III.CZŁOWIEK ODKRYWA SWOJE PRAWA, 30.Konfederacja targowicka i II rozbiór Polski, Marek Biesiada


Marek Biesiada 16. 02. 2007

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: Konfederacja targowicka i II rozbiór Polski

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka była sytuacja międzynarodowa Rzeczpospolitej w 1788 roku?

    • W jakich latach obradował Sejm Wielki?

    • Jakie decyzje podjęto na Sejmie Wielkim?

    • Dlaczego uchwalono konstytucję w dniu 3 maj 1791 roku?

    • W jakich okolicznościach uchwalono konstytucję?

    • Jak uchwalono konstytucję?

    • Jakie były postanowienia konstytucji 3 Maja 1791 r.

    • Która to była konstytucja na świecie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Konfederacja targowicka i II rozbiór Polski

    1. Konfederacja targowicka - kwiecień 1792 r.

    • Jakie były przyczyny zawiązania konfederacji targowickiej?

    • Kto zawiązał konfederację targowicką?

    • Gdzie zawiązano konfederację targowicką i gdzie ogłoszono konfederację targowicką?

    • Jaki był cel konfederacji targowickiej?

    • Jakie były następstwa konfederacji targowickiej?

    2. Wojna w obronie Konstytucji 3 Maja (1792)

    • Jaki był przebieg wojny w obronie Konstytucji 3 Maja?

    • Dlaczego król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej?

    3. II rozbiór Rzeczpospolitej - 1793 r.

    • Jakie były skutki klęski w wojnie z Rosją?

    • Jakie ziemie utraciła Rzeczpospolita w wyniku II rozbioru?

    • Które państwa dokonały II rozbioru Rzeczpospolitej i jakie ziemie zajęły?

    4. Sejm rozbiorowy w Grodnie - 1793 r.

    • Gdzie i kiedy zebrał się sejm obradujący w sprawie rozbiorów?

    • Jakie były postanowienia Sejmie w Grodnie?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 143. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Konfederacja targowicka - kwiecień 1792 r.

    a) przyczyny zawiązania konfederacji targowickiej

    • dążenie Rosji i Prus do obalenia w Rzeczpospolitej Konstytucji 3 Maja

    • działania stronnictwa hetmańskiego (Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski i Ksawery Branicki) do przywrócenia w Rzeczpospolitej ustroju sprzed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja

    b) podpisanie konfederacji w Petersburgu w kwietniu 1792 r. i ogłoszenie jej pogranicznym miasteczku Targowica

    c) polityczny cel konfederacji

    • obalenie Konstytucji 3 Maja

    d) następstwa konfederacji targowickiej

    • wybuch wojny polsko-rosyjskiej tzw. „wojny w obronie Konstytucji 3 Maja”

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 143. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Wojna w obronie Konstytucji 3 Maja (1792) - przebieg działań wojennych

    a) bitwa pod Zieleńcami - książę Józef Poniatowski

    b) bitwa pod Dubienką - Tadeusz Kościuszko

    c) przystąpienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej - przyczyny:

    • groźby carycy Katarzyny II detronizacją Stanisława Augusta i przeprowadzenie kolejnego rozbioru Rzeczpospolitej

    d) uchwała Straży Praw o przystąpieniu króla do Targowicy

    • chciano zapobiec kolejnemu rozbiorowi Rzeczpospolitej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 143. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. II rozbiór Rzeczpospolitej - 1793 r.

    a) przyczyny:

    • klęska w wojnie z Rosją

    • dążenie Prus do przeprowadzenia II rozbioru

    b) przebieg rozbioru

    • Prusy zajęły Gdańsk, Toruń i Wielkopolskę, część Mazowsza (51 tys. km2 i 1 mln ludności)

    • Rosja - ziemie białoruskie, ukraińskie, Wołyń i Podole (250 tys. km2 i 3 mln ludności)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 144. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Sejm rozbiorowy w Grodnie - 1793 r.

    • sejm pod naciskiem wojsk rosyjskich i pruskich ratyfikował II rozbiór Rzeczpospolitej

    • przejęcie władzy w Rzeczpospolitej przez targowiczan

    • unieważnienie Konstytucji 3 Maja

    • emigracja patriotów

    • wcielenie żołnierzy polskich do armii rosyjskiej

    Tekst źródłowy Anonimowe mowy do króla, s. 147.

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie były przyczyny zawiązania konfederacji targowickiej?

    • Kto zawiązał konfederację targowicką?

    • Gdzie zawiązano konfederację targowicką i gdzie ogłoszono konfederację targowicką?

    • Jaki był cel konfederacji targowickiej?

    • Jakie były następstwa konfederacji targowickiej?

    • Jaki był przebieg wojny w obronie Konstytucji 3 Maja?

    • Dlaczego król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej?

    • Jakie były skutki klęski w wojnie z Rosją?

    • Jakie ziemie utraciła Rzeczpospolita w wyniku II rozbioru?

    • Które państwa dokonały II rozbioru Rzeczpospolitej i jakie ziemie zajęły?

    • Gdzie i kiedy zebrał się sejm obradujący w sprawie rozbiorów?

    • Jakie były postanowienia Sejmie w Grodnie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Zadania 1,2,4,5,6/s.83-84

    P Zadania 1,3/s. 147

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


