KONSPEKT tworzywa sztuczne, KONSPEKT


KONSPEKT

1. Data: 30.04.2003 Przedmiot: Technika 5 klasa Miejsce:

www.wychowanietechniczne.prv.pl

2. Temat jednostki metodycznej: Tworzywa sztuczne.

3. Temat jednostki lekcyjnej: Otrzymywanie tworzyw sztucznych. Badanie właściwości.

4. Cele lekcji:

I. dydaktyczne:

a. poznawcze:

- zna nazwy i właściwości wybranych tworzyw sztucznych

- zna zastosowania tworzyw sztucznych

- zna zagrożenia płynące z używania tworzyw sztucznych

b. kształcące:

- umie nazwać wybrane tworzywa sztuczne

II. wychowawcze:

- uczeń jest świadomy zagrożeń ekologicznych płynących z wytwarzani tworzyw sztucznych

-uczeń przywiązuje większą wagę do segregowania i wtórnego przerobu i wykorzystania odpadów (także tworzyw sztucznych np. butelki).

5. Metody pracy nauczyciela: Wykład informacyjny, pogadanka

6. Środki i pomoce dydaktyczne: krzyżówka, kawałki tworzyw sztucznych

7. Forma pracy uczniów: Praca w grupach, praca całej klasy

8.Czas trwania lekcji: 1 x 45 min.

9. Prowadzący lekcję:

Ogniwa lekcji

Przebieg lekcji, czynności

Czas

Nauczyciela

Ucznia

1.Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.

-przedstawienie się

-sprawdzenie listy obecności

-napisanie tematu lekcji

3 min.

2.Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.

-zadawanie uczniom pytań zw. z tematem lekcji np.: Czy wiedzą, co to są tworzywa sztuczne? Czy wiedzą jak się dzielą tworzywa sztuczne? Czy wiedzą, do czego wykorzystuje się tworzywa sztuczne?

-prosi uczniów o rozwiązanie wskazanych ćwiczeń, pomaga w razie trudności

-podyktowanie notatki

-odpowiadają na zadawane pytania

-notują

-rozwiązują ćwiczenia (1 i2 str. 31 zeszyt ćwiczeń)

10 min.

3.Kształtownie pojęć.

-pokazanie i nazwanie wybranych tworzyw sztucznych

-rozdanie kartek z nazwami i opisem wybranych tworzyw sztucznych

-czytają otrzymane od nauczyciela materiały

5 min.

4.Wiązanie teorii z praktyką.

-nauczyciel rozdaje próbki tworzyw sztucznych

-próbują rozpoznać i nazwać poszczególne tworzywa

7 min.

5.Kształtowanie umiejętności i nawyków.

-rozdanie uczniom krzyżówek

-uczniowie parami rozwiązują krzyżówkę

10 min.

6.Utrwalenie wiadomości.

-nauczyciel razem z uczniami rozwiązuje krzyżówkę

-sprawdzanie poprawności wpisanych haseł

5 min.

7.Kontrola i ocena.

-powtórzenie wiadomości lekcji, zadawanie uczniom pytań (jeśli nie wykażą aktywności)

-nagrodzenie najaktywniejszych uczniów ocenami lub plusami

-odpowiadają na pytania nauczyciela, mówią, co zapamiętali z lekcji

5 min.


