Marek Biesiada 26. 02. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie IV B
Temat: Człowiek i jego przodkowie.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
przedstawić dokonania umożliwiające przejście człowieka do osiadłego trybu życia (P)
nazwać pierwsze narzędzia rolnicze (np. kij grzebalny, motyka, socha itd.) (P)
nazwać materiał, z którego wykonywano pierwsze narzędzia (P)
opowiedzieć o początkach hodowli posługując się wyrażeniem „udomowienie zwierząt” (P)
przedstawić miejsca powstawania pierwszych osad (P)
przedstawić przyczyny wprowadzenia podziału pracy i handlu wymiennego (PP)
wymienić pierwsze ważne wynalazki człowieka, np. koło garncarskie, umiejętność wytopu metali, wskazać ich wpływ na zmianę w życiu ludzi (PP)
wyjaśnić pojęcie osiadły tryb życia (PP).
Metody:
pogadanka,
opowiadanie z elementami wykładu
Środki dydaktyczne:
zdjęcia, plansze, ilustracje przedstawiające narzędzia rolnicze, lokalizację osad, życie i pracę ludzi
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Człowiek i jego przodkowie.
1. Pochodzenie człowieka
2. Wygląd człowiekowatych
3. Pożywienie
4. Narzędzia
5. Ogień
6. Siedziby
7. Sztuka
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo 4, Warszawa 2005, s. 84 Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Pochodzenie człowieka
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo 4, Warszawa 2005, s. 85. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Wygląd człowiekowatych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo 4, Warszawa 2005, s. 85-86. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Pożywienie
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 87. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Narzędzia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo... 4, Warszawa 2005, s. 88. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Ogień a) źródło uzyskania ognia
b) zastosowanie ognia
c) umiejętność podtrzymania ognia d) sposoby rozpalania ognia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo 4, Warszawa 2005, s. 89. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Siedziby
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika B. Szeweluk-Wyrwa, W. Surdyj-Fertsch, Historia i społeczeństwo 4, Warszawa 2005, s. 89-90. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 7. Sztuka
|
Wyjaśnić ewolucję człowieka przy pomocy osi czasu
Zwrócić uwagę na kwestię, że pierwsi ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia.
Jaka jest różnica pomiędzy osiadłym trybem życia oraz koczowniczym trybem życia |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
ZĆ Zadania 2,3,4,5,6,7/s. 39-40 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |