II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 15.Powstanie Chmielnickiego, Marek Biesiada


Marek Biesiada 15. 11. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Powstanie Chmielnickiego

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka nastąpiła sytuacja w Rzeczpospolitej po śmierci Stanisława Augusta?

    • Jak szlachta wybierała króla w Rzeczpospolitej?

    • Co to były artykuły henrykowskie?

    • Co to były pacta conwenta?

    • Jakie były konsekwencje wolnej elekcji?

    • Którzy królowie byli wybierani na wolnej elekcji?

    • Jakich metod używała magnateria w celu sprawowania rządów w Rzeczypospolitej?

    • Do czego doprowadziły rządy oligarchii magnackiej?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Powstanie Chmielnickiego

    1. Przyczyny powstania Chmielnickiego (1648-1649)

    • Jakie były przyczyny wybuchu powstania Chmielnickiego?

    • Kim byli Kozacy?

    2. Wybuch powstania Chmielnickiego - 1648 rok

    • Kiedy wybucha powstanie Chmielnickiego?

    3. Przebieg powstania Chmielnickiego

    • Jaki był przebieg powstania Chmielnickiego?

    4. Ugoda zborowska - 1648 rok

    • Jakie były postanowienia ugody zborowskiej?

    5. Bitwa pod Beresteczkiem - 1651 rok

    • Kiedy miała miejsce bitwa pod Beresteczkiem?

    • Jaki był wynik bitwy pod Beresteczkiem?

    6. Układ w Perjasławiu (1654 rok) o połączeniu Ukrainy z Rosją

    • Dlaczego Kozacy zawierają układ z Rosją?

    • Jakie były postanowienia układu kozacko-rosyjskiego?

    • Jakie były skutki układu kozacko-rosyjskiego?

    7. Wojna polsko-rosyjska 1654-1667

    • Kiedy miał miejsce konflikt polsko-rosyjski?

    • Czym zakończyła wojna polsko-rosyjska?

    8. Skutki wojen kozackich

    • Jakie były skutki konfliktów Kozackich?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 78-79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przyczyny powstania Chmielnickiego (1648-1649)

    • niezadowolenie chłopów ze zwiększenia czynszu i pańszczyzny

    • obawy Kościoła prawosławnego na Ukrainie przed całkowitym podporządkowaniem Kościołowi unickiemu

    • dążenie magnatów do ograniczenie rejestru Kozaków i ograniczenia ich przywilejów

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wybuch powstania Chmielnickiego - 1648 rok

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Przebieg powstania Chmielnickiego

    • bitwa nad Żółtymi Wodami - 1648 rok

    • bitwa pod Korsuniem - 1648 rok

    • bitwa pod Piłowcami - 1648 rok

    • obrona Zbaraża - 1649 rok

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Ugoda zborowska - 1648 rok

    • wyodrębnienie dla Kozaków trzech województw

    • zwiększenie rejestru Kozaków

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Bitwa pod Beresteczkiem - 1651 rok

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    6. Układ w Perjesławiu (1654 rok) o połączeniu Ukrainy z Rosją

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 79. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    7. Wojna polsko-rosyjska 1654-1667

    • rozejm w Andruszowie - 1667 rok

    • pokój Grzymułtowskiego - 1686 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 80. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    8. Skutki wojen kozackich

    • Rzeczpospolita traci połowę Ukrainy

    • Kozacy pod panowaniem Rosji

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny wybuchu powstania Chmielnickiego?

    • Kim byli Kozacy?

    • Kiedy wybucha powstanie Chmielnickiego?

    • Jaki był przebieg powstania Chmielnickiego?

    • Jakie były postanowienia ugody zborowskiej?

    • Kiedy miała miejsce bitwa pod Beresteczkiem?

    • Jaki był wynik bitwy pod Beresteczkiem?

    • Dlaczego Kozacy zawierają układ z Rosją?

    • Jakie były postanowienia układu kozacko-rosyjskiego?

    • Jakie były skutki układu kozacko-rosyjskiego?

    • Kiedy miał miejsce konflikt polsko-rosyjski?

    • Czym zakończyła wojna polsko-rosyjska?

    • Jakie były skutki konfliktów Kozackich?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 5,7,8/45-46. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 5/80.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


