II.WYCHOWANIE DO ŻYCIA GOSPODARCZEGO, 17.Tradycyjne podmioty gospodarcze, Marek Biesiada


Marek Biesiada 20. 02. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Tradycyjne podmioty gospodarcze.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest gospodarka naturalna?

    • Co jest celem działalności gospodarczej?

    • Co może wyznaczać cele gospodarcze?

    • Co spowodowało odejście od gospodarki naturalnej?

    • Na czym zaczął opierać się proces gospodarowania?

    • Co to jest racjonalność gospodarowania?

    • Jakie są zasady racjonalnego gospodarowania?

    • Co nazywamy optymalnym użyciem środków?

    • Jak nazywamy złe wykorzystanie środków?

    • Co należy uczynić aby działalność gospodarcza była racjonalna?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Tradycyjne podmioty gospodarcze.

    1. Proces gospodarczy

    • Z jakich etapów składa się proces gospodarczy?

    • Na czym polega produkcja?

    • Na czym polega konsumpcja?

    2. Podmiot gospodarczy

    • Co zaliczamy do głównych podmiotów gospodarczych?

    • Co organizuje gospodarstwo domowe?

    • Co organizuje przedsiębiorstwo?

    • Co organizuje państwo?

    3. Gospodarstwo domowe - podmiot tradycyjny

    • Co zaliczamy do gospodarstwa domowego?

    4. Gospodarstwo domowe - charakterystyka

    • Kto wchodzi w skład gospodarstwa domowego?

    • Jak gospodarstwo domowe jest związane z procesami gospodarczymi?

    • Na co rodzina przeznacza swoje dochody i od czego zależą jej decyzje?

    • Jak rodzina podejmuje decyzje o podziale swoich dochodów?

    5. Zakład rzemieślniczy, rodzinne gospodarstwo rolne

    • Co jest warunkiem istnienia gospodarstwa domowego?

    • Jakie etapy procesu gospodarczego występują w gospodarstwach domowych?

    • Jakie można wyodrębnić rodzaje działalności gospodarstw domowych?

    • Co można zaliczyć do gospodarstw domowych?

    • Na czym opierają swoją działalność obecne gospodarstwa domowe?

    • Co robią członkowie gospodarstwa domowego w celu zdobycia środków na konsumpcję?

    • Na co członkowie gospodarstwa domowego przeznaczają swoje dochody?

    • Jaki czynnik wpływa na wzrost konsumpcji?

    • Dlaczego w rozwiniętej gospodarce rynkowej następuje spadek produkcji roli w gospodarce domowej i jak ona ma wpływ na wzrost popytu i koniunkturę w gospodarce?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Proces gospodarczy

    • produkcja

    • podział

    • wymiana

    • konsumpcja

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Podmiot gospodarczy

    • gospodarstwo domowe

    • przedsiębiorstwo

    • państwo

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Gospodarstwo domowe - podmiot tradycyjny

    Do podmiotów tradycyjnych zaliczamy:

    • zakład rzemieślniczy

    • rodzinne gospodarstwo rolne

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 100-102.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Gospodarstwo domowe - charakterystyka

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 102-103.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Zakład rzemieślniczy, rodzinne gospodarstwo rolne - charakterystyka

    • warunkiem istnienia gospodarstwa domowego jako jednostki konsumpcyjnej jest praca zarobkowa przynajmniej jednego z jej członków

    • w gospodarstwach domowych odbywa się zarówno konsumpcja jaki i produkcja np. wyrobów rzemieślniczych, produkcja roślinna i zwierzęca

    • w gospodarstwach domowych istnieją zakłady rzemieślnicze i rodzinne gospodarstwa rzemieślnicze

    • większość gospodarstw domowych opiera swoją działalność na pracy zarobkowej

    • w celu zdobycia środków na konsumpcję członkowie gospodarstw domowych sprzedają na rynku swoje usługi

    • dochody gospodarstwa domowego przeznaczone są na bieżącą konsumpcję (żywność, opłacenie mieszkania, zakup ubrania, środki higieny, wypoczynek, meble, samochód, telewizor), na oszczędności (lokata w banku, inwestycje w akcje, obligacje, zakup ziemi)

    • na wzrost konsumpcji wpływa praca członków rodziny we własnym gospodarstwie domowym np. gospodyni domowa gotuje obiady, natomiast mężczyzna układa boazerię, wspólna uprawa działki

    • w rozwiniętej gospodarce rynkowej następuję spadek produkcyjnej roli gospodarowania domowego

    Gospodarstwo domowe może być jednocześnie przedsiębiorstwem.

    Zwrócić uwagę uczniom, że oni sami też tworzą podmiot tradycyjny, gdyż posiadają środki, które przeznaczają na swoje potrzeby.

    Taka filozofia działania powoduje wzrost dochodów gospodarstw domowych, w ślad za tym wzrost dochodów gospodarstw domowych, w ślad za tym wzrost popytu na różne dobra i usługi oraz poprawę koniunktury w gospodarce

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Z jakich etapów składa się proces gospodarczy?

    • Na czym polega produkcja?

    • Na czym polega konsumpcja?

    • Co zaliczamy do głównych podmiotów gospodarczych?

    • Co organizuje gospodarstwo domowe?

    • Co organizuje przedsiębiorstwo?

    • Co organizuje państwo?

    • Co zaliczamy do gospodarstwa domowego?

    • Kto wchodzi w skład gospodarstwa domowego?

    • Jak gospodarstwo domowe jest związane z procesami gospodarczymi?

    • Na co rodzina przeznacza swoje dochody i od czego zależą jej decyzje?

    • Jak rodzina podejmuje decyzje o podziale swoich dochodów?

    • Co jest warunkiem istnienia gospodarstwa domowego?

    • Jakie etapy procesu gospodarczego występują w gospodarstwach domowych?

    • Jakie można wyodrębnić rodzaje działalności gospodarstw domowych?

    • Co można zaliczyć do gospodarstw domowych?

    • Na czym opierają swoją działalność obecne gospodarstwa domowe?

    • Co robią członkowie gospodarstwa domowego w celu zdobycia środków na konsumpcję?

    • Na co członkowie gospodarstwa domowego przeznaczają swoje dochody?

    • Jaki czynnik wpływa na wzrost konsumpcji?

    • Dlaczego w rozwiniętej gospodarce rynkowej następuje spadek produkcji roli w gospodarce domowej i jak ona ma wpływ na wzrost popytu i koniunkturę w gospodarce?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


