Marek Biesiada 28. 09. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II C Gimnazjum
Temat: Złoty wieku kultury polskiej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczniowie:
potrafią wskazać narodowy charakter polskiego Odrodzenia ( Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Andrzej Frycz Modrzewski),
umieją docenić wkład Polaków do kultury europejskiej
potrafią wyjaśnić dlaczego renesans nazywamy złotym wiekiem
Metody:
rozmowa nauczająca z elementami opowiadania.
Środki dydaktyczne:
podręcznik: G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, ss. 20-29.
mapa: Europa w XVI wieku.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Złoty wieku kultury polskiej
1. Odrodzenie w Polsce
2. Rozwój literatury narodowej
3. Rozwój szkolnictwa
4. Odkrycie Kopernika
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 24-25. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Odrodzenie w Polsce W Polsce odrodzenie jest nazywane „złotym wiekiem kultury polskiej”. Przypada ono na okres ostatnich Jagiellonów (król Zygmunt Stary, królowa Bona, król Zygmunt II August - XVI w.). W tym okresie przebudowano zamek królewski na Wawelu. Wybudowano m.in. Kaplicę Zygmuntowską, dziedziniec otoczono krużgankami, a komnaty wystrojono pięknymi oknami, meblami i arrasami. W całej Polsce wznoszono renesansowe rezydencje magnackie, w miastach budowano okazałe ratusze. Przykładem architektury renesansowej jest Zamość.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 26. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Rozwój literatury narodowej
Język polski wypiera język łaciński z życia publicznego i religijnego. Przejawem kształtowania się jednolitego języka polskiego było wydanie w XVI w. pierwszego słownika języka polskiego i podręcznika gramatyki.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 27. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Rozwój szkolnictwa
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 28-29. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Odkrycie Kopernika teoria heliocentryczna (gr. helio - słońce + łac. centrum - środek) - słońce w centrum uwagi |
|
|
|
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1-5/s. 19-20. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 29. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
3