I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 5.Renesans w Europie, Marek Biesiada


Marek Biesiada 21. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C Gimnazjum

Temat: Renesans w Europie.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

      • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w wyniku odkryć geograficznych?

      • Gdzie powstały nowe szlaki handlowe?

      • Dlaczego doszło do wzrostu cen towarów?

      • Jaką rolę zaczęły spełniać banki?

      • Co to były manufaktury?

      • Jak zorganizowane były manufaktury?

      • Jakie zmiany nastąpiły w nauce?

      • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym?

      • Jakie towary zaczęto sprowadzać z Nowego Świata do Europy?

    • Jakie państwa zakładały nowe kolonie?

    • Kim byli konkwistadorzy?

    • Co dla Indian spowodowały podboje konkwistadorów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w Nowym Świecie w wyniku podbojów konkwistadorów?

    • Jaki język zaczął dominować w Nowym Świecie?

    • Kto to jest Metys i Mulat?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Renesans w Europie i w Polsce.

    1. Geneza renesansu

    • Jaka była rola człowieka w średniowieczu? lub jakie było spojrzenia na istnienie człowieka w świecie epoki średniowiecza?

    • Jak w średniowieczu widziano otaczający świat?

    2. Renesans - definicja

    • Jak nazywano ludzi, którzy zaczęli mieć inne spojrzenie na otaczający świat?

    • Kim byli humaniści?

    • Jakie poglądy mieli humaniści?

    • Jak nazywano czasy kiedy humaniści głosili swoje poglądy?

    3. Wielcy twórcy renesansu europejskiego:

    • Wymienić twórców epoki renesansu oraz ich dzieła?

    4. Podział polityczny Włoch

    • Dlaczego renesans narodził się we Włoszech?

    • Co to był mecenat?

    5. Rozwój idei renesansu w Europie.

    • Wymienić ideologów epoki odrodzenia

    • Przedstawić główne poglądy ideologów odrodzenia

    • Jaki wynalazek przyczynił się do rozpowszechnienia się epoki renesansu?

    • Gdzie znajdowały się ośrodki myśli humanistycznej?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 20. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują do zeszytu def. Renesansu.

    1. Humanizm (od homno - człowiek, humanus - ludzki) - zainteresowanie się istotą ludzką, człowiekiem.

    - Humanista - człowiek wszechstronnie wykształcony.

    Renesans, odrodzenie, okres rozwoju kultury europejskiej, zapoczątkowany we Włoszech w XIV w., w Polsce w końcu XV w., trwający do początku XVII w. Charakteryzował się nawrotem do kultury antycznej, rozkwitem nauki, sztuki, literatury, muzyki, przeciwstawiał się światopoglądowi okresu średniowiecza. Podstawową ideą filozoficzną renesansu był humanizm. Ośrodkiem zainteresowania stał się człowiek i jego przeżycia (tzw. antropocentryzm).

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 21. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wielcy twórcy renesansu europejskiego:

    • Leonardo da Vinci

    • Michał Anioł

    • Rafael Santi

    • Filippo Brunelleschi

    Uczniowie na podstawie tekstu zawartego w książce zasięgają wiadomości o twórcach renesansu (G. Wojciechowski, Historia III. Podręcznik do Gimnazjum, Poznań 2002, s. 21-22).

    3. Podział polityczny Włoch

    - mecenat

    Uczniowie odnajdują na mapie państewka włoskie istniejące w XV-XVI w.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 23. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Rozwój idei renesansu w Europie.

    • Erazm z Rotterdamu, Tomasz Morus i Franciszek Rabelais;

    • wynalazek druku;

    • uniwersytety ośrodkiem myśli humanistycznej.

    Przypomnieć uczniom o sytuacji w Europie u schyłku średniowiecza, kiedy Kościół katolicki utracił autorytet, a ludzie zaczęli mieć inne spojrzenie na otaczający świat niż duchowni

    Przypomnieć uczniom kiedy w starożytności istniały już miasta-państwa.

    Wyjaśnić pojęcie mecenas

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była rola człowieka w średniowieczu? lub jakie było spojrzenia na istnienie człowieka w świecie epoki średniowiecza?

    • Jak w średniowieczu widziano otaczający świat?

    • Jak nazywano ludzi, którzy zaczęli mieć inne spojrzenie na otaczający świat?

    • Kim byli humaniści?

    • Jakie poglądy mieli humaniści?

    • Jak nazywano czasy kiedy humaniści głosili swoje poglądy?

    • Wymienić twórców epoki renesansu oraz ich dzieła?

    • Dlaczego renesans narodził się we Włoszech?

    • Co to był mecenat?

    • Wymienić ideologów epoki odrodzenia

    • Przedstawić główne poglądy ideologów odrodzenia

    • Jaki wynalazek przyczynił się do rozpowszechnienia się epoki renesansu?

    • Gdzie znajdowały się ośrodki myśli humanistycznej?

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1-7/s. 15-17. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 1/s. 23.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


