pasowanie na czytelnika, czytelniczy


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI „ PASOWANIE NA CZYTELNIKA''

Tematyka programowa: Stajemy się czytelnikami biblioteki szkolnej.

Cel ogólny: Wyrabianie w uczniach nawyku czytania i korzystania z biblioteki.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

Formy pracy:

Metody: pokaz, rozmowa kierowana, burza mózgów, słoneczko, drama - pantomima, szatnia, dyskusja, sejmik.

Środki dydaktyczne: plansze, bilety wstępu, encyklopedia, rekwizyty z różnych baśni, dyplomy, zakładki do książek, karty pracy, wystawka książek.

Miejsce uroczystości: sala biblioteczna lub czytelnia. Wybrane pomieszczenie należy udekorować na wzór komnaty królewskiej. Należy także wybrać czworo starszych dzieci i przebrać je za: króla, królową, księżniczkę oraz pazia.

Przebieg uroczystości.

1. Pani bibliotekarka wita wszystkich uczniów w sali lekcyjnej. Informuje je, że za chwilę zabierze je do miejsca, które nazywa się „ Bibliotekolandia” i dziś wszystkie dzieci z tej klasy zostaną pasowane na mieszkańców tego kraju.

2. Przy wejściu do biblioteki stoi uczeń przebrany za pazia królewskiego. W ręce trzyma koszyczek z biletami wstępu (wzór biletu wraz z przykładowymi pytaniami znajduje się w załączniku nr 1). Paź informuje dzieci, że jeżeli chcą wejść do królestwa to muszą kupić bilet. Zapłatą za niego jest udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie znajdujące się na jego odwrocie.

3. Dzieci losują kolejno bilety, odpowiadają na pytania i pojedynczo wchodzą do środka sali. Wewnątrz czekają na nich król, królowa i księżniczka. Wchodzące dzieci siadają przed nimi w kręgu na dywanie.

4. Gdy wszystkie dzieci będą już w sali, król i królowa witają je:

Król: Nazywam się król Księga.

Królowa: Ja jestem królowa Książka.

Księżniczka: Ja jestem księżniczka Książeczka.

Król: Miejsce, w którym się znaleźliście nazywa się „Bibliotekolandia”, ale wy, drogie dzieci, mówicie na nie BIBLIOTEKA.

Królowa: Dziś zostaniecie jej mieszkańcami. Za chwilę pokażemy wam całe nasze królestwo. Są w nim ulice pełne różnych i ciekawych książek. Musicie wiedzieć, że w naszym królestwie wszyscy bardzo lubią czytać i dlatego mamy tak wiele ciekawych książek.

Księżniczka: Przygotowaliśmy dla was także wiele ciekawych zagadek i łamigłówek. Jak dobrze się dziś spiszecie, to zawsze będziecie mogli tu przychodzić. Mamy nadzieję, że nie będziecie się z nami nudzić, a czas upłynie nam miło i przyjemnie.

Królowa: Już z pierwszym zadaniem bardzo dobrze sobie poradziliście. Prawidłowo odpowiedzieliście na wszystkie pytania. Oto wasze następne zadanie:

Z czym kojarzy wam się słowo „biblioteka” ?

5. Paź zawiesza planszę (załącznik 1) i na promyczkach słońca zapisuje wszystkie skojarzenia

podawane przez dzieci.

Król: Tym razem także bardzo dobrze poradziliście sobie. W nagrodę pani bibliotekarka oprowadzi was po naszym królestwie.

6. Dzieci wstają i zwiedzają bibliotekę. Ważne jest, aby poznali wszystkie pomieszczenia biblioteczne, zbiory, układ książek na półkach, skrzynki katalogowe itd.

7. Po zapoznaniu z biblioteką i jej zbiorami uczniowie wracają na dywan. Na jego środku stoi duże kartonowe pudełko, a w nim różne bajkowe rekwizyty, np.: ziarenko grochu, buty, pantofelek, czerwony kapturek, ciasteczka ...

