zdobycie określonego stanowiska, władzy itp.)

    • kategoriach etycznych (uznanie, przyjaźń)

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 95-96.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Hierarchia celów gospodarowania

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    • Jakie są cele gospodarowania?

    • Jakie działania należy podjąć w celu uzyskania korzyści?

    • Jakie cele przyświecają konsumentom, a jakie producentom w gospodarowaniu?

    • Jakie są zależności pomiędzy producentami i konsumentami w osiągnięciu celów gospodarowania?

    • Jaką można ustalić hierarchię celów gospodarowania?

    • Od czego zależy kolejność przy ustalaniu hierarchii celów?

    • Do czego może prowadzić tylko dążenie do bogacenia się?

    • Czemu służy gospodarowanie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


