Scenariusz pasowania na czytelnika uczniów klas I - r.sz.2005/2006
Cele:
Zapoznanie uczniów z biblioteką;
Przedstawienie regulaminu wypożyczalni i czytelni,;
Zobowiązanie uczniów do przestrzegania regulaminów;
Zobowiązanie uczniów do poszanowania książek;
Zapoznanie z układem księgozbioru.
Uczeń po lekcji:
Samodzielnie wypożycza i oddaje książki w bibliotece szkolnej;
Przestrzega regulaminu biblioteki;
Zna i stosuje zasady poszanowania książek jako dobra wspólnego;
Zna godziny otwarcia biblioteki szkolnej;
Orientuje się w układzie księgozbioru na regałach.
Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów w czytelni. Podanie tematyki zajęć. Ustalenie zasad zachowania na zajęciach: SŁUCHAMY, gdy ktoś mówi; PODNOSIMY RĘKĘ, jeśli chcemy zapytać o coś związanego z tematem; WYPOWIADAMY SIĘ, gdy dostaniemy pozwolenie.
Rozmowa z uczniami na temat biblioteki. Wyjaśnianie pojęć: biblioteka, czytelnia, księgarnia, wypożyczalnia.
Przedstawienie najważniejszych postaci w bibliotece: książek. Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki przedstawiają wybranych bohaterów lektur dla klas I.
Inscenizacja w wykonaniu uczniów z KPB - jak należy dbać o książki.
Wykonywanie zadań, dotyczących wybranych lektur, przez uczniów I klasy.
Zapoznanie uczniów z regulaminem biblioteki. Wręczenie zaproszenia przypominającego o przychodzeniu do biblioteki oraz regulaminu wypożyczalni wraz z podpisami uczniów klasy I, zobowiązującymi się do jego przestrzegania.
Objaśnienie rozmieszczenia księgozbioru wypożyczalni i symboliki działów.
Pokaz w wykonaniu uczniów z KPB wypożyczania i oddawania książek.
Indywidualny wybór lektury, wypożyczanie.
Pożegnanie uczniów klasy I.
Ad. 3
Pięciu uczniów z KPB, przedstawia bohaterów książek:
Plastuś - „Plastusiowy pamiętnik” - Maria Kownacka
Waluś - „Pilot i ja” - Adam Bahdaj
Wojtek - „Jak Wojtek został strażakiem” - Czesław Janczarski
Kopciuszek - „Kopciuszek” - Hanna Januszewska
Metka - „Czarna owieczka” - Jan Grabowski
Inscenizacja:
Plastuś: - Witamy was, pierwszoklasiści w krainie książek. Nazywam się Plastuś, dlatego, że ulepiła mnie z plasteliny pewna dziewczynka. Moje przygody opisała pani Maria Kownacka w książce pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Wszystkie książki czekają już na was! Kopciuszku, dlaczego masz taką dziwną minę?
Kopciuszek: - Ja to się trochę obawiam nowych czytelników. Jakiś chłopak uważał, że skoro czyta książkę o Kopciuszku, to może ją kłaść na podłodze. J patrzcie, jak ja wyglądam! Kartki pogniecione, strony poplamione! Kto teraz zechce mnie wypożyczyć?
Wojtek: - Jestem Wojtek, z książki pana Czesława Janczarskiego. Nie boję się i poradzę sobie w każdej sytuacji, jestem bardzo dzielnym chłopcem! Powiem wam, pierwszaki, że książki, tak samo jak i wy, lubią być dobrze traktowane.
Waluś: - Mnie wymyślił i opisał pan Adam Bahdaj. Na imię mam Waluś. Spójrzcie! Rysować możecie tylko tak jak ja, na kartkach z bloku. Książkę czytacie siedząc wygodnie, przy czystym stole.
Metka: - Nazywam się Metka. Chociaż jestem rozbrykaną owieczką, wiem, że musicie mieć czyste ręce, gdy bierzecie książkę. Nie możecie przy czytaniu jeść i pić, żeby nie poplamić kartek.
Plastuś: - Wypożyczone z biblioteki książki mają służyć wszystkim dzieciom z naszej szkoły. Dlatego musicie pilnować, żeby się nie zgubiły, odkładać je na jedno miejsce. Na przykład na półkę, gdzie nie dosięgnie jej wasze młodsze rodzeństwo lub domowe zwierzątko.
Wojtek: - Wypożyczone książki możecie czytać przez dwa tygodnie. Potem oddajecie je do biblioteki. Czekają na nie inni czytelnicy.
Waluś: - Każdy z was może zostać przyjacielem książek. Z nich możecie się dowiedzieć wielu interesujących rzeczy, poznać nowe miejsca.
Kopciuszek: - W bajkach znajdziecie fantastyczny świat, w którym wszystko jest możliwe.
Metka: - Nawet zwierzątka mogą mówić ludzkim głosem!
Plastuś: - Jeśli będziecie dużo czytać, będziecie mądrzejsi, a nauka nie będzie wam sprawiała trudności.
Wszyscy razem: „ Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań... Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek. - Książki mówią: nie zabłądzi ten, kto pyta. Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej.”
Wojtek: - Prosimy was teraz, żebyście pokazali nam, że potraficie czytać i posługiwać się książkami. Mamy dla was przygotowane różne zadania. Każdy wylosuje sobie teraz, do której grupy będzie należeć. Potem powiemy wam, co musicie wykonać.
( następuje losowanie do poszczególnych grup i wykonywanie zadań)
Ad. 5
Uczniowie klasy I ustawiają się przy postaciach z książek (losowanie); wykonują zadania:
Po wykonaniu zadań, każda grupa przedstawi swoją kartę pracy:
Zadania dla grupy |
„Plastusiowy pamiętnik” Maria Kownacka |
Jak miała na imię właścicielka Plastusia? |
|
Gdzie mieszkał Plastuś? |
|
Na której stronie znajduje się rozdział „ Kto znalazł wiosnę”? |
|
Zadania dla grupy |
„Pilot i ja” Adam Bahdaj |
Jak miała na imię siostra Walusia?
|
|
Dokąd chciał polecieć Waluś?
|
|
Dlaczego pilot miał duże, czarne wąsy?
|
|
Zadania dla grupy |
„Jak Wojtek został strażakiem” Czesław Janczarski |
Gdzie mieszkał bohater książki?
|
|
Kto był komendantem straży?
|
|
Dlaczego we wsi wybuchł pożar?
|
|
Zadania dla grupy |
„Kopciuszek” Hanna Januszewska |
Kim była chrzestna matka Kopciuszka?
|
|
Z czego była kareta, którą Kopciuszek pojechał na bal?
|
|
Co zgubił Kopciuszek po drugim balu?
|
|
Zadania dla grupy |
„Czarna owieczka” Jan Grabowski |
Jak nazywały się dziewczynki, właścicielki czarnej owieczki?
|
|
Kim był ich tato?
|
|
Kto wychował Metkę?
|
|
Opracowanie:
Małgorzata Maślanka
Nauczyciel bibliotekarz
Szkoła Podstawowa nr 14
w Lubinie