Samotnie w lesie, czyli o pewnej wakacyjnej przygodzie

Klaudia Haczkowska gr. IIIa

Scenariusz zajęć indywidualnych z języka polskiego z uczennicą klasy V z niesprawnością intelektualną w stopniu lekkim, realizującą program nauczania dla klasy IV w dniu 18.09.2013r.

Temat zajęć: Samotnie w lesie, czyli o pewnej wakacyjnej przygodzie.

Czas zajęć: 45 min.

I. Cele lekcji

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

uczeń powinien:

II. Formy pracy

III. Metody pracy

IV. Środki dydaktyczne

V. Przebieg zajęć

Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów Cele i uwagi
Część wstępna ok. 4 min. Przywitanie się z uczennicą. Czynności organizacyjne. Sprawdzenie zadania domowego. Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji.
Ok. 3 min. Proszę o zapisanie tematu zajęć do zeszytu i otworzenie podręcznika na stronie 26. Zapisuje temat do zeszytu. Otwiera podręcznik.
Ok. 15 min. Pytam uczennicę jak spędzała tegoroczne wakacje i czy przydarzyło jej się coś niezwykłego. Czytam tekst ze str.26. Co jakiś czas robię przerwy i zadaję pytania dotyczące przeczytanego fragmentu. Wyjaśniam słownictwo, które może być niezrozumiałe. Odpowiada na pytania. Śledzi czytany przez nauczyciela tekst. Odpowiada na pytania dotyczące tekstu. Uczeń aktywnie słucha i czyta ze zrozumieniem.
Ok. 3 min. Proszę uczennicę o wyciągnięcie schematu nr 1 z zeszytu ćwiczeń. Czytam polecenie zadania nr 1 (Ustal, kto jest gł. bohaterem, co mu się przydarzyło, kiedy i gdzie rozgrywają się opisane wydarzenia) , proszę o podanie odpowiedzi. Wyciąga schemat. Słucha, podaje odpowiedzi i zapisuje je. Uczeń wie, kto jest gł. bohaterem opowiadania, zna fabułę, tło wydarzeń.
Ok. 5 min. Czytam polecenie zad. nr 2a (Wyszukaj odpowiednie fragmenty i uzupełnij tabelkę Co bohaterka: widzi, słyszy, czuje). Pomagam w odnalezieniu właściwych fragmentów w tekście i w uzupełnieniu tabelki. Szuka informacji w tekście, uzupełnia tabelkę. Uczeń potrafi odnaleźć potrzebne informacje w tekście.
Ok. 5 min. Czytam polecenie zadania nr 2b (Na podstawie wybranych fragmentów zapisz określenia dziupli i dębu), pomagam uczennicy w znalezieniu potrzebnych informacji w tekście opowiadania. Wykonuje zadanie. Znajduje informacje w tekście.
Ok. 5 min Czytam polecenie do zadania nr 2c (Wypisz nazwy uczuć bohaterki), proszę o jego wykonanie. Wykonuje zadanie. Potrafi nazwać uczucia bohaterki.
Ok. 4 min Proszę uczennicę, by opowiedziała co zapamiętała z przeczytanego opowiadania, gdzie działa się akcja, jakie uczucia towarzyszyły bohaterce. Opowiada przebieg wydarzeń w tekście, nazywa uczucia bohaterki. Podsumowanie informacji.
Ok. 1 min. Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczennicą. Pakuje się i żegna z nauczycielem.

BIBLIOGRAFIA

