I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 7.Reformacja w Europie, Marek Biesiada


Marek Biesiada 2. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C

Temat: Reformacja w Europie

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

      • W jaki sposób dociera do Polski kultura renesansu?

    • Za panowania jakiej dynastii kultura renesansu dociera do Polski?

    • Jaki wkład w kulturę renesansu mieli ostatni Jagiellonowie?

    • Jakie zmiany nastąpiły na Wawelu za ostatnich Jagiellonów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w całym kraju za ostatnich Jagiellonów?

    • Jakich Polska miała wybitnych pisarzy epoki renesansu?

    • Dlaczego pisarze epoki renesansu piszą w języku polskim?

    • Jaką twórczość literacką uprawiali polscy pisarze?

    • Jakie dzieła literackie zaczęto tłumaczyć z języka łacińskiego na język polski

    • W jakich dziedzinach życia zaczęto używać języka polskiego?

    • Jakie były przyczyny rozwoju szkolnictwa w Polsce?

    • Jakie akademie powstały w Polsce w okresie renesansu?

    • Gdzie polska szlachta wyjeżdżała w celu zdobycia wykształcenia?

    • Kim był Mikołaj Kopernik?

    • Jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Reformacja w Europie

    1. Podział chrześcijaństwa.

      • Na jakie dwa wielkie wyznania dzieliło się chrześcijaństwo w średniowieczu?

      • Które państwa wyznawały katolicyzm, a które prawosławie?

    2. Przyczyny reformacji

    • Jakie były przyczyny reformacji?

    • Jakie było postępowanie księży Kościoła katolickiego?

    • Kto krytykował postępowanie papiestwa?

    3. Przebieg reformacji w Niemczech

    • Czyje wystąpienie zapoczątkowało reformację?

    • Co to były 95 tezy?

    • Gdzie i kiedy Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez?

    • Jaką krytykę zawarł Marcin Luter w 95 tezach?

    • Jak papież zareagował na tezy Lutra?

    • Jaka była reakcja Lutra na bullę papieża?

    • Jaki powstał Kościół w wyniku rozłamu zapoczątkowanego przez wystąpienie Lutra?

    • Kto poparł Lutra?

    • Co spowodowała działalności Lutra dla Niemiec?

    • Kiedy zawarto pokój w Augsburgu?

    • Jakie postanowienia zawarto w pokoju augsburskim?

    • Które kraje niemieckie przeszły na luteranizm?

    • Co oznaczał dla Niemiec podział religijny?

    4. Protestantyzm

    • Skąd wzięło się pojęcie „protestantyzm”?

    5. Wyznania protestanckie

    a. Kościół ewangelicko-augsburski

    • Jakie wyznanie wiary obowiązywało w luteranizmie?

    • Które dogmaty Kościoła katolickiego odrzucił luteranizm (czyli Kościół ewangelicko-augsburski)?

    b. Kalwinizm. Wyznanie ewangelicko-reformowane opracowane przez Jana Kalwina

    • Kim był Jan Kalwin?

    • Jakich reform w religii chrześcijańskiej dokonał Jan Kalwin?

    c. Anglikanizm - król Anglii Henryk VIII (1534 r.)

    • Dlaczego król Anglii Henryk VIII zdecydował się na zerwanie zależności kościelnej od papieża?

    • Jakich zmian w Kościele angielskim dokonał Henryk VIII?

    6. Skutki reformacji

    • Jakie skutki pozytywne i negatywne miała reformacja w Europie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 30. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny reformacji

    • kryzys moralny Kościoła Katolickiego - bogacenie się wyższego duchowieństwa:

    • humaniści podważali dogmaty - prawdy wiary głoszone przez Kościół Katolicki

    • podatki na rzecz Stolicy Apostolskiej: Świętopietrze i dziesięcina

    • sprzedaż odpustów

    • dążenie władców europejskich do osłabienia pozycji Kościoła w ich państwach

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 30-31. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Przebieg reformacji w Niemczech

    a. Wystąpienie Marcina Lutra - 95 tez (31 października 1517 r.)

    • krytyka postępowania władz kościelnych i postulował reformę Kościoła;

    • wydanie przez papieża bulli, która wzywała Lutra do odwołania tez

    • publicznie spalenie bulli przez Lutra

    • papież nakłada na Lutra ekskomunikę

    • początek nowego wyznania - luteranizm (protestanci).

    b. Wojny religijne w Niemczech - pokój w Augsburgu 1555 r.

