background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

   NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Regina Mroczek 

 

 

 

Wykonywanie  napraw  i regulacji  maszyn  precyzyjnych 
731[03].Z2.05 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Piotr Dubis 
mgr inż. Krzysztof Bartosik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Piotr Dubis 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z2.05 

”Wykonywanie  napraw  i regulacji  maszyn  precyzyjnych”  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny731[03]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

5 

3.  Cele kształcenia 

6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Procedura napraw i regulacji maszyn precyzyjnych 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Ocena jakości napraw maszyn precyzyjnych i dokumentacja serwisowa 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Narzędzia i przyrządy oraz zakres demontażu do naprawy i regulacja maszyn 

precyzyjnych 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez wymianę części 

15 

5.4.1. Ćwiczenia 

15 

5.5.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez usunięcie uszkodzenia 

16 

5.5.1. Ćwiczenia 

16 

5.6. Naprawa maszyn precyzyjnych przez regenerację lub dorobienie części 

17

 

5.6.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.   Literatura 

28 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Uczeń  realizuje  naukę  zawodu  w  systemie  modułowym,  w którym  materiał  nauczania, 

zarówno  teoretyczny,  jak  i  praktyczny,  jest  podzielony  na  moduły,  które  dzielą  się 
na jednostki  modułowe.  Do  każdej  z  nich jest  opracowany Poradnik dla ucznia i Poradnik dla 
nauczyciela. 

Poradnik 

dla 

ucznia 

zawiera 

materiał 

nauczania, 

ćwiczenia  wraz 

ze wskazówkami, potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej.  
Moduł  731[03].Z2  „Eksploatacja  maszyn,  urządzeń  i  przyrządów  pomiarowych”  jest  jednym 
z kluczowych dla zawodu i składa się z 6 jednostek. 
Moduł  zawiera  treści  pozwalające  uczniowi  zdobyć  wiedzę  dotyczącą  napraw  i  regulacji 
maszyn,  urządzeń  i  przyrządów  pomiarowych.  Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje 
określone  cele  i  może  być  realizowana  jako  samodzielna  część,  przy  czym  ich  kolejność  nie 
jest  dowolna.  Jednostka  modułowa  731[03].Z2.05.  Wykonywanie  napraw  i regulacji  maszyn 
precyzyjnych jest zrealizowana w module jako piąta po jednostce 731[03].Z2.04.   
 
„Wykonywanie  napraw  i  regulacji  mechanizmów  precyzyjnych.”.  Jednostka  ta  podzielona 
jest na 6 tematów: 
1.  Procedura napraw i regulacji maszyn precyzyjnych  
2.  Ocena jakości napraw maszyn precyzyjnych i dokumentacja serwisowa 
3.  Narzędzia i przyrządy oraz zakres demontażu do naprawy maszyn precyzyjnych. 
4.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez wymianę części. 
5.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez usunięcie uszkodzenia. 
6.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez regenerację lub dorobienie części. 

 

Każdy  temat  w  poradniku  dla  ucznia  zawiera  ćwiczenia  oraz  wskazany  jest  materiał 

nauczania,  pomocny  w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać  uzupełniony 
przez  nauczyciela,  zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne  materiały  źródłowe. 
Materiał  nauczania  dodatkowy  znajduje  się  w  podręczniku  oraz  w  dokumentacjach 
technicznych  maszyn  i urządzeń,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał  nauczyciel  powinien 
odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii  lub  eksponatów  czy  literatury 
lub  tekstu  przewodniego.  Tematyka  i  zakres  wymaga  także  przygotowania  stanowisk  do 
praktycznego wykonania zadań. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń,  uczeń  powinien  sprawdzić,  czy  jest  do  tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania.  Pytania  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi  na  to,  co  jest 
w materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi 
słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie. 

Uczeń  powinien  opanować  wszystkie  umiejętności.  Ćwiczenia  należy  ocenić  w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie  wykonać  ćwiczenia.  Opanowanie  umiejętności 
może  cechować  się  różną  biegłością.  Przed  przystąpieniem  uczniów  do  części  praktycznej 
ćwiczeń należy przedyskutować z nimi zachowanie zasad i przepisów bhp. 

