Marek Biesiada 02. 01. 2007
Konspekt lekcji WOS
w klasie
Temat: Modele rodziny w różnych kulturach i religiach
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna model rodziny panujący wśród ludów pierwotnych, w Indiach, Dalekim Wschodzie
zna model rodziny panujący wśród starożytnych Greków, Rzymian i Chrześcijan
zna model rodziny panujący wśród wyznawców prawosławia, protestantyzmu, islamu oraz w świecie laickim
poznaje modele rodziny w różnych kulturach
opisuje jakie zmiany zaszły w życiu rodziny w różnych epokach historycznych
wskazuje na elementy trwałe, niezmienne, charakterystyczne dla małżeństwa i rodziny
Metody:
wykład
praca w grupie
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Modele rodziny w różnych kulturach i religiach
1. Ludy pierwotne
2. Indie
3. Daleki Wschód
4. Izrael i Bliski Wschód
5. Grecja i Rzym
6. Chrześcijaństwo
7. Prawosławie
8. Protestantyzm
9. Islam
10. Laicki model rodziny
11. Wspólne cechy wszystkich modeli rodziny
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 75. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Ludy pierwotne a) Jak powstawała rodzina w epoce pierwotnej?
b) Dlaczego rodzina była ważna dla ludzi pierwotnych?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 75-76. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Indie a) Jaką funkcje pełniła rodzina w religii hinduskiej?
b) W jakim wieku są zwierane małżeństwa w Indiach?
c) Jaka była rola kobiety i mężczyzny w rodzinie?
d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Indiach?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 77-78. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Daleki Wschód a) Jakie były najważniejsze elementy życia rodzinnego na Dalekim Wschodzie?
b) Jaką rolę miał mąż jako głowa rodziny?
c) Jak powstaje rodzina w Japonii?
d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 78-79. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Izrael i Bliski Wschód a) Jaka religia miała wpływ na ukształtowanie się izraelskiego i bliskowschodniego modelu rodziny?
b) Jak kształtował się judaistyczny model rodziny?
c) Czym charakteryzuje się judaistyczny model rodziny?
d) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w Japonii?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 79-80. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Grecja i Rzym a) Kto był dla Greków wzorem życia rodzinnego?
b) Dlaczego Grecy cenili rodzinę?
c) Jak wyglądały uroczystości zaślubin w judaizmie?
d) Jakie elementy odgrywały rolę w starożytnym Rzymie w okresie pierwotnej i republiki?
e) Jak zmieniła model rodziny w okresie cesarstwa?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 81-82. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 6. Chrześcijaństwo a) Jaki jest najważniejszy element w chrześcijańskim modelu rodziny?
b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w chrześcijaństwie?
c) Co jest podstawą życia małżeńskiego w chrześcijaństwie?
d) Jakie są role członków rodziny?
e) Jaki wymiar społeczny ma małżeństwo w katolicyzmie?
f) Jakie są zadania rodziny?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 83. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 7. Prawosławie a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w religii prawosławnej?
b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w religii prawosławnej?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 8. Protestantyzm a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w protestantyzmie?
b) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w protestantyzmie?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 84-85. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 9. Islam a) Dlaczego jest ważne małżeństwo w islamie?
b) Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?
c) Jak wyglądają uroczystości zaślubin w Islamie?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 10. Laicki model rodziny a) Czym charakteryzuje się małżeństwo w islamie?
b) Jaka jest rola i znaczenie małżeństwa cywilnego?
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 85. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 11. Wspólne cechy wszystkich modeli rodziny Jakie są wspólne cechy wszystkich modeli rodziny?
|
Przypomnieć uczniom co znaczy pojęcie ród?
|
IV. Rekapitulacja pierwotna:
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
6