Marek Biesiada 22. 11. 2006
Konspekt lekcji WOS
w klasie
Temat: Rynek - pojęcie, cechy, rodzaje.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna pojęcia: rynek, konkurencja, gospodarka rynkowa
potrafi omówić istotę i cechy rynku
potrafi wymienić rodzaje rynku w zależności od różnych kryteriów
potrafi omówić skutki konkurencji między podmiotami gospodarczymi
Metody:
wykład,
rozmowa nauczająca,
praca z podręcznikiem
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Rynek - pojęcie, cechy, rodzaje.
1. Rynek
2. Etapy transakcji kupna-sprzedaży
3. Cechy rynku
4. Konkurencja
5. Rynki, w których konkurencja jest ograniczona
6. Gospodarka rynkowa
7. Podział rynku według przedmiotu obrotu
8. Podział rynku według zasięgu geograficznego
9. Podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 81. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Rynek to miejsce, na którym spotykają się kupujący i sprzedający w celu dokonania transakcji kupna-sprzedaży
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 82. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Etapy transakcji kupna-sprzedaży
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s.83. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Cechy rynku
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84-85. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Konkurencja „Konkurencja jest motorem postępu w gospodarce”
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85-86. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Rynki, w których konkurencja jest ograniczona:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 86. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Gospodarka rynkowa - gospodarka oparta na rynku, tj. taka, w której kupujący i sprzedający mogą swobodnie, odpłatnie i na zasadach ekwiwalentnych wymieniać między sobą dobra zaspokajające ich potrzeby produkcyjne i konsumpcyjne
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 86-87. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. Uczniowie przepisuję schemat z podręcznika s. 86. 7. Podział rynku według przedmiotu obrotu
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 8. Podział rynku według zasięgu geograficznego
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 87-88. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 9. Podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
4