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  i   uzupełnić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 

 

Życzę  owocnej  pracy  dydaktycznej  z uczniami  z zastosowaniem  opracowanych  materiałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 

 

731[03].Z2 

Eksploatacja maszyn, urządzeń i 

przyrządów pomiarowych 

 

731[03].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

731[03].Z2.02 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn 

nieprawidłowej pracy maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.04 

Wykonywanie napraw i regulacji 

mechanizmów precyzyjnych 

 

731[03].Z2.05 

Wykonywanie napraw i regulacji 

maszyn precyzyjnych

 

 

731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji 

narzędzi i przyrządów pomiarowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej  uczeń powinien umieć: 

– 

określać zadanie diagnostyki technicznej, 

– 

rozróżniać parametry i symptomy diagnostyczne, 

– 

charakteryzować metody badań diagnostycznych maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

– 

określać czynności w procesie diagnozowania, 

– 

dobierać  narzędzia,  przyrządy  i  urządzenia  do  badań  diagnostycznych maszyn  i urządzeń 
precyzyjnych, 

– 

identyfikować uszkodzenia oraz wady maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

– 

charakteryzować sposoby naprawy mechanizmów precyzyjnych, 

– 

rozróżniać etapy procesu naprawczego mechanizmów precyzyjnych, 

– 

rozróżniać narzędzia i przyrządy do wykonania naprawy i regulacji. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zastosować  przepisy  bhp  i  ochrony  środowiska  naturalnego  podczas  wykonywania  prac 
związanych z naprawą, 

– 

scharakteryzować sposoby naprawy maszyn precyzyjnych, 

– 

rozróżnić etapy procesu naprawczego maszyn precyzyjnych, 

– 

rozróżnić narzędzia i przyrządy do wykonania naprawy i regulacji, 

– 

dobrać  narzędzia  i  przyrządy  niezbędne  do  wykonywania  naprawy  zdiagnozowanego 
uszkodzenia, 

– 

wykonać  demontaż  maszyny  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania  naprawy 
zdiagnozowanego uszkodzenia, 

– 

wykonać naprawę przez dorobienie uszkodzonego elementu maszyny precyzyjnej, 

– 

wykonać naprawę przez usunięcie uszkodzenia elementu maszyny precyzyjnej, 

– 

wykonać naprawę przez wymianę części maszyny precyzyjnej, 

– 

wykonać montaż maszyny precyzyjnej po naprawie, 

– 

wykonać regulację maszyny po naprawie, 

– 

dobrać sposób konserwacji maszyn precyzyjnych, 

– 

wykonać konserwację maszyny precyzyjnej, 

– 

sprawdzić jakość naprawy maszyny precyzyjnej, 

– 

wskazać sposób magazynowania maszyn precyzyjnych po naprawie, 

– 

posłużyć się dokumentacją serwisową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:   ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: „Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych” 731[03].Z2 
Jednostka modułowa: „Wykonywanie napraw i  regulacji maszyn precyzyjnych” 731[03].Z2.05. 

Temat: Ocena jakości napraw maszyn precyzyjnych i dokumentacja serwisowa. 

 

Cel ogólny: nabycie umiejętności oceny jakości napraw maszyn precyzyjnych 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi

– 

dokonać oceny jakości naprawionego maszyny według kryteriów jakości, 

– 

dokonać stosownych wpisów do dokumentacji serwisowej, 

– 

dokonać oceny jakości naprawy maszyny praktycznie, 

– 

wykonać zadania zgodnie z zasadami bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

praca z wykorzystaniem literatury zawodowej, podręczników, norm, instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne
 – praca indywidualna i zespołowa. 
 
Czas trwania zajęć
 –180÷ 270 minut 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem,  

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

opisy napraw i kryteria oceny tych napraw, 

– 

przykłady dokumentacji serwisowej, 

– 

stanowisko do napraw, 

– 

narzędzia i przyrządy do oceny jakości napraw,  

– 

środki i przepisy bhp, 

– 

poradnik mechanika, 

– 

literatura zgodna z wykazem literatury w poradniku dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 
dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje się do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 
zajęć, 
–  wyjaśnia organizację 
lekcji, 

–  zapisuje temat 
w zeszycie  

–  foliogram 
z celami zajęć,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

lekcji, 
–  wprowadza do tematu 

–  rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

Część główna 
 

 

 

 

1. Praca nad 
materiałem 
nauczania 

 

 

 

 

 

–  poleca zapoznać się 
z treścią materiału 
nauczania i sporządzenie 
pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na pytania 
sprawdzające znajdujące 
się w poradniku dla 
ucznia, 
–  nadzoruje pracę, 
wyjaśnia wątpliwości, 
–  sprawdza efekty 
i podsumowuje pracę 
uczniów, 
 

–  słucha poleceń, 
 
–  pyta w razie 
wątpliwości, 
 
 
–  realizuje zadanie 
indywidualnie, 
–  odnosi się do efektów 
swojej pracy, 

–  poradnik dla 
ucznia, 

2. Praca nad 
ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 
ćwiczenia 1  z poradnika 
dla ucznia,  
–  omawia opisy napraw 
i kryteria oceny tych 
napraw przygotowane dla 
ucznia, 
–  podejmuje decyzję 
o pracy indywidualnej 
lub grupowej; określa 
liczebność grupy, 
–  sprawdza 
przygotowanie do 
stosowania zasad 
i środków bhp, 
–  wyjaśnia wątpliwości, 
nadzoruje pracę, 
 
 
–  sprawdza efekty, 
i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się do 
realizacji ćwiczenia, 
–  analizuje opisy, zadaje 
pytania, 
 
–  dyskutuje 
o stosowaniu zasad 
i środków bhp, 
 
–  realizuje zadanie: 
dokonuje oceny jakości 
naprawy maszyny  na 
podstawie opisów 
i według kryteriów 
przygotowanych przez 
nauczyciela,  

 

–  dokonuje stosownych 
wpisów do dokumentacji 
serwisowej naprawionej 
maszyny, 
–  prezentuje wyniki 
i efekty pracy,  
–  omawia jakość 
przebiegu i efektów pracy 
 

–  opisy napraw 
i kryteria oceny 
tych napraw, 
–  przykłady 
dokumentacji 
serwisowej, 

3. Praca nad 
ćwiczeniem 1 – 
część praktyczna 

–  poleca wykonanie 
ćwiczenia 1 z poradnika 
dla ucznia – część 
praktyczną, 

–  przygotowuje 
praktyczną część 
ćwiczenia, 

–  stanowisko do 
napraw, 
–  narzędzia, 
i przyrządy do 
oceny jakości 
napraw,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

praktyczną, 
–  omawia maszynę 
przekazaną do oceny 
jakości naprawy, 
–  sprawdza 
przygotowanie do 
stosowania zasad 
i środków bhp, 
–  wyjaśnia wątpliwości, 
nadzoruje pracę, 
–  sprawdza efekty, 
i podsumowuje pracę 
uczniów 

 
 
 
–  dyskutuje o 
stosowaniu zasad 
i środków bhp 
–  przygotowuje 
narzędzia, stanowisko 
i realizuje zadanie 
–  prezentuje wyniki 
i efekty pracy, omawia 
jakość przebiegu 
i rezultatów pracy 

i przyrządy do 
oceny jakości 
napraw,  
–  środki 
i przepisy bhp, 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonać 
sprawdzian postępów 
dotyczący oceny jakości 
napraw, 
–  podsumowuje zajęcia, 
 
–  podaje zadanie 
domowe: na co trzeba 
zwrócić uwagę w 
procesie oceny jakości 
naprawy: zbierz wnioski 
w zeszycie, 
–  podaje temat oraz 
zakres zajęć następnych. 

–  realizują sprawdzian 
postępów dotyczący 
wymiarowania, 
 
 
–  odnosi się do efektów 
pracy na zajęciach, 
–  zadaje pytania 
odnośnie zadania 
domowego, 
–  zapisuje temat zajęć 
następnych. 

–  poradnik dla 
ucznia, 
–  zeszyt  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca:   ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]. 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03]. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw i regulacji maszyn precyzyjnych 731[03].Z2.05. 

Temat: Naprawa maszyn precyzyjnych przez wymianę części. 

 
Cel ogólny: 
kształtowanie  umiejętności wykonania naprawy przez wymianę części. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
– 

wyjaśnić, na czym polega naprawa przez wymianę części, 

– 

wskazać, w jakich sytuacjach naprawia się maszynę precyzyjną przez wymianę części, 

– 

wymienić, które etapy procedury obowiązują przy naprawie przez wymianę części, 

– 

określić, jakich zasad należy przestrzegać przy naprawie przez wymianę części, 

– 

naprawić mechanizmy przez wymianę części zgodnie z procedurą napraw, 

– 

wykonać konserwację przy wymianie części, 

– 

oceniać jakość naprawy przez wymianę części, 

– 

przygotować maszynę po naprawie do odbioru lub magazynowania, 

– 

skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej, 

– 

stosować zasady i środki bhp przy naprawie maszyn przez wymianę części, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

praca  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne
 – praca indywidualna i zespołowa. 
 
Czas trwania zajęć:
 180÷ 270 minut 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

stanowisko do napraw, 

– 

narzędzia i przyrządy do napraw przez wymianę części, 

– 

części zamienne, 

– 

środki i przepisy bhp. 

 
Przebieg zajęć: 
1.Instruktaż wstępny: 

– 

sprawdzenie obecności. 

– 

sprawdzenie samopoczucia uczniów. 

– 

przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. 

– 

przedstawienie przebiegu zajęć. 

– 

podanie tematu zajęć i jego celów. 

– 

podanie kryteriów ocen. 

2.Instruktaz bieżący: 

– 

praca z poradnikiem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

– 

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem, 

– 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające, 

– 

wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.4.1 poradnika dla ucznia, 

– 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

– 

sprawdzenie  czy  uczniowie  wykonali  polecenia  a  w  szczególności  z  zakresu 
stosowania zasad bhp, 

– 

wykonanie zadań ćwiczenia dla innych maszyn wskazanych przez nauczyciela, 

– 

prezentuje wyniki badan i efekty pracy, 

– 

omawia rezultaty i jakość wykonanej  naprawy,  

– 

przeprowadzenie dyskusji nad powstałymi problemami,  

– 

omówienie ćwiczenia i wskazanie jak uniknąć błędów. 

3.Instruktaż końcowy: 

– 

wykonanie sprawdzianu postępów, 

– 

podsumowanie zajęć, 

– 

wskazać na najlepszy zespół realizujący zadanie, 

– 

omówienie ćwiczenia zrealizowanego przez  wszystkie zespoły, 

– 

zwrócenie uwagi na popełnione błędy, 

– 

wystawienie ocen, 

– 

uporządkowanie stanowisk naprawczych, 

– 

podanie tematu i zakresu następnych zajęć.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Procedura napraw i regulacji maszyn precyzyjnych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Ułóż  prawidłową  kolejność  czynności  w  procedurze  napraw  i  regulacji  maszyn 

precyzyjnych dla wskazanej maszyny . Porównaj swoją propozycję z procedurą przygotowaną 
przez  nauczyciela.  Przedyskutuj  rozbieżności.  Oceń  znaczenie  zachowania  kolejności 
czynności napraw.  
 

Wskazówki do realizacji 
W  tym  ćwiczeniu  celem  jest  wykorzystanie  procedury  napraw  i  regulacji  mechanizmów 

precyzyjnych  do  stworzenia  procedury  napraw  maszyn  precyzyjnych.  Uczeń  powinien 
dostrzec  zarówno  podobieństwa  jak  i  różnice  w  obu  procedurach  i  rozumieć  ich  źródło. 
Należy mieć taką procedurę gotową, by pokazać uczniom dla porównania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  ułożyć  prawidłową  kolejność  czynności  w  procedurze  napraw  i  regulacji  maszyn 

precyzyjnych,  

2)  porównać  swoją  propozycję  z  procedurą  przygotowaną  przez  nauczyciela  (na  planszy, 

foliogramie, lub w postaci prezentacji multimedialnej), 

3)  przedyskutować z resztą grupy i nauczycielem różnice,  
4)  ocenić  znaczenie  kolejności  etapów  dla  skuteczności  napraw  i regulacji  maszyn 

