I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 4.Skutki Odkryć, Marek Biesiada


Marek Biesiada 14. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C

Temat: Skutki Odkryć Geograficznych

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kto i kiedy pierwszy dotarł do przylądka Dobrej Nadziei?

    • Kto i kiedy odkrył Amerykę?

    • Kto i kiedy dotarł drogą morską do Indii?

    • Kto i kiedy stanął na czele pierwszej wyprawy dookoła świata?

    • Co udowodniła pierwsza wyprawa dookoła świata?

    • Jakie państwa oprócz Hiszpanii i Portugalii rozpoczęły wyprawy morskie za Ocean Atlantycki?

    • Jakie odkrycia geograficzne dokonali Anglicy i Francuzi?

    • Kto stał na czele wypraw angielskich i francuskich?

    • Kto i kiedy stanął na czele drugiej wyprawy dookoła świata?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Skutki Odkryć Geograficznych

    1. Zmiany gospodarcze

      • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w wyniku odkryć geograficznych?

      • Gdzie powstały nowe szlaki handlowe?

      • Dlaczego doszło do wzrostu cen towarów?

      • Jaką rolę zaczęły spełniać banki?

      • Co to były manufaktury?

      • Jak zorganizowane były manufaktury?

    2. Rozwój nauki

      • Jakie zmiany nastąpiły w nauce?

    3. Zmiany w życiu codziennym

      • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym?

      • Jakie towary zaczęto sprowadzać z Nowego Świata do Europy?

    4. Okres kolonializmu

    • Jakie państwa zakładały nowe kolonie?

    • Kim byli konkwistadorzy?

    • Co dla Indian spowodowały podboje konkwistadorów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w Nowym Świecie w wyniku podbojów konkwistadorów?

    • Jaki język zaczął dominować w Nowym Świecie?

    • Kto to jest Metys i Mulat?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 15-16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Zmiany gospodarcze

      • powstanie nowych szlaków handlowych

      • przywiezienie olbrzymiej ilości złota i srebra

      • funkcjonowanie banków

      • powstawanie towarzystw handlowych, giełd, domów kupiecko-bankierskich

      • powstawanie manufaktur

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 16. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Rozwój nauki

      • wynalazek druku (Jan Gutenberg)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 16-17. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Zmiany w życiu codziennym -

    Z Nowego Świata zaczęto sprowadzać następujące towary:

      • przyprawy korzenne, owoce południowe, kawy, herbaty, cukier, fasolę, pomidory, paprykę

      • nowe gatunki zwierząt hodowlanych np. indyk

      • tkaniny bawełniane i jedwabne oraz porcelanę i futra

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 18. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Okres kolonializmu

    • podboje konkwistadorów (Pizarro i Cortes)

    • zniszczenie kultury i cywilizacji Indian

    • zniszczenie gospodarki Indian

    • wysoka śmiertelność wśród Indian

    • sprowadzanie do Nowego Świata niewolników z Afryki

    • upowszechnienie w Ameryce Południowej języka hiszpańskiego i portugalskiego

    • wymieszanie ras (Metysi i Mulaci)

    Wyjaśnić pojęcie Nowy Świat

    Co oznacza słowo kolonializm?

    Kim byli Konkwistadorzy?

    Co to były plantacje?

    Zwrócić uwagę! - jakie obecnie języki obowiązują w Ameryce Południowej

    Co oznaczają słowa Mulat i Metys

    1. Rekapitulacja pierwotna

      • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w wyniku odkryć geograficznych?

      • Gdzie powstały nowe szlaki handlowe?

      • Dlaczego doszło do wzrostu cen towarów?

      • Jaką rolę zaczęły spełniać banki?

      • Co to były manufaktury?

      • Jak zorganizowane były manufaktury?

      • Jakie zmiany nastąpiły w nauce?

      • Jakie zmiany nastąpiły w życiu codziennym?

      • Jakie towary zaczęto sprowadzać z Nowego Świata do Europy?

    • Jakie państwa zakładały nowe kolonie?

    • Kim byli konkwistadorzy?

    • Co dla Indian spowodowały podboje konkwistadorów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w Nowym Świecie w wyniku podbojów konkwistadorów?

    • Jaki język zaczął dominować w Nowym Świecie?

    • Kto to jest Metys i Mulat?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,5,6/s. 11-14. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 19.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


