Marek Biesiada 05. 12. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Samorząd terytorialny - idea, struktura i zadania.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie, czym jest samorząd, samorządność, gmina, region, radny, wojewoda, starosta, prezydent miasta
potrafi dostrzec i wyjaśnić, że samorządność jest jedną z podstawowych idei państwa demokratycznego
umie wymienić szczeble samorządowe, opisać ich sposób wybierania, strukturę i podstawowe zadania
rozumie istnienie i potrafi wyjaśnić, na czym polega współpraca w terenie dwóch władz (samorządu i administracji państwowej)
umie wymienić kilka podstawowych spraw, jakie można załatwić w urzędzie gminnym
umie wypełnić podstawowe druki urzędowe i pisać proste podania do urzędu
umie wymienić i pokazać na mapie nowe województwa i ich stolice
potrafi określić, w którym województwie , powiecie, gminie mieszka
potrafi zaproponować własne rozwiązania niektórych palących problemów własnej gminy
Metody:
rozmowa nauczająca
praca z podręcznikiem,
praca z tekstem Konstytucji,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
Konstytucja RP
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Samorząd terytorialny - idea, struktura i zadania.
1. Nowy podział terytorialny kraju
2. Struktura władz samorządowych
3. Zadania poszczególnych szczebli samorządowych
4. Organizacja poszczególnych szczebli samorządowych
5. Władze samorządowe a administracja rządowa
6. Gmina - organizacja, zadania, źródła finansowania: przykłady spraw jakie można załatwić w urzędzie gminnym
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 73-74. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Nowy podział terytorialny kraju
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 75-76. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Struktura władz samorządowych Istnieją w Polsce trzy szczeble samorządu terytorialnego
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 77-78. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Zadania poszczególnych szczebli samorządowych
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78-79. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Organizacja poszczególnych szczebli samorządowych a) wybory do samorządy terytorialnego (co 4 lata)
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Władze samorządowe a administracja rządowa
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 79-84. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Gmina - organizacja, zadania, źródła finansowania: przykłady spraw jakie można załatwić w urzędzie gminnym
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1