Marek Biesiada 09. 01. 2007
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Potrzeby człowieka i ich hierarchia
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie istoty potrzeb człowieka oraz potrafi dokonać ich hierarchizacji
potrafi przedstawić własną hierarchię potrzeb (wraz z uzasadnieniem)
rozumie, jak różnorodne, zmienne i nieograniczone są potrzeby człowieka
uświadamia uczniom różnorodności i nieograniczoności naszych potrzeb
kształtuje umiejętności oceny sytuacji ekonomicznej własnej rodziny
Metody:
pogadanka,
praca z podręcznikiem,
burza mózgów
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Potrzeby człowieka i ich hierarchia
1. Potrzeby
2. Hierarchia potrzeb
3. Różnorodność, zmienność i nieograniczoność potrzeb
4. Zjawiska rzadkości (niedoboru) w zaspokajaniu potrzeb
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87-88. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Potrzeby a) W zależności od rodzaju, potrzeby ludzkie możemy podzielić na dwie grupy:
b) W zależności od formy występowania i zaspakajania potrzeb
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 89. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Hierarchia potrzeb
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 90-91. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Różnorodność, zmienność i nieograniczoność potrzeb
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 91-92. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Zjawiska rzadkości (niedoboru) w zaspokajaniu potrzeb |
Potrzeby ludzkie są nieograniczone, o tyle możliwości ich zaspokojenia mają swoje granice |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
2