Marek Biesiada 13. 09. 2003
Konspekt lekcji historii
w klasie III B
Temat: Rewolucja lutowa i październikowa 1917 r. w Rosji
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie powinni:
znać działalność: cara Mikołaja II, Włodzimierza Lenina, Feliksa Dzierżyńskiego
rozumieć pojęcia: rewolucja, abdykacja, dwuwładza, amnestia, bolszewicy, biali, komunizm, Czeka (CzK), Armia Czerwona
rozumieć znaczenie dat:
rewolucji lutowej i październikowej
podpisania traktatu pokojowego przez Rosję w Brześciu Litewskim
opisać sytuację w Rosji w latach I wojny światowej
wiedzieć, jak nazywały się dwa ośrodki władzy w Rosji po rewolucji lutowej
znać warunki pokoju brzeskiego
wyjaśnić, dlaczego doszło do wybuchu rewolucji lutowej
rozumieć istotę przemian zaistniałych w Rosji w wyniku rewolucji lutowej
rozumieć, dlaczego jesienią 1917 r. bolszewicy dokonali zbrojnego przewrotu i że wojna domowa była jego konsekwencją
znać skutki rewolucji dla mieszkańców Rosji
scharakteryzować działania bolszewików zmierzające do uzyskania jak najszerszego poparcia społecznego
uzasadnić, że wojna ujawniła słabość rządów carskich
wyjaśnić różnicę w zapisie dat wydarzeń, np. rewolucji lutowej 3 marca (18 lutego)
uzasadnić, że hasła głoszone przez bolszewików nie znalazły odzwierciedlenia w budowanym przez nich pierwszym komunistycznym państwie na świecie
wskazać na mapie: Petersburg.
Metody:
Rozmowa nauczająca, elementy opowiadania
Środki dydaktyczne:
Podręcznik: G. Wojciechowski, Historia. Podręcznik do Gimnazjum do klasy III, Poznań 2002, s. 15-19.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Rewolucja lutowa i październikowa w Rosji
1. Działania wojenne na froncie wschodnim 1914-1917.
2. Przyczyny wybuchu rewolucji lutowej
3. Rewolucja lutowa 18 luty (3 marca) 1917 r.
4. Okres dwuwładzy w Rosji.
5. Działalność Rządu Tymczasowego
6. Przyczyny wybuchu rewolucji październikowej
7. Rewolucja październikowa
8. Decyzje Rady Komisarzów Ludowych
9. Działania Rządu bolszewickiego
10. pokój brzeski 3 marca 1918 r.
11. wojna domowa pomiędzy czerwonymi i białymi w latach 1920-1922
|
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 15. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Przyczyny wybuchu rewolucji lutowej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 15. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Rewolucja lutowa 18 luty (3 marca) 1917 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 15. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Okres dwuwładzy w Rosji.
- złożony z przedstawicieli burżuazji i ziemiaństwa
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Rządu Tymczasowego a. decyzje Rządu Tymczasowego
b. plany Rządu Tymczasowego
c. stosunek Rządu Tymczasowego do dalszego prowadzenia wojny
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Przyczyny wybuchu rewolucji październikowej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 17. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Rewolucja październikowa 24-25 października (6-7 listopada) zdobycie przez bolszewików Pałacu Zimowego i aresztowanie członków Rządu Tymczasowy;
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 17. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 7. Decyzje Rady Komisarzów Ludowych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 17-18. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 8. Działania Rządu bolszewickiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 18. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 9. pokój brzeski 3 marca 1918 r. a) postanowienia
b. znaczenie pokoju brzeskiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 18. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 10. wojna domowa pomiędzy czerwonymi i białymi w latach 1920-1922 - zakończona zwycięstwem bolszewików, którzy rozpoczęli budowę państwa komunistycznego |
Co oznacza słowo rewolucja?
Nauczyciel zwraca uwagę na podwójne daty.
Co oznacza słowo abdykacja?
Co oznacza słowo dwuwładza (anarchia)?
Co oznacza słowo amnestia?
Co oznacza słowo komunizm?
Co oznacza słowo CZEKA?
Co oznacza słowo amnestia? Zwrócić uwagę na słowa biali i Armia Czerwona |
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia 3, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-10.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4/s. 15-16. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 4/s. 19. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1