    • Luter znajduję wśród książąt niemieckich zwolenników, którzy przeciwstawiają się władzy cesarza,

    • pokój w Augsburgu - 1555 r.;

    • podział Niemiec pod względem religijnym.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 35. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 31. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    3. Wyznania protestanckie

    a. Kościół ewangelicko-augsburski

    • jedyne źródło wiary jest Biblia, a zwłaszcza Ewangelie,

    • język narodowy w liturgii,

    • odrzucenie kultu Matki Boskiej i świętych,

    • zniesienie celibatu księży

    • odrzucenie wiary w czyściec,

    • odrzucenie zwierzchnictwa papieża,

    • odrzucenie większość sakramentów i pozostawienie tylko chrztu i komunii,

    • zniesienie godności kapłańskich.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 33-34. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    b. Kalwinizm. Wyznanie ewangelicko-reformowane opracowane przez Jana Kalwina

    Założenia wiary.

    • nauka o predestynacji:

    - ludzie są przeznaczeni albo do zbawienia, albo do potępienia;

    - człowiek jest narzędziem, przy pomocy, którego Bóg realizuje swój plan,

    • głównym źródłem wiary jest Biblia,

    • język narodowy w liturgii

    • zakaz wszelkich zabaw,

    • pracowitość,

    • oszczędność,

    • pokuta i modlitwa,

    • przyjmowanie tylko cztery razy w roku komunię,

    • uznawanie chrztu, komunii i małżeństwa,

    • odrzucenie kultu świętych i kultu Matki Boskiej,

    • odrzucenie zakonów,

    • odrzucenie władzy wyższego duchowieństwa,

    • odrzucenie symboli religijnych: obrazy, rzeźby, a nawet krzyży.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 34. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    c. Anglikanizm - król Anglii Henryk VIII (1534 r.)

    • głową Kościoła anglikańskiego jest król - utworzenie Kościoła państwowego,

    • zachowanie obrzędów Kościoła katolickiego,

    • zachowanie organizacji i hierarchii kościelnej

    • rozwiązanie zakonów

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 35. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Skutki reformacji

    • rozłam wśród chrześcijan,

    • zerwanie zależności wielu państw od papiestwa,

    • wzbogacenie się wielu państw protestanckich poprzez sekularyzację dóbr kościelnych i zakonnych,

    • tłumaczenie biblii na języki narodowe; powstanie i rozwój języków narodowych,

    • kalwińskie pochwały pracy i bogacenia się stworzyły podstawy pod nową klasę społeczną - burżuazję, a przez to nastąpił rozwój gospodarczy

    • wojny religijne

    Nauczyciel wskazuje na mapie państwa lub tereny, na których panowało prawosławie

    Wyjaśnić pojęcie: dogmaty

    Wyjaśnić pojęcia: bulla, ekskomunika

    Wyjaśnić pojęcie: protestantyzm

    Wyjaśnić pojęcie: celibat

    1. Rekapitulacja pierwotna

      • Na jakie dwa wielkie wyznania dzieliło się chrześcijaństwo w średniowieczu?

      • Które państwa wyznawały katolicyzm, a które prawosławie?

    • Jakie były przyczyny reformacji?

    • Jakie było postępowanie księży Kościoła katolickiego?

    • Kto krytykował postępowanie papiestwa?

    • Czyje wystąpienie zapoczątkowało reformację?

    • Co to były 95 tezy?

    • Gdzie i kiedy Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez?

    • Jaką krytykę zawarł Marcin Luter w 95 tezach?

    • Jak papież zareagował na tezy Lutra?

    • Jaka była reakcja Lutra na bullę papieża?

    • Jaki powstał Kościół w wyniku rozłamu zapoczątkowanego przez wystąpienie Lutra?

    • Kto poparł Lutra?

    • Co spowodowała działalności Lutra dla Niemiec?

    • Kiedy zawarto pokój w Augsburgu?

    • Jakie postanowienia zawarto w pokoju augsburskim?

    • Które kraje niemieckie przeszły na luteranizm?

    • Co oznaczał dla Niemiec podział religijny?

    • Skąd wzięło się pojęcie „protestantyzm”?

    • Jakie wyznanie wiary obowiązywało w luteranizmie?

    • Które dogmaty Kościoła katolickiego odrzucił luteranizm (czyli Kościół ewangelicko-augsburski)?

    • Kim był Jan Kalwin?

    • Jakich reform w religii chrześcijańskiej dokonał Jan Kalwin?

    • Dlaczego król Anglii Henryk VIII zdecydował się na zerwanie zależności kościelnej od papieża?

    • Jakich zmian w Kościele angielskim dokonał Henryk VIII?

    • Jakie skutki pozytywne i negatywne miała reformacja w Europie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,4,5,6/21-23 oraz 1,2,3,5,6/25-26. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 32 oraz 3/35.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


