Marek Biesiada 21. 02. 2007
Konspekt lekcji WOS
w klasie III B
Temat: Przedsiębiorca i przedsiębiorczość - odkrywanie i rozwijanie aktywnych i twórczych postaw uczniów.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
umie posługiwać się pojęciami: przedsiębiorca, innowator (P);
potrafi wymienić cechy przedsiębiorcy (P);
potrafi przedstawić działalność przedsiębiorcy i menedżera (P);
umie wyjaśnić różnice jakie występują pomiędzy menadżerem a przedsiębiorcą (PP);
potrafi wymienić przykłady działalności przedsiębiorczej (PP).
Metody:
praca z podręcznikiem,
metoda projektu,
symulacji
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Przedsiębiorca i przedsiębiorczość - odkrywanie i rozwijanie aktywnych i twórczych postaw uczniów.
1. Przedsiębiorca - twórca, innowator;
2. Przedsiębiorczość
3. Cechy przedsiębiorcy
4. Inwestycja
5. Inwestowanie wolnych kapitałów
6. Kryteria dotyczące inwestowania
7. Decyzja o inwestowaniu
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 125. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Przedsiębiorca to osoba, która posiada środki produkcji, które nabył w celu prowadzenia działalności gospodarczej, aby w ten sposób przysporzyć sobie korzyści materialnych. Działalność gospodarcza, którą może prowadzić przedsiębiorca, polega na produkcji dóbr, świadczeniu usług, pośrednictwie finansowym i handlowym.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 125. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Przedsiębiorczość
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 126. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Cechy przedsiębiorcy
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 126-127. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Inwestycja - to bieżące wyrzeczenie dla przyszłych korzyści. a) działania podejmowane przy inwestycji
b) rodzaje inwestycji
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 127. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Inwestowanie wolnych kapitałów
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 128. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Kryteria dotyczące inwestowania
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 129. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 7. Decyzja o inwestowaniu a) dla inwestorów ostrożnych
b) dla inwestorów podejmujących ryzyko:
c) dla inwestorów oczekujących szybkich korzyści:
d) dla inwestorów bez doświadczenia, nie angażujących się w działalność inwestycyjną:
f) dla inwestorów oczekujących korzyści w długim okresie:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1