Marek Biesiada 20. 02. 2007
Konspekt lekcji WOS
w klasie I D
Temat: Tradycyjne podmioty gospodarcze.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna pojęcie: podmiot gospodarczy (P)
poznaje różne podmioty gospodarcze
wie, czym charakteryzują się tradycyjne podmioty gospodarcze (P)
rozumie znaczenie konkurencji w gospodarce rynkowej
Metody:
rozmowa nauczająca, gra symulacyjna: opracowanie własnego budżetu
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Tradycyjne podmioty gospodarcze.
1. Proces gospodarczy
2. Podmiot gospodarczy
3. Gospodarstwo domowe - podmiot tradycyjny
4. Gospodarstwo domowe - charakterystyka
5. Zakład rzemieślniczy, rodzinne gospodarstwo rolne
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 1. Proces gospodarczy
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 2. Podmiot gospodarczy
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 99. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 3. Gospodarstwo domowe - podmiot tradycyjny Do podmiotów tradycyjnych zaliczamy:
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 100-102. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 4. Gospodarstwo domowe - charakterystyka
Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 102-103. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie. 5. Zakład rzemieślniczy, rodzinne gospodarstwo rolne - charakterystyka
|
Gospodarstwo domowe może być jednocześnie przedsiębiorstwem.
Zwrócić uwagę uczniom, że oni sami też tworzą podmiot tradycyjny, gdyż posiadają środki, które przeznaczają na swoje potrzeby.
Taka filozofia działania powoduje wzrost dochodów gospodarstw domowych, w ślad za tym wzrost dochodów gospodarstw domowych, w ślad za tym wzrost popytu na różne dobra i usługi oraz poprawę koniunktury w gospodarce |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
|
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1