scenariusz zajęć przedszkole2, Pedagogika EPiW, Praktyki pedagogiczne


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

Data: 05.09.2014

Prowadzący:

Opiekun:
Grupa wiekowa: 3,4 latki

Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Ja i moi koledzy

Cele ogólny:

- zachęcanie do bliższego poznawania swoich rówieśników,
- opracowanie kodeksu grupowego

Cel operacyjny:
Dziecko :

- dostrzega podobieństwa i różnice w wyglądzie kolegów
- przestrzega zasad obowiązujących w przedszkolu

Formy organizacyjne:

zbiorowe,

Metody:

czynna, słowna, zajęcia dydaktyczne

Pomoce i środki dydaktyczne:

przepaska do zawiązania oczu, opowiadanie „Zabawa Tygryska” ; arkusz brystolu; kolorowe markery.

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie dzieci.

2) Zabawy dydaktyczne:

-„Poznaje swoich kolegów” - zabawa polega na rozpoznawaniu swoich kolegów po głosie. Dzieci siedzą na dywanie, w środku jedno z zawiązanymi oczami. Wyznaczone przez nauczyciela dziecko woła osobę ze środka koła po imieniu. Jej zadaniem jest odgadnięcie, kto ją woła. Jeśli odgadnie, następuje zamiana miejsc.

-„O którym koledze mówimy?” - chętne dzieci omawiają wygląd wybranego kolegi lub koleżanki, pozostałe odgadują i kim jest mowa.

3) Ustalenie kodeksu grupowego obowiązującego w przedszkolu na podstawie opowiadania „ Zabawa Tygryska”:

Tygrysek miał 5 lat. Pewnego dnia przyniósł do przedszkola swój nowy samochód sterowany pilotem. Wszystkie zwierzątka były nim zainteresowane i chciały się nim pobawić . Ustaliły więc kolejność zabawy samochodem i zaczęły się bawić. Niestety Wilczek nie chciał czekać na swoją kolej. Podszedł do Zajączka, który właśnie bawił się zabawką, wyrwał mu z łapki pilota i ze złości na kolegów, którzy chcieli zaprotestować, rzucił go na podłogę i rozbił. Tygrysek niewiele myśląc rozpłakał się i napadł z pięściami na roześmianego i zadowolonego Wilczka. Co sądzicie o postępowaniu zwierzątek?

4) Wypowiedzi dzieci na temat postępowania zwierząt występujących w opowiadaniu, próba oceny ich postępowania.

5) Spisanie na dużym arkuszu brystolu, zaproponowanych przez dzieci zasad, które ich zdaniem powinny obowiązywać w przedszkolu.

Umieszczenie kodeksu w widocznym miejscu sali i odnoszenie się do niego w różnych sytuacjach zaistniałych między dziećmi.

....................................... .........................................

podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta


