Marek Biesiada 06. 11. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Oświecenie w Europie. Absolutyzm oświeceniowy
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: oświecenie, racjonalizm, empiryzm, absolutyzm
postaci: Jan Jakub Rousseau, Monteskiusz, Maria Teresa, Katarzyna II, Fryderyk Wilhelm I, Fryderyk II
państwa, w których rozwinął się absolutyzm i władców mających wpływ na te przemiany
główne założenia filozofii oświecenia;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
na czym opierał się trójpodział władzy wprowadzony przez Monteskiusza
realizacji jakich celów miało służyć wprowadzenie przez monarchów absolutyzmu
zasady absolutyzmu;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
dokonać, na wybranym przykładzie, charakterystyki państwa, w którym występował absolutyzm oświecony
wskazać na mapie państwa, w których rozwinął się absolutyzm.
Metody:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
mapa Europy w XVIII w.,
Środki dydaktyczne:
praca z podręcznikiem,
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
wykonanie zadań w skoroszycie gimnazjalisty,
praca w grupach
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Oświecenie w Europie. Absolutyzm oświeceniowy.
1. Filozofia XVIII w. - oświecenie w kulturze Europy
2. Absolutyzm oświeceniowy
3. Monarchowie oświeceniowe
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 102. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Filozofia XVIII w. - oświecenie w kulturze Europy a) nowe kierunki myśli filozoficznej
b) filozofowie doby oświecenia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 103. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Absolutyzm oświeceniowy - władza pochodzi od ludu, który - nie umiejąc jej użyć - zrezygnował z praw politycznych na rzecz monarchy, swoje decyzje uzasadniali dobrem swoich poddanych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 103-104. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Monarchowie oświeceniowe a) Królestwo Prus (od 1701 r.) - Fryderyk Wilhelm I („król-sierżant”) i Fryderyk II („król filozof”), który uważał się za „pierwszego sługę państwa”
b) Monarchia Habsburgów - cesarzowa Katarzyna II i cesarz Józef II
c) Cesarstwo Rosji - caryca Katarzyna II
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania 1,2,3,4,5 /s.55-56 P Zadania 2,3/s. 1105 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |