Zatwierdził:
…………….
KONSPEKT ZAJĘĆ
I. Przedmiot: BHP
II. Temat: BHP podczas prowadzenia działań na akwenach wodnych
Czas trwania zajęć: 1x 45 minut zajęcia teoretyczne 1 x 45 minut zajęcia praktyczne.
IV. Metoda nauczania: 1. nauczanie teoretyczne:
- wykład
- pogadanka
- dyskusja
- opis
- opowiadanie
- wyjaśnienie
2. nauczanie praktyczne:
- rozwijanie umiejętności
- pokaz
- ćwiczenie
- instruktaż
- inscenizacja
V. Typ lekcji
1. obejmująca kilka momentów procesu dydaktycznego
2. poświęcona podaniu nowego materiału
3. problemowa
4. poświęcona powtórzeniu wiadomości
5. obejmująca ćwiczenia praktyczne
6. poświęcona sprawdzeniu wiadomości i umiejętności
VI. Format zajęć
system klasowo - lekcyjny
praca grupowa
zapoznanie z obiektami, urządzeniami i instalacjami
zajęcia praktyczne - ćwiczenia praktyczne ze sprzętem
VII. Miejsce zajęć
sala wykładowa
plac ćwiczeń
stanowisko ćwiczebne
zakład produkcyjny lub inne obiekty
VIII. Cel ogólny:
POZNAWCZY -
KSZTAŁCĄCY -
WYCHOWAWCZY -
IX. Pomoce dydaktyczne (wykaz sprzętu)
- foliogramy
- rzutnik
- filmy
- monitory + magnetowid
- tablica lekcyjna
- makiety
- przekroje
- programy multimedialne
- komputer
- PN
- zdjęcia
- inne
- Torba R - 1
X. Zagadnienia do zajęć:
Ratownictwo na akwenach wodnych
XI. Literatura do zajęć:
„Ratownictwo na Wodzie” - Ryszard Sajkowski Opole 1999r.
XII Plan zajęć:
Lp. |
Treść zajęć |
Czas |
Uwagi |
1. |
1. Część wstępna: 2. Czynności organizacyjno - porządkowe. - przyjęcie meldunku - sprawdzenie obecności - podanie tematu i przygotowanie odpowiednich pomocy dydaktycznych.
|
3 |
|
2. |
3. Część zasadnicza:
1/ starannie wybierać miejsce przeprawy, uwzględniając, głębokość wody, szybkość prądu charakter dna i brzegów, 2/ w czasie przeprawy ludzi zawiesić po dolnej stronie brodu linę zaopatrzoną w pływaki, 3/ wyznaczyć sekcję ratowniczą, wyposażoną w sprzęt ratowniczy, 4/ wyposażyć pojazdy w odpowiedniej długości liny holownicze przywiązane w sposób zapewniający natychmiastowe rozwinięcie, 5/ zamknąć drzwi pojazdów lecz nie zabezpieczać zamków i otworzyć okna,
1/ jednostki pływające sprawdzić pod względem pływalności, nośności i stateczności na wodzie, 2/ jako obsadę jednostek pływających wyznaczać ludzi obeznanych z ich obsługą i wyposażonych w kamizelki ratunkowe, 3/przy występowaniu kry lub ruszających lodów przeprawę organizować tylko w wyjątkowych przypadkach, o ile płynąca kra nie zagraża bezpośrednio uszkodzeniem lub przewróceniem jednostek pływających. Jednostki te, w miarę możliwości powinny być ubezpieczone z brzegu linami a załoga wyposażona w bosaki, drągi, itp.
|
75 |
|
3. |
4. Synteza materiału: - powtórzenie najważniejszych części podanego materiału - kontrola efektów nauczania, pytania do odpowiedzi ustnej lub pisemnej:
|
10 |
|
4. |
5. Zakończenie zajęć: - podsumowanie zajęć - podanie literatury do zajęć
|
2
|
|
XIII. Uwagi i wskazówki prowadzącego zajęcia.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________