Marek Biesiada 20. 12. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Rewolucja francuska
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: burżuazja, Stany Generalne, rewolucja, monarchia konstytucyjna, republika, jakobini, Dyrektoriat
data: 14 lipca 1789 r.
postaci: Ludwik XVI, Maksymilian Robespierre
na jakie stany dzieliło się społeczeństwo francuskie przed 1789 r.
hasła zawarte w Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
przyczyny wybuchu rewolucji
znaczenie Deklaracji Praw Człowieka
i Obywatela dla wprowadzenia poszanowania podstawowych praw człowieka
procesy przemian ustrojowych we Francji
w latach 1789-1793;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
scharakteryzować główne założenia rewolucji w oparciu o hasło „wolność, równość i braterstwo”
wyjaśnić pochodzenie francuskich symboli narodowych
zaznaczyć na osi czasu datę zburzenia Bastylii
analizować źródła historyczne
podjąć próbę dokonania oceny rządów opartych na terrorze.
Metody:
praca z podręcznikiem,
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z osią czasu,
praca
z mapą, tekstem źródłowym,
wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty,
praca w grupach,
Środki dydaktyczne:
podręcznik, skoroszyt gimnazjalisty, ilustracje, teksty źródłowe - Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela,
źródła statystyczne - Społeczeństwo Francji w 1789 r., Wydatki Francji przed wybuchem rewolucji,
oś czasu,
atlasy historyczne,
mapa „Europa w latach 1789-1914”, Encyklopedia szkolna. Historia,
kaseta z nagraniem Marsylianki
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Rewolucja francuska
1. Kryzys wewnętrzny we Francji
2. Społeczeństwo francuskie przed 1789 r.
3. Rewolucja francuska
4. Przemiany ustrojowe we Francji w latach 1789-1793
5. Znaczenie rewolucji francuskiej
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Kryzys wewnętrzny we Francji
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Społeczeństwo francuskie przed 1789 r. Społeczeństwo francuskie dzieliło się na trzy stany: a) duchowieństwo (130 tys. - 0,5% społeczeństwa) b) szlachta (200 tys. - 0,75%) c) stan trzeci (27 mln - 98,25%)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Rewolucja francuska a) przyczyny:
b) przebieg rewolucji
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Przemiany ustrojowe we Francji w latach 1789-1793 a) wypowiedzenie wojny Francji przez Austrię, Prusy i Anglię
b) zniesienie we Francji monarchii we wrześniu 1792 r. i ustanowienie republiki
c) wypowiedzenie wojny przez inne państwa europejskie d) trudna sytuacja wewnętrzna we Francji
e) rządy jakobinów - Maksymilian Robespierre
f) przejęcie rządów przez Dyrektoriat
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Znaczenie rewolucji francuskiej a) skutki negatywne
b) skutki pozytywne
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,5,7,8,9/61-64. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2,3,6/116. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
5