Marek Biesiada 21. 02. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Powstanie kościuszkowskie (1794) i III rozbiór Rzeczpospolitej
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: insurekcja, uniwersał,
daty: 1792 r., 1793 r., 24 III 1794 r., 1795 r.,
postaci: Tadeusz Kościuszko, gen. Jan Henryk Dąbrowski, Wojciech Bartos, Jan Kiliński, Jakub Jasiński;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
przyczyny wybuchu powstania kościuszkowskiego;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
zaznaczyć na osi czasu daty: III rozbioru Polski, powstania kościuszkowskiego
uzasadnić, że upadek Rzeczypospolitej był procesem długofalowym, na który miały wpływ zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne czynniki
analizować źródła, np. Akt powstania
wskazać na mapie ziemie utracone przez Rzeczpospolitą w III rozbiorze.
Metody:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
tekst źródłowy - przysięga Tadeusza Kościuszki,
oś czasu,
atlasy historyczne,
mapa ścienna „Polska w okresie rozbiorów”,
reprodukcje obrazów J. Matejko Kościuszko pod Racławicami, W. Kossak, J. Styka Panorama Racławicka
Środki dydaktyczne:
rozmowa nauczająca,
praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela,
praca z tekstem źródłowym,
mapą,
pokaz,
wykonanie zadań w skoroszycie,
inscenizacja - przysięga Tadeusza Kościuszki.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Powstanie kościuszkowskie (1794) i III rozbiór Rzeczpospolitej
1. Przyczyny wybuchu powstania kościuszkowskiego
2. Przebieg powstania kościuszkowskiego (1794)
3. Upadek powstania kościuszkowskiego
4. III rozbiór - upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 144. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Przyczyny wybuchu powstania kościuszkowskiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 144-145. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Przebieg powstania kościuszkowskiego (1794) a) wybranie Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej powstania Tadeusza Kościuszko b) rozpoczęcie powstania w Krakowie wydaniem Insurekcji i złożeniem przez Kościuszkę przysięgi na rynku krakowskim c) utworzenie oddziałów kosynierów, które składały się z podkrakowskich chłopów d) bitwa pod Racławicami - 4 kwietnia (Wojciech Bartos - Głowacki) e) wydanie Uniwersału pod Połońcem (7 maja)
f) Insurekcja w Warszawie - 17 kwietnia
g) Insurekcja w Wilnie
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 145. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Upadek powstania kościuszkowskiego a) bitwa pod Maciejowicami - 10 października
b) kapitulacja Warszawy - 4 listopada
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 146. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. III rozbiór - upadek Rzeczpospolitej Obojga Narodów a) Austria, Prusy, Rosja 24 października 1795 r. podpisały w Petersburgu porozumienie rozbiorowe
a) abdykacja Stanisława Augusta Poniatowskiego, który umiera w 1798 r. w Grodnie |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania 9,10,11,12,13,14,15/s.85-86 P Zadania 2,4/s. 147 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |