IV.PRADZIEJE CZŁOWIEKA, 15.IVB.Osady prehistoryczne na ziemiach polskich, Marek Biesiada


Marek Biesiada 19. 03. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie IV B

Temat: Osady prehistoryczne na ziemiach polskich.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia?

    • Jak doszło do zmiany trybu życia przez ludzi?

    • Co dawało ludziom rolnictwo?

    • Jakie były początki rolnictwa?

    • Jakich narzędzi używał w rolnictwie?

    • Z czego wykonane były narzędzia do uprawy rolnictwa?

    • Które pierwsze zwierzęta zostały udomowione?

    • Gdzie przetrzymywano zwierzęta?

    • Co zapewniała ludziom hodowla?

    • Do czego wykorzystywane były zwierzęta?

    • Gdzie ludzie budowali osady?

    • Z czego budowano chaty?

    • Jaki charakter miały osady?

    • Jakie ludzie wykonywali zawody?

    • Na czym polegał podział pracy?

    • W jaki sposób prowadzono handel?

    • W jaki sposób uzyskiwano brąz?

    • W jaki sposób uzyskiwano żelazo?

    • Jakie narzędzia wytwarzano z brązu i żelaza?

    • Co zapewniała ludziom praca?

    • Jakie znaczenie ma praca w życiu ludzi?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Osady prehistoryczne na ziemiach polskich.

    1. Odkrycie Biskupina

    • Kiedy powstał Biskupin?

    • Kiedy odkryto Biskupin?

    • W jaki sposób odkryto Biskupin?

    • Gdzie znajdował się Biskupin?

    • Dlaczego osada w Biskupinie została zachowana w tak dobrym stanie do naszych czasów?

    2. Opis osady w Biskupinie

    • Jak wyglądała osada w Biskupinie?

    3. Opis domostw w Biskupinie

    • Jak wyglądał dom w Biskupinie?

    4. Życie mieszkańców Biskupina

    • Czym zajmowali się mieszkańcy Biskupina?

    5. Wierzenia mieszkańców Biskupina

    • W co wierzyli mieszkańcy Biskupina?

    • W jaki sposób mieszkańcy Biskupina chowali swoich zmarłych?

    6. Upadek Biskupina

    • Jak doszło do upadku Biskupina?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 97-98. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Odkrycie Biskupina

    • Biskupin powstał w VIII w. p.n.e. w epoce prehistorycznej, czyli w czasach, gdy nie znano pisma

    • osadę Biskupin odkrył miejscowy nauczyciel i zamieszkujący ją rolnicy

    • Biskupin był osadą obronną sprzed 2700 lat, położoną niegdyś na wyspie Jeziora Biskupińskiego

    • Odkrycie osady w Biskupinie umożliwiło poznanie życia ludzi w epoce prehistorycznej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 98-99. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Opis osady w Biskupinie

    • osada otoczona wałem obronnym

    • w osadzie znajdowały się chaty mieszkańców

    • pomiędzy rzędami domostw biegły ulice wyłożone dębowymi balami

    • w osadzie znajdował się plac, na którym zbierali się wszyscy mieszkańcy

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 100. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Opis domostw w Biskupinie

    • dom w Biskupinie miała kształt sześcianu i była pokryta strzechą

    • w domach nie było pokoi tylko wydzielone dwie części - przedsionek, służący do przechowywania narzędzi, oraz izba mieszkalna

    • w centrum domostwa znajdowało się palenisko z polnych kamieni

    • jeden dom zajmowała jedna rodzina, w którym znajdowały się również zwierzęta (podczas zimy)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 100-101. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Życie mieszkańców Biskupina

    a) mieszkańcy Biskupina byli samowystarczalni i zajmowali się:

    • rolnictwem - karczowano lasy pod uprawę, spulchniano ziemię radłem i motyką, a następnie obsiewano ją pszenicą, jęczmieniem, prosem, grochem, a także lnem i makiem

    • myślistwem, łowieniem ryb, hodowlą bydła, świń i owiec i małych koni

    • wytwarzaniem narzędzi z brązu

    b) kobiety pracowały w domu i pomagały mężczyznom w pracach polowych, m.in.

    • zbierały zioła, a także owoce, grzyby, jagody i orzechy laskowe

    • przędły, tkały, wyrabiały naczynia ceramiczne, wyplatały koszyki i obuwie

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 101-102. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Wierzenia mieszkańców Biskupina

        • mieszkańcy Biskupina wierzyli w słońce, księżyc, ogień i wodę, a symbole bóstw umieszczali na naczyniach ceramicznych i toporach

        • swoich zmarłych palono, a prochy wkładano do urn, chowając je we wspólnym miejscu

        • obok urny ustawiano rzeczy (m.in. jedzenie)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 102. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Upadek Biskupina

        • zniszczenie Biskupina nastąpiło w wyniku najazdu obcych plemion

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Kiedy powstał Biskupin?

    • Kiedy odkryto Biskupin?

    • W jaki sposób odkryto Biskupin?

    • Gdzie znajdował się Biskupin?

    • Dlaczego osada w Biskupinie została zachowana w tak dobrym stanie do naszych czasów?

    • Jak wyglądała osada w Biskupinie?

    • Jak wyglądał dom w Biskupinie?

    • Czym zajmowali się mieszkańcy Biskupina?

    • W co wierzyli mieszkańcy Biskupina?

    • W jaki sposób mieszkańcy Biskupina chowali swoich zmarłych?

    • Jak doszło do upadku Biskupina?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania: 1,2,3,4/43-44.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


