Konspekt dla III „TI”
Temat: I wojna światowa
Cel ogólny: Zaponie z genezą I wojny światowej
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 1914, 1915, 1917, 1918,
Pojęcia: trójprzymierze, trójporozumienie, ultimatum, państwa centralne, ententa, wojna pozycyjna, rewolucja lutowa
Najważniejsze wydarzenia z I wojny światowej
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: trójprzymierze, trójporozumienie, ultimatum, państwa centralne, ententa, wojna pozycyjna, rewolucja lutowa
Przyczyny wybuchu I wojny światowej
Motywy kierujące państwami
Totalny charakter I wojny światowej
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
analizować tabele, wykresy, mapy tematyczne, diagramy, ilustracje
formułować wnioski na podstawie zebranego materiału
wyjaśniać fakty historyczne.
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Wskazać społeczne następstwa I wojny światowej
Wskazać skutki I wojny światowej dla Europy
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Ukazać totalny charakter wojny
Pokazanie nieszczęść niesionych przez wojnę
Pokazać tragedię pojedynczego człowieka
Pokazać tragedię narodów
Ukazać wpływ wynalazków na wojnę
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zainteresować taktyką wojenną oraz militariami
Metody Pracy: praca z mapą, rozmowa nauczająca, wykład, praca z komputerem
Środki dydaktyczne: podręcznik Historia II/III J. Węcowski, P. Węcowski, J. Czubak, Mapa ścienna Europa w czasie I wojny światowej, Encyklopedia historii
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: Zadanie pytań uczniom: Co to jest Kolonia ? Co to jest dominium ? Wymień dwa państwa kolonialne ? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp terytorium zamorskie państwa kolonialnego Odp terytorium posiadające autonomie w ramach imperium Brytyjskiego Odp Anglia i Belgia |
III. Wprowadzenie do tematu I wojna światowa Omówienie bloków militarnych w I wojnie świtowej przy użyciu Encyklopedii Multimedialnej z historii Zadanie pytań uczniom Podaj skład trójprzymierza i trójporozumienia? Omówienie planu Schlieffena i samej wojny z pomocą prezentacji Power point Pokazanie użycia gazów bojowych krótki film pokazujący działanie gazu bojowego Zadanie pytań Kto w chwili wybuchu I wojny światowej stał na czele: Rosji Niemiec rządu Wielkiej Brytanii |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Odp Trójprzymierze: Niemcy, Austro –Węgry, Włochy, Trójporozumienie: Rosja, Anglia, Francja Uczniowie słuchają Uczniowie odpowiadają na pytanie Rosji - car Mikołaj II, Niemiec - cesarz Wilhelm II, rządu Wielkiej Brytanii - Herbert Henry Asquith |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Ile osób zginęło w czasie I wojny światowej? a.1 mln a. 1 mln b.5 mln c.10 mln d.15 mln
|
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Odp c Uczniowie dyskutują |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |