Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 27
grupa 0
Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Lubimy zabawy i sporty
I.
Cele
•
Kształtowanie świadomości na temat wpływu aktywności ruchowej na zdrowie.
•
Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
•
Doskonalenie umiejętności liczenia, przeliczania i porównywania.
•
Doskonalenie umiejętności kojarzenia liczby ze wzorem cyfry.
•
Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
•
Doskonalenie koordynacji wzrokowo - motorycznej.
•
Doskonalenie koordynacji ruchowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 13.1 i 3 „Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego, ustala równoliczność
dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi”.
II.
Środki dydaktyczne
przyrządy do zabaw sportowych - sanki, skakanka, piłki, rakietki do
badmintona, łyżworolki, deskorolka itp.
komputer z projektorem
CD2 audio ABC
gra/plansza interaktywna „Żongler”
Karty „Razem w przedszkolu” cz.4
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4
piłeczki (do tenisa lub pingpongowe) dla każdego dziecka oraz 3 kosze
III.
Przebieg zajęć
1.
Rozmowa na temat „Ruch to zdrowie”
Dzieci siedzą na dywanie w kręgu. Wewnątrz nauczycielka umieszcza różne
przyrządy do zabaw ruchowych – sanki, skakanka, piłki, rakietki do badmintona,
łyżworolki, deskorolka itp.
Nauczycielka pyta, który przedmiot nie pasuje do pozostałych i dlaczego? (sanki).
Elżbieta Bowdur
2
Rozmowa na temat zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci, omawiają
do czego służą przedmioty na dywanie, opowiadają o własnych doświadczeniach,
wymieniają zabawy, które lubią.
Krótka rozmowa o zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabaw sportowych
(wybór miejsca do zabawy, kask ochronny, uważania na innych itp.).
2.
Zabawa rytmiczna do piosenki pt. „Piłka Oli” – CD2 Audio ABC
Dzieci stoją w kole. Nauczycielka włącza piosenkę „Piłka Oli” i podczas pierwszej
zwrotki rozpoczyna zabawę piłką. Dzieci rzucają i łapią lekką piłkę.
Dzieci ponownie słuchają piosenki. Podczas refrenu klaszczą w ręce, a następnie
odwracają się do siebie parami i klaszczą w ręce sąsiada:
„Ola, Ola, Ola –la, Ola, Ola piłkę ma.
Ola, Ola, Ola – la, klaszcze w ręce raz i dwa, raz i dwa.”
3.
Gra/plansza interaktywna „Żongler”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Kapelusz
→
Żongler
Opis interaktywności
Gra „Żongler” polega na przeliczaniu elementów i kojarzeniu ich z zapisem
cyfrowym. Doskonalenie spostrzegawczości.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczycielka uruchamia (klika) grę Żongler. Dzieci opowiadają, jakie postacie
przedstawione są na planszy, czym żonglują poszczególne postacie i przeliczają te
przedmioty.
Wybrane dziecko zaznacza jedną z postaci i odpowiednią cyfrę na pasku w górnej
części planszy.
W grze może wziąć udział 3 dzieci. Grę można powtórzyć.
4.
Zawody – Rzuty piłeczką do celu
Dzieci stoją w 3 szeregach. Nauczycielka przygotowuje trzy kosze oraz piłeczki
gimnastyczne (lub pingpongowe) dla każdego dziecka. Dzieci rzucają piłeczkami
Elżbieta Bowdur
3
do koszy, a następnie każdy zespół przelicza, ile piłeczek trafiło do kosza, a ile nie
trafiło. Dzieci ustalają, który zespół miał najwięcej trafień.
5.
Przeliczanie elementów w zbiorach. Liczenie w zakresie 10 – Karty cz.4,
str.35
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.4 i ołówki.
Przeliczają elementy w zbiorach i skreślają wyznaczoną ilość.
6.
Wycinanie harmonijki sportowej – Wyprawka cz.4, str.25
Dzieci kolorują liczby na obrazkach oraz figury geometryczne. Przeliczają
elementy na każdym obrazku.
Następnie wycinają, sklejają i składają wg wzoru na harmonijkę.
7.
Podsumowanie zajęć
Uporządkowanie sali.
Propozycja na następny dzień – zabawa piłką przy piosence „Piłka Oli”.