WDŻ 5 Dziewczęta i chłopcy


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA DO ŻYCIA W RODZINIE

Nauczyciel:

MB@

Nazwa przedmiotu:

Wychowanie do życia w rodzinie

Data:

23.11.2007

Temat:

Dziewczęta i chłopcy - różnice i podobieństwa.

Klasa:

Vc

Czas lekcji:

1 godzina lekcyjna

Cele ogólne:

uczeń:

  • identyfikuje się z własną płcią

  • dostrzega różnice i podobieństwa psychiczne wynikające
    z płci,

  • prezentuje swoim zachowaniem szacunek i akceptację wobec płciowości

Cele operacyjne:

uczeń:

  • określa charakterystyczne cechy psychiczne płci przeciwnej,

  • dostrzega podobieństwa pomiędzy płciami,

  • wyraża zadowolenie z powodu przynależności do swojej płci,

Metody:

aktywne - praca w grupach, pytania i odpowiedzi, rozmowa kierowana, niedokończone zdania, krzyżówka

Materiały:

  • krzyżówka i pytania

  • kolorowa kreda

  • dwa arkusze z sylwetkami (dziewczynka i chłopiec)

  • karteczki samoprzylepne

  • słownik języka polskiego lub definicja pojęcia „płeć”

  • kartki z niedokończonymi zdaniami dla dziewcząt (różowe) dla chłopców (niebieskie)

  • mazaki

  • arkusze papieru

  • klej

  • magnesy

  • kartki papieru

  • rysunki dla Kasi

  • nożyczki

PRZEBIEG LEKCJI

L.P.

TREŚĆ

CZAS

CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

UWAGI

1.

Faza wprowadzająca

10 minut

  1. Nauczyciel wykonuje czynności organizacyjno-porządkowe.

  2. Zawiesza na tablicy krzyżówkę
    i rozdaje uczniom pytania.

  3. Wyjaśnia, że tematem lekcji będzie rozwiązanie krzyżówki. Tłumaczy cel lekcji.

  • Rozwiązują w grupach krzyżówkę i wpisują odpowiedzi na tablicy.

  • Odczytują głośno główne rozwiązanie krzyżówki - dziewczęta i chłopcy.

  • Uczniowie zapisują temat
    w zeszytach.

2.

Faza realizacyjna

25 minut

Praca indywidualna.

  1. Nauczyciel prosi uczniów, by kolejno dokończyli zdanie „Jestem dziewczynką więc ..............”, „Jestem chłopcem więc .............”.

Praca w grupach.

  1. Nauczyciel dzieli klasę na grupy chłopców i dziewcząt i rozdaje im pytania „Jakie cechy mają dziewczynki?” i „Jakie cechy mają chłopcy?”.

  2. Nauczyciel przypina na tablicy sylwety: chłopca i dziewczynki.

Praca na forum klasy

  1. Nauczyciel prosi, by uczniowie wybrali cechy wspólne dla obu płci lub podali dodatkowe.

Praca indywidualna.

  1. Nauczyciel prosi, by uczniowie na karteczkach podali 1-2 cechy dotyczące oczekiwań wobec zachowania płci przeciwnej.

  2. Nauczyciel czyta wypowiedzi uczniów.

    • Uczniowie wymieniają cechy wynikające z faktu bycia chłopcem lub dziewczynką (zachowanie, ubiór, zainteresowania, zabawy...).

    • Uczniowie w grupach określają cechy dziewcząt (gr. chłopców) i chłopców (gr. dziewcząt).

    • Wypisują cechy lub przyklejają w sylwetach na tablicy.

    • Uczniowie wskazują wspólne cechy.

    • Wybrany uczeń łączy kolorowym mazakiem sylwety za pomocą wspólnych cech.

    • Uczniowie wypowiadają się i przyklejają kartki na tablicy.

3

Faza podsumowująca

10 minut

  1. Nauczyciel prosi uczniów
    o wypowiedź na temat: Dlaczego chłopcy i dziewczęta się różnią.?

  2. Nauczyciel wyjaśnia za pomocą słownika pojęcie „płeć”.

  3. Praca domowa.
    Nauczyciel rozdaje uczniom kartki
    z niedokończonymi zdaniami. Prosi o ich uzupełnienie i wklejenie do zeszytu.

  • Uczniowie kolejno wypowiadają się.