Królowa: Oto kolejne zadanie. Wewnątrz pudełka znajdują się różne bajkowe rekwizyty.

Waszym zadaniem jest wyciągnąć jeden z nich (dzieci nie zaglądają do pudełka) i powiedzieć z jakiej bajki on pochodzi.

8. Po konkursie:

Księżniczka: W nagrodę za poprawne odpowiedzi poczęstuję was ciasteczkami, z których była zbudowana chatka Baby Jagi.

9. W tym czasie paź zawiesza dwie plansze z pytaniami:

Król: Proszę was, abyście teraz podzielili się na dwie grupy. W jednej będą chłopcy, a w drugiej dziewczynki. Chłopcy udadzą się na naradę z królową i zastanowią się nad pierwszym pytaniem, a dziewczynki, wraz z księżniczką, nad drugim.

(Propozycje dzieci są zapisywane na planszach.)

10. Po kilku minutach każda grupa odczytuje swoje propozycje.

Królowa: Proszę was teraz, abyście podeszli do plansz i złożyli na nich swoje podpisy. W ten sposób zobowiązujecie się do przestrzegania tych zasad (plansze te należy zawiesić w klasie w kąciku bibliotecznym).

Król: Pięknie się dzisiaj spisaliście. Teraz czeka na was nagroda. Za chwilę zostaniecie pasowani na mieszkańców „Bibliotekolandii” i czytelników naszej królewskiej biblioteki. Każdy będzie mógł dzisiaj wypożyczyć swoją pierwszą książkę, ale najpierw poproszę naszą nadworną bibliotekarkę aby odczytała wam regulamin naszej biblioteki. Jest to ważny dokument, więc postarajcie się go uważnie wysłuchać.

11. Odczytanie i wyjaśnienie regulaminu.

Król: Teraz zostaniecie pasowani na czytelników tą oto księgą, która nazywa się encyklopedia. (Król, kolejno, kładzie na głowę każdego dziecka encyklopedię i mówi: Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki. Pani bibliotekarka wręcza dzieciom kartę czytelnika, na której dzieci składają swój podpis. Królowa wręcza im pamiątkowe dyplomy, a księżniczka zakładkę do książki.

12. Po uroczystości pasowania na czytelnika uczniowie wybierają sobie z wystawki książeczki.

13. Zakończenie uroczystości, pożegnanie uczniów oraz zachęcanie ich do częstego odwiedzania biblioteki. Warto też wręczyć wychowawcy kartkę z godzinami otwarcia biblioteki, aby zawiesiła ja w klasie w kąciku bibliotecznym.

14. Paź odprowadza dzieci do klasy.

ZAŁĄCZNIK 1 (bilet wstępu)

0x08 graphic
0x01 graphic

PRZYKŁADOWE PYTANIA

  1. Do kogo wybrał się Czerwony Kapturek?

  2. Co zgubił Kopciuszek na balu?

  3. Z czego była zbudowana chatka Baby Jagi?

  4. Kogo spotkał Czerwony Kapturek w lesie?

  5. Kto podarował Kopciuszkowi suknię na bal?

  6. W jaki sposób królewicz obudził Śpiącą Królewnę?

  7. Jak długo spała Śpiąca Królewna?

  8. Jakie zwierzątko chodziło w baśni w butach? ...

ZAŁĄCZNIK 2 (słoneczko)

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

DYPLOM

PASOWANIA NA CZYTELNIKA

Biblioteka PSP w ................................

przyjmuje do grona czytelników .................................................................

ucznia klasy I. 0x01 graphic

Dyrektor szkoły: Wychowawca klasy: Nauczyciel bibliotekarz:

...............................................dn.......................................

BILET WSTĘPU DO BIBLIOTEKOLANDII

0x01 graphic

CENA udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie!

BIBLIOTEKA

Witamy Cię w naszej szkolnej bibliotece!

Staraj się czerpać z książek, jak najwięcej mądrości i radości.

Szanuj książki, jak najbliższych przyjaciół.


