Marek Biesiada 15. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie III B
Temat: Popyt, podaż, cena
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna pojęcia: popyt, podaż, cena
potrafi wymienić czynniki kształtujące popyt i podaż
potrafi omówić zależności występujące pomiędzy popytem, podażą i ceną
zna sposoby ustalania cen równowagi
Metody:
wykład,
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Popyt, podaż, cena.
1. Popyt
2. Czynniki kształtujące popyt
3. Podaż
4. Czynniki kształtujące podaż
5. Cena
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 71-72. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Popyt Popytem nazywamy zapotrzebowanie na dany towar, zgłaszane przez kupujących w danym miejscu, czasie i po danej cenie Popyt może być:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 72-74. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Czynniki kształtujące popyt
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 74-78. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Podaż Podażą nazywamy ilość dóbr i usług oferowaną do sprzedaży w danym miejscu, czasie i po danej cenie
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 74-78. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Czynniki kształtujące podaż
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78-81. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Cena Cena jest to wartość towaru wyrażona w pieniądzu Cena równowagi jest taka cena, która odpowiada zarówno kupującym jaki i sprzedającym, czyli cena, która równoważy popyt z podażą.
Cena równowagi zapewnia zrównanie popytu z podażą, czyli powstanie takiej sytuacji, w której zapotrzebowanie na dany towar (po cenie równowagi) jest takie samo jak oferta sprzedaży towarów (po tejże cenie równowagi). Cena wyższa od ceny równowagi powoduje powstanie niedoboru towarów. |
Wyjaśnić pojęcie: towary substytucyjne
Wyjaśnić pojęcie: dobra komplementarnymi |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
3