Marek Biesiada 2. 03. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie III B
Temat: Francja Napoleona Bonapartego
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcia: Dyrektoriat, rojalista, konsul, cesarz, koalicja
daty: 1804 r.,
postać: Napoleon Bonaparte
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
opowiedzieć o karierze politycznej Napoleona
wskazać na mapie: Francję
Metody:
praca z podręcznikiem,
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
praca z tekstem źródłowym,
wykonanie zadań w skoroszycie,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
teksty źródłowe - Kodeks Napoleona - fragment,
mapa „Europa w latach 1789-1914”,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Francja Napoleona Bonapartego.
1. Zawiązanie koalicji przeciwko rewolucyjnej Francji
2. Wojskowa kariera Napoleona
3. Przejęcie władzy we Francji przez Napoleona
4. Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów - 1804 r.
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 152. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Zawiązanie koalicji przeciwko rewolucyjnej Francji
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 152-153. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Wojskowa kariera Napoleona
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 153. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Przejęcie władzy we Francji przez Napoleona a) sytuacja wewnętrzna Francji w okresie rządów Dyrektoriatu
b) zamach stanu dokonany przez Napoleona - 9 listopada 1799 r.
c) polityka wewnętrzna Napoleona
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 154. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Koronacja Napoleona na cesarza Francuzów - 1804 r. |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania 3/s.87 P Zadania 1,3a,b/158 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |