Marek Biesiada 09. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II C
Temat: Reformacja w Polsce
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: arianie, tolerancja
daty: 1573 r., 1596 r.
postaci: Jan Amos Komenský
główne hasła konfederacji warszawskiej
jakie narody zamieszkiwały w granicach Rzeczypospolitej;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
jak doszło do powstania Kościoła unickiego
wpływ wyznawców innych religii na kulturę i gospodarkę polską
doniosłość podpisania przez szlachtę konfederacji warszawskiej dla utrzymania tolerancji religijnej;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
zaznaczyć na osi czasu daty: unii brzeskiej, konfederacji warszawskiej
uzasadnić, że Rzeczpospolita była państwem, w którym zgodnie współistniały
Metody:
rozmowa nauczająca, ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Reformacja w Polsce
1. Podział społeczeństwa Rzeczpospolitej według wyznań i narodowości w XVI w.
2. Konfederacja warszawska (1573 r.) - pokój religijny miedzy wyznaniami chrześcijańskimi
3. Wyznania protestanckie w Rzeczpospolitej
4. Skutki reformacji w Rzeczpospolitej
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 40-41. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Podział społeczeństwa Rzeczpospolitej według wyznań i narodowości w XVI w.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 41-42. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Konfederacja warszawska (1573 r.) - pokój religijny miedzy wyznaniami chrześcijańskimi
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 42. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Wyznania protestanckie w Rzeczpospolitej a) luteranie b) kalwini c) bracia czescy - Jan Amos Komensky d) arianie (antytrynitarze lub bracia polscy)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 44. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Skutki reformacji w Rzeczpospolitej
|
Wyjaśnić pojęcie: grekokatolicy
Wyjaśnić słowo: Tolerancja
Przedstawić działalność Jana Amos Komensky |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać 1,2,3,4,5,6,7/29-30. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1