Marek Biesiada 01. 10. 2003
Konspekt lekcji historii w klasie II F Gimnazjum
Temat: Renesans i reformacja w Polsce.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie powinni wiedzieć:
jak przebiegała reformacja w Polsce?
dlaczego w Polsce panował pokój religijny?
jakie wyznania protestanckie zyskały popularność wśród Polaków?
kiedy miała miejsce konfederacja warszawska?
jakie postanowienia zostały zawarte w konfederacji warszawskiej?
jakie znaczenie miała konfederacja warszawska?
za panowania jakich władców przypada rozkwit kultury odrodzenia w Polsce?
gdzie obecnie znajdują się zabytki epoki odrodzenia w Polsce?
wymienić najwybitniejszych poetów polskiego odrodzenia?
jaki był wkład Polaków w dorobek kulturalny Europy?
jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?
jakie znaczenie miało odkrycie Kopernika?
dlaczego kontrreformacja w Polsce odnosi sukces?
Metody:
rozmowa nauczająca z elementami opowiadania.
Środki dydaktyczne:
podręcznik: G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 36-39.
mapa: Rzeczpospolita w XVI wieku.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Renesans i reformacja w Polsce.
1. Reformacja w Polsce a. luteranie - mieszczanie b. kalwini - szlachta, magnateria c. arianie (bracia polscy) - szlachta, mieszczanie, chłopstwo
2. Konfederacja warszawska - 1573
3. Odrodzenie w Polsce - Geneza odrodzenia w Polsce a. zabytki architektury renesansowej w Polsce:
b. rozwój literatury narodowej
c. rozwój szkolnictwa
d. wkład Polaków w dorobek kulturalny Europy
4. Kontrreformacja w Polsce a. Biskupi polscy wobec reformacji.
b. Działalność Jezuitów.
c. kultura baroku. d. skutki kontrreformacji. |
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Reformacja w Polsce a. luteranie - mieszczanie b. kalwini - szlachta, magnateria c. arianie (bracia polscy) - szlachta, mieszczanie, chłopstwo
2. Konfederacja warszawska - 1573
Na podstawie tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s.41) uczniowie wymieniają postanowienia konfederacji warszawskiej
Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 25) uczniowie wymieniają miasta, gdzie znajdują się zabytki polskiego odrodzenia.
Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 26) uczniowie wymieniają polskich pisarzy okresu odrodzenia.
Na podstawie ilustracji i tekstu z podręcznika (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 28) uczniowie dowiadują się kim był Kopernik i jakiego dokonał odkrycia. |
|
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |