konspekty, Piłka ręczna - Krycie przeciwnika bez piłki i z piłką. Nauka elementów obrony, KONSPEKT LEKCJI: 29

KONSPEKT LEKCJI: 38

DATA: 13.IX.2004

DYSCYPLINA: PIŁKA RĘCZNA

TEMAT: Krycie przeciwnika bez piłki i z piłką. Nauka elementów obrony

indywidualnej, krycie każdy swego w formie gier i zabaw.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Ilość uczestników: 16

Klasa/ Płeć: I szkoły średniej/ M

Czas trwania zajęć: 45 min.

Przybory: piłki ręczne, szarfy

CELE GŁÓWNE LEKCJI :

1.Umiejętności: uczeń potrafi kryć przeciwnika bez piłki i z piłką oraz potrafi wykonać elementy obrony indywidualnej (postawa, krok odstawno- dostawny, doskok i odskok)

2.Wiadomości. : uczeń zna technikę wykonania elementów obrony indywidualnej(postawa, krok odstawno- dostawny, odskok i doskok)

3.Sprawdzenie liczby ćwiczących.

2 min.

- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej boiska

- nie ćwiczący siadają na ławce

- kontrola obuwia i ubioru

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu.

2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1 min.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. „Berek liniowy”- uczniowie poruszają się po liniach boiska do piłki ręcznej. Jeżeli osoba uciekająca wyjdzie poza linie lub przekroczy boisko to zmienia się w berka. Berek biega za zawodnikiem po linii.

2.Bieg dookoła sali, podchodzimy po piłki.

3.Bieg z toczeniem piłki PiL ręką.

4.Uderzenie piłki o parkiet oburącz,2 krążenia RR w tył.

5.J. w. w przód.

6.Zamykamy koło - poprzez wykonanie kozła staramy się przyspieszyć i złapać piłkę osoby przed nami.

7.J. w. w biegu tyłem wykonujemy obrót i chwytamy piłkę, znowu bieg tyłem.

8.Bieg - na gwizdek zatrzymanie na jedno tempo i podanie piłki pod NN.

9.W parach: 1 - leżenie tyłem RR w górze trzymają piłkę, 2 - leżenie tyłem.1 - skłon T w przód wkłada piłkę między NN partnera,2 - wykonuje leżenie przewrotne i powrót do leżenia tyłem,1 - zabiera piłkę z jego NN i przechodzi do leżenia tyłem.

10.W siadzie rozkrocznym toczenie piłki wokół siebie i podanie po ziemi do partnera.

11.Stojąc chwytamy jednocześnie piłkę i przeciągamy partnera na swoją stronę.

12.Chwytamy piłkę j. w. - wykonujemy obroty z podskokami.

2 min.

1 min.

5x 1i2

1 min.

1 min.

- prowadzący wybiera berków (dwóch)

- w rozsypce na sali na liniach boiska

- rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego

-w parach na całej sali

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Nauka elementów obrony indywidualnej:

1. Ćwiczenie „lustro”. Ustawienie ćwiczących w formie frontalnej przed prowadzącym. Ćwiczący na sygnał poruszają się krokiem odstawno- dostawnym we wskazanych kierunkach.

2. Ćwiczący ustawieni na obwodzie koła w postawie obrońcy, a prowadzący jest w środku. Prowadzący obraca się w prawo lub w lewo wokół własnej osi. Ćwiczący, poruszając się krokiem odstawnym w bok , zmieniają kierunek poruszania się.

3. Ćwiczący ćwiczą trójkami i ustawieni są jak na rysunku obok. Obrońcy kryją zawodników ataku A, usiłują dotknąć rękę atakujących B, przebywających za linią X. Atakujący B poruszają się za plecami obrońców, zdobywając dogodną pozycję do dotknięcia.

4. Trzech ćwiczących przebywa poza obwodem koła o średnicy 4m i usiłują nagrać piłkę partnerowi, który znajduje się wewnątrz koła. Obrońca znajdujący się także w wewnątrz koła przeszkadza w nagraniu piłki.

5. Sześciu ćwiczących (jeden z nich ma piłkę) ustawionych jest na obwodzie koła o średnicy około 6m. Wewnątrz koła, 2m od atakujących , stoi trzech obrońców (w odstępach 1,5 m od siebie). Atakujący podają piłkę między sobą po obwodzie koła, a obrońcy, nie zbliżają się do nich, poruszają się krokiem dostawnym zgodnie z kierunkiem podań. Piłka jest rozgrywana najpierw wolno, potem coraz szybciej, z częstą zmianą kierunku. Po pewnym czasie następuje zmiana obrońców.

6. Dwóch zawodników obrony ustawionych na linii pola bramkowego. Naprzeciw nich ustawione są dwa rzędy atakujących. Zawodnicy rozgrywający atakują w kierunku bramki, zmuszając do wyjścia w przód obrońcę. Atakujący po zaatakowaniu podaje piłkę wybiegającemu w przód pierwszemu z sąsiedniego rzędu, a sam wycofuje się na koniec swego rzędu. Zadaniem obrońcy jest wyjście do atakującego, a następnie cofnięcie się do linii pola bramkowego z jednoczesnym zamknięciem strefy.

7. „Rzut do bramki”- zawodnicy ataku poruszają się w stronę bramki podając między sobą piłkę. Natomiast na ich przeszkodzie stoją obrońcy , którzy kryją przydzielonych zawodników ataku. W tej grze jest jednakowa ilość obrońców i atakujących. Zadaniem atakujących jest oddanie rzutu na bramkę, jeśli to się uda to zdobywają punkt, jeśli natomiast obrońcą się uda przejąć piłkę następuje zmiana ról. Wygrywa ta drużyna, która w określonym czasie zdobędzie więcej punktów.

8. Ćwiczenie j.w. z tym, że każdy z zawodników atakujących posiada piłkę i prowadzi ją kozłowaniem w różnych kierunkach. Obrońcy poruszają się prawidłowo, zajmują pozycję pomiędzy atakującym a bramką.

9. Gra szkolna do 10 bramek. Wybieramy dwie drużyny, jedna posiada szarfy. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 bramek.

1 min.

2min.

2 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

3 min.

1 min.

5 min.

Prowadzący dokładnie opisuje i pokazuje elementy indywidualnej obrony oraz krycie zawodnika z piłką i bez piłki i w jakich sytuacjach to najczęściej występuje i co jest celem.