precyzyjnych, w dyskusji,  

5)  wykonać zadanie w zespole trzyosobowym w postaci plakatu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

zeszyt, 

– 

procedura napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych, 

– 

kartki papieru formatu A0,  

– 

flamastry,  

– 

środek do mocowania plakatów na tablicy, 

– 

długopis do pisania, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7  

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Ocena  jakości  napraw  maszyn  precyzyjnych  i dokumentacja 

serwisowa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  jakości  naprawy  maszyny  na  podstawie  opisów  i  według  kryteriów 

przygotowanych  przez  nauczyciela.  Dokonaj  stosownych  wpisów  do  dokumentacji 
serwisowej  naprawionej  maszyny.  Wymień,  jakie  należy    zachować  przepisy  bhp  przy 
ocenianiu jakości napraw. Następnie oceń praktycznie jakość naprawionej maszyny.  

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  różnych  naprawionych  mechanizmów, 

a kryteria  oceny  ich  jakości  na  piśmie.  Niezbędna  będzie  także  dokumentacja  serwisowa. 
Ćwiczenie  wymaga  dużej  samodzielności  ucznia,  dlatego  ważne  jest,  by  mógł  skorzystać 
z rad  nauczyciela.  Jednak  rady  i  pomoc  nie  mogą  powodować  wyręczania  uczniów.  Przed 
przystąpieniem uczniów do pracy należy przedyskutować z nimi zachowanie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:               

– 

dokonać  oceny  jakości  naprawy  maszyny    na  podstawie  opisów  i  według  kryteriów 
przygotowanych przez nauczyciela,  

– 

dokonać stosownych wpisów do dokumentacji serwisowej naprawionej maszyny,  

– 

wymienić, jakie należy  zachować przepisy bhp przy ocenianiu jakości napraw, 

– 

ocenić praktycznie jakość naprawy maszyny wskazanej przez nauczyciela  

– 

zachować przepisy  bhp. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

– 

opisy zakresów napraw maszyn precyzyjnych, 

– 

opis kryteriów jakości ocenianych maszyn, 

– 

maszyna  do oceny jakości naprawy, 

– 

dokumentacja serwisową maszyny, 

– 

środki i przepisy bhp, 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3.  Narzędzia  i  przyrządy  oraz  zakres  demontażu  do  naprawy 

i regulacja maszyn precyzyjnych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zakres  demontażu,  zaproponuj  odpowiednią  konserwację  na  podstawie  opisów 

napraw  przygotowanych  przez  nauczyciela.  Porównaj  swoje  propozycje  z  rozwiązaniami 
nauczyciela.  Wskaż  powstałe  błędy,  zaplanuj  ich  uniknięcie.  Opisz  zasady  i środki  bhp 
niezbędne przy demontażu i konserwacji.  

 

Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  dobierania  i  przygotowania  do  pracy  narzędzi 

i przyrządów  służących do przeprowadzenia naprawy. Należy zatem przygotować stanowisko 
naprawcze  wyposażone  w  odpowiednie  narzędzia  i  przyrządy,  w  tym  przyrządy  pomiarowe. 
Niezbędna  będzie  dokumentacja  techniczno-ruchowa.  Do  realizacji zajęć  należy  przygotować 
tekst  przewodni,  który  pomoże  uczniowi  w  pracy  nad  tym  zadaniem.  Tekst  powinien 
zawierać  opisy  sytuacji  naprawczych  (można  wykorzystać  studium  przypadku).  Tekst  ten 
można wykorzystać  także  w  następnym ćwiczeniu, wówczas  należy  przewidzieć  to w tekście 
przewodnim. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy budowy i zasady działania wskazanych maszyn, 
2)  na  podstawie  opisów  przykładowych  napraw  przygotowanych  przez  nauczyciela określić 

zakres demontażu maszyn, 

3)  zaproponować odpowiednią konserwację maszyn,  
4)  wykonać zadanie w zeszycie,  
5)  porównać swoje propozycje z rozwiązaniami nauczyciela przygotowanymi na kartkach,  
6)  zastanowić się nad przyczynami ewentualnych błędów i zaplanować ich uniknięcie,  
7)  opisać zasady i środki bhp niezbędne przy demontażu i konserwacji.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

zeszyt, 

– 

opisy napraw maszyn przygotowane przez nauczyciela, 

– 

opisy  zakresu  demontażu  i  konserwacji  do  opisanych  napraw,  przygotowane  przez 
nauczyciela  

