IV.CZŁOWIEK WALCZĄCY O WOLNOŚĆ I PRAWA, 34.Sprawa polska w polityce Napoleona, Marek Biesiada


Marek Biesiada 13. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Sprawa polska w polityce Napoleona.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Które państwa zawiązały koalicję przeciwko rewolucyjnej Francji?

    • Dlaczego państwa europejskie zawiązały koalicję przeciwko Francji?

    • Jaki był przebieg wojny Francji z koalicją antyfrancuską?

    • Jak przebiegała kariera wojskowa Napoleona?

    • Dlaczego Napoleon był wybitnym dowódcą, który potrafił zjednać sobie uznanie żołnierzy?

    • Dlaczego Napoleon poprowadził wyprawę wojskową do Egiptu?

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Francji w okresie rządów Dyrektoriatu?

    • Dlaczego społeczeństwo chciało zniesienia władzy Dyrektoriatu?

    • Dlaczego Napoleon zdecydował się na przejęcie władzy?

    • Kiedy Napoleon przejął władzę?

    • W jaki sposób przejął władzę Napoleon?

    • Jaką politykę wewnętrzną prowadził Napoleon?

    • Co to był kodeks cywilny Napoleona?

    • Jakie prawa zawierał kodeks cywilny?

    • Gdzie obowiązywał kodeks cywilny?

    • Kiedy Napoleon został koronowany na cesarza Francuzów?

    • Jaki przebieg miała koronacja Napoleona na cesarza?

    • Jakie skutki miała koronacja Napoleona na cesarza?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Sprawa polska w polityce Napoleona.

    1. Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech w 1797 r.

    • Dlaczego Polacy szukali poparcia u Polaków?

    • Kto wyraził zgodę na utworzenie Legionów Polskich?

    • Gdzie powstały Legiony Polskie?

    • Skąd przybywali Polacy do Legionów?

    • W jaki sposób postąpił Napoleon z Polakami, gdy zawarł pokój z Austrią?

    • Jaka pieśń powstała we Włoszech w okresie formowania Legionów Polskich?

    • Jakie znaczenie miało utworzenie Legionów Polskich we Włoszech?

    2. Utworzenie Księstwa Warszawskiego - 1807 r.

    • Na mocy jakiego traktatu pokojowego powstało Księstwo Warszawskie?

    • Z jakich ziem utworzono Księstwo Warszawskie?

    • Ile liczyła powierzchni oraz ludności Księstwo Warszawskie?

    • Kto był władcą Księstwa Warszawskiego?

    • Jaki był ustrój w Księstwie Warszawskim?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja mieszkańcom Księstwa Warszawskiego?

    • Czy Polacy byli zadowoleni z tego co otrzymali od Napoleona?

    • Jakie było postępowanie Francuzów w Księstwie Warszawskim?

    • Kto dowodził armią Księstwa Warszawskiego?

    3. Udział armii Księstwa Warszawskiego w wojnie z Rosją

    • Dlaczego Polacy wiązali nadzieję z wojną z Rosją?

    • Jaki był udział Księstwa Warszawskiego w wojnie z Rosją?

    • Jakie straty ponieśli Polacy w wojnie z Rosją?

    • Jak długo Polacy walczyli u boku Napoleona?

    • Co oznaczała klęska Napoleona dla Polaków?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 159-160. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Utworzenie Legionów Polskich we Włoszech w 1797 r.

    • pozwolenie Napoleona na formowania Legionów Polskich we Włoszech

    • żołnierzy rekrutowano z emigrantów i jeńców polskich służących w armii austriackiej

    • po zawarciu pokoju z Austrią Napoleon wysłał Polaków na Haiti w celu stłumienia buntu tamtejszych niewolników

    • znaczenie powstania Legionów: napisanie Mazurka Dąbrowskiego, stanowiły przykład ofiarności i poświęcenia, wyszkoliły doskonałą kadrę oficerską

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 160-161. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Utworzenie Księstwa Warszawskiego - 1807 r.

    a) terytorium

    • na mocy traktatu w Tylży z 1807 r. z ziem I, II i III zaboru pruskiego utworzono Księstwo Warszawskie po 1709 r. poszerzone o III zabór austriacki

    • państwo liczyło 100 tys. mieszkańców oraz 2,6 mln ludności

    • władcą państwa był Fryderyk August

    b) ustrój

    • konstytucja wzorowana na francuskiej

    • wprowadzenie równości obywateli wobec prawa oraz kodeks cywilny

    • władza ustawodawcza - sejm

    • władza wykonawcza - monarcha i ministrowie wchodzących w skład Rady Stanu

    • prawa wyborcze - obok szlachty także księża i zasłużeni żołnierze

    • chłopi otrzymali jedynie wolność osobistą, ale bez prawa do własności („zdjęto chłopom kajdany razem z butami”)

    c) armia

    • na jej czele stał książę Józef Poniatowski

    • armia zwyciężyła w bitwie pod Raszynem w 1809 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 161. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Udział armii Księstwa Warszawskiego w wojnie z Rosją - kres nadziei na odzyskanie niepodległości

    • klęska Napoleona w Rosji, gdzie armia Księstwa poniosła duże straty

    • udział Polaków w bitwie pod Lipskiem - śmierć księcia Józefa Poniatowskiego

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Dlaczego Polacy szukali poparcia u Polaków?

    • Kto wyraził zgodę na utworzenie Legionów Polskich?

    • Gdzie powstały Legiony Polskie?

    • Skąd przybywali Polacy do Legionów?

    • W jaki sposób postąpił Napoleon z Polakami, gdy zawarł pokój z Austrią?

    • Jaka pieśń powstała we Włoszech w okresie formowania Legionów Polskich?

    • Jakie znaczenie miało utworzenie Legionów Polskich we Włoszech?

    • Na mocy jakiego traktatu pokojowego powstało Księstwo Warszawskie?

    • Z jakich ziem utworzono Księstwo Warszawskie?

    • Ile liczyła powierzchni oraz ludności Księstwo Warszawskie?

    • Kto był władcą Księstwa Warszawskiego?

    • Jaki był ustrój w Księstwie Warszawskim?

    • Jakie prawa gwarantowała konstytucja mieszkańcom Księstwa Warszawskiego?

    • Czy Polacy byli zadowoleni z tego co otrzymali od Napoleona?

    • Jakie było postępowanie Francuzów w Księstwie Warszawskim?

    • Kto dowodził armią Księstwa Warszawskiego?

    • Dlaczego Polacy wiązali nadzieję z wojną z Rosją?

    • Jaki był udział Księstwa Warszawskiego w wojnie z Rosją?

    • Jakie straty ponieśli Polacy w wojnie z Rosją?

    • Jak długo Polacy walczyli u boku Napoleona?

    • Co oznaczała klęska Napoleona dla Polaków?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3,4,5a/ 91-94.

    P Zadania: 2,3/162.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


