Marek Biesiada 19. 09. 2003
Konspekt lekcji historii w klasie
III F Gimnazjum
Temat: Koniec I wojny światowej. Traktat wersalski
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie:
powinni znać działalność: T.W. Wilsona, D. Lloyda George`a, G. Clemencau
rozumieć pojęcia: antagonizm, rozejm, ład wersalski
zna i rozumie znaczenie dat: 1 lutego 1917 r. - rozpoczęcie przez Niemcy nieograniczonej wojny podwodnej, 6 kwietnia - przystąpienia USA do wojny 1917 r., 11 listopada 1918 r. - rozejm w Compiegne, 18 stycznia 1918 r. - rozpoczęcie obrad paryskiej konferencji pokojowej, 28 czerwca 1918 r. - podpisanie pokoju w Wersalu
wyjaśniają główne postanowienia traktatu wersalskiego
omawiają konsekwencje przystąpienia USA do wojny dla dalszego przebiegu walk
wyjaśniają cele powołania Ligi Narodów
wyjaśniają, dlaczego w obradach paryskiej konferencji pokojowej nie wzięła udziału Rosja
lokalizować na mapie:
główne państwa biorące udział w konferencji w Wersalu
państwa, które odrodziły się i powstały po wojnie światowej
opowiada o zmianach jakie nastąpiły w Europie po wojnie światowej.
Metody:
Rozmowa nauczająca, elementy opowiadania
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia. Podręcznik do Gimnazjum do klasy III, Poznań 2002, s. 21-24.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
Temat: Koniec I wojny światowej. Traktat wersalski
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Koniec I wojny światowej. Traktat wersalski
I. Front Zachodni. 1. Zakończenie wojny
2. Działania wojenne w 1918 r.
3. Upadek państw centralnych
4. Zakończenie wojny
II. Ład wersalski 1. Konferencja pokojowa w Wersalu pod Paryżem
2. Powstanie Ligi Narodów
3. Skutki I wojny światowej
|
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 20-21. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: I. Front Zachodni. Zakończenie wojny 1. Przystąpienie USA do wojny - 6 kwietnia 1917 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 21. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Działania wojenne w 1918 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 21. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
3. Upadek państw centralnych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 21. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Zakończenie wojny
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 21-22. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Konferencja pokojowa w Wersalu pod Paryżem a) rozpoczęcie konferencji pokojowej - 18 stycznia 1918 r. b) zakończenie konferencji pokojowej - 28 czerwca 1919 r. c) warunki traktatu wersalskiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 23. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Powstanie Ligi Narodów Liga Narodów była organizacją międzynarodową do której mogły należeć wszystkie państwa na świecie. Celem organizacji było zapewnienie pokoju, zapobieganie wojnom i rozwój współpracy międzynarodowej. Państwa członkowskie były zobowiązane do pokojowego rozstrzygania sporów.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 23. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Skutki I wojny światowej
|
Co oznacza słowo rozejm?
Co oznacza pojęcie ład wersalski?
Co oznacza słowo antagonizm?
Co oznacza słowo demilitaryzacja? |
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 3, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,3,4,5/s. 17-20. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/s. 24. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
2