plaskostooie 1 konspekt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

WADA POSTAWY:

  • płaskostopie

CELE: 

  •     wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy,

  •     odciążenie kręgosłupa od ucisku  osiowego,

  •     wzmocnienie mięśni brzucha, prostownika grzbietu,

  •     mięśni ściągających łopatki.

Miejsce zajęć: 

  •     sala do zajęć gimnastycznych.

Wiek dzieci:

  • 5, 6 lat

Czas zajęć: 

  •     30 minut.

Przyrządy i przybory: 

piłeczki, szarfy w dwóch kolorach, obręcze, woreczki, klocki, pudełko gazety, płyta CD

Liczba ćwiczących:

  •     18 osób.

 

Tok zajęć Opis ćwiczenia Czas Uwagi organizacyjno – metodyczne

I.Część wstępna

  1. Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe.

  2. .Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Deszczyk”.

Zbiórka, ustawienie dzieci, powitanie.

Dzieci ustawione parami stoją w rozsypce.
Jedno dziecko z pary jest  „Drzewem” - stoi w pozycji skorygowanej, ręce  w skrzydełka, drugie staje obok niego.
Na hasło SŁOŃCE ŚWIECI - dzieci nie będące „drzewami” biegają na palcach po całej sali.
Na hasło PADA DESZCZ - każde dziecko biegnie do swojego „drzewa” i staje  plecami przy plecach kolegi w pozycji skorygowanej.
Zmiana ról.

1 min

3 min

  1. in

Zwrócenie na poprawne ustawienie stóp

II. Część główna

  1. Zabawa z czworakowaniem: „Kocięta z piłeczkami”.

  2. Zabawa rzutna „Traf do kosza”.

  3. Zabawa z czworakowaniem: „Sztafeta z toczeniem piłki głową”.

  4. „Zbuduj zamek z klocków”

  5. „Rozrywanie gazety”

  6. „Zbieranie śmieci”

  7. Ćwiczenie przeciw płaskostopiu: „Pastowanie podłogi

  8. Ćwiczenia poprawiające postawę: „Dżdżownica”.

Dzieci w rozsypce na czworakach, biegają po całej sali.

Na sygnał rozpoczynają zabawę piłeczkami, naśladując małych kotków.

Dzieci dobrane parami.
Jedno dziecko z pary leży na  brzuchu z piłka w dłoniach,
drugie siedzi na piętach w pozycji  skorygowanej, naprzeciwko leżącego w odległości 2 metrów, tworząc z rąk  przed sobą kółko-kosz.
Na sygnał leżący stara się bez odrywania klatki  piersiowej od podłogi trafić piłką do „kosza”.
Po 10 rzutach zmiana ról w parze

W sali wyznaczona linia  startu - mety. 
Podział dzieci na dwa zespoły poprzez  założenie szarf, podział zespołów na dwie części.
Siad skrzyżny w pozycji  skorygowanej przed linią startu - mety.
Przed pierwszymi zawodnikami  leżą piłki.
Na sygnał zawodnicy w pozycji na czworakach toczą  piłkę głową  (tylko czołem) do pierwszego zawodnika swojej drużyny stojącej  po przeciwnej stronie.
Po przekroczeniu linii startu - mety  przekazują piłkę  pierwszemu zawodnikowi i idą na koniec swojego rzędu.
Sztafeta jest  zakończona wtedy gdy zawodnicy drużyn wrócą na swoje miejsca, jakie  zajmowali przed jej rozpoczęciem

Dzieci siedzą w siadzie ugiętym, zadaniem dziecka jest zbudowanie za pomocą stóp dowolnego zamku z leżących obok rozrzuconych klocków.

Dzieci siedzą w siadzie ugiętym, przed nimi leży gazeta, zadaniem dzieci jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.

Dzieci chodzą po sali i zbierają palcami stóp wszystkie leżące kawałki gazety i wrzucają je do wcześniej przygotowanego pudełka.

Dzieci siedzą  na podłodze z nogami ugiętymi, stopy zgięte podeszwowo, palce stóp podkurczone, oparte o woreczek leżący na podłodze. Dłonie oparte o podłogę za sobą.
Na sygnał dzieci pastują podłogę przesuwając woreczek w przód, w tył, w bok. O woreczek oparte są tylko czubki palców stóp.

Leżenie na plecach obok siebie,nogi złączone i wyprostowane.
Ręce przyciśnięte  do tułowia i nóg.
Na sygnał dzieci przesuwają się po podłodze do przodu na określoną  odległość np. 1 metra, naśladując  ruchy dżdżownicy. Najpierw wyciągają jak najdalej głowę, następnie barki i biodra. Nie można zginać nóg ani położyć rąk na podłodze.

2 min

4 min

3 min

3 min

3 min

3 min

2 min

2 min

  1. min

  2. m

Pozycja niska

Ćw RR i brzucha

Ćw grzbietu

Ćw chwytne

Ćw. chwytne

Ćw. Równoważne i chwytne

III.Część końcowa

„Chód baletnicy”

Zakończenie

Dzieci maszerują po sali z maksymalnie zgiętymi podeszwowo stopami. Palce jako pierwsze dotykają podłogi.

Omówienie zajęć. Podziękowanie rodzicom za przybycie.

2 min

1 min

W rytm muzyki