– 

dokumentacja techniczna maszyn, 

– 

przepisy  bhp, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika.. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.4.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez wymianę części 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  procedurę  napraw  przez  wymianę  części  dla  maszyn  precyzyjnych  i  skonsultuj 

ją  z  nauczycielem.  Napraw  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez  wymianę  części.  Przygotuj 
naprawioną  maszynę  do  odbioru  lub  magazynowania.  Skorzystaj  z  rad  i  doświadczenia 
nauczyciela. Ćwiczenie powtórz dla różnych maszyn. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  z  wykorzystaniem 

wymiany  części  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  maszyny  z  uszkodzeniami  wymagającymi  wymiany  części  (maszyny 
przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia 
z różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym 
razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności 
towarzyszące  naprawie.  Niezbędna  będzie  dokumentacja  techniczno-ruchowa.  Ćwiczenie 
zaczyna jednak modyfikacją procedury dla przypadku naprawy przez wymianę części. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  procedurę  napraw  przez  wymianę  części  dla  maszyn  precyzyjnych  na 

podstawie procedury naprawy mechanizmów precyzyjnych i literatury, 

2)  skonsultować ją z nauczycielem, 
3)  przeanalizować  budowę  i  zasadę  działania  maszyny  w  oparciu  o  dokumentację 

techniczną maszyny, 

4)  naprawić  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez  wymianę  części  postępując  zgodnie 

z procedurą napraw, pamiętając o konserwacji, 

5)  przygotować naprawioną maszynę do odbioru lub magazynowania, 
6)  skorzystać z rad i doświadczenia nauczyciela,  
7)  powtórzyć ćwiczenie dla różnych maszyn,  
8)  za każdym razem stosuj zasady i przepisy bhp. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawna maszyna, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy,  

– 

części zamienne, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyn, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy  bhp, 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.5.  Naprawa maszyn precyzyjnych przez usunięcie uszkodzenia 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  procedurę  napraw  przez  usunięcie  uszkodzenia  dla  maszyn  precyzyjnych 

i skonsultuj  ją  z  nauczycielem.  Napraw  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez  usunięcie 
uszkodzenia.  Uzasadnij,  dlaczego  tak  właśnie  powinna  być  naprawiona  maszyna.  Skorzystaj 
z rad i doświadczenia nauczyciela Ćwiczenie powtórz dla różnych maszyn.  

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  usunięcie 

uszkodzenia,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  maszyny  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez  ich  usuniecie  (maszyny 
przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia 
z różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym 
razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności 
towarzyszące naprawie. Niezbędna będzie dokumentacja techniczno-ruchowa 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować procedurę napraw przez usunięcie uszkodzenia dla maszyn precyzyjnych, 
2)  skonsultować ją z nauczycielem, 
3)  przeanalizować  budowę  i  zasadę  działania maszyny w oparciu  o  dokumentację  techniczną 

maszyny, 

4)  napraw  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez  usunięcie  uszkodzenia,  postępując  zgodnie 

z procedurą napraw, pamiętając o konserwacji, o ile naprawa nie polegała na konieczności 
dokonania konserwacji, 

5)  przygotować naprawioną maszynę do odbioru lub magazynowania, 
6)  skorzystać z rad i doświadczenia nauczyciela,  
7)  powtórzyć ćwiczenie dla różnych maszyn,  
8)  wykorzystaj dokumentację techniczną maszyny, 
9)  za każdym razem stosować zasady i przepisy bhp. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawna maszyna, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyn, 

– 

literatura i inne źródła informacji, 

– 

środki i przepisy bhp, 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.6. 

Naprawa 

maszyn 

precyzyjnych 

przez 

regenerację 

lub dorobienie części 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj  procedurę  napraw  przez  regenerację  lub  dorobienie  części  dla  maszyn 

precyzyjnych  i skonsultuj  ją  z  nauczycielem.  Napraw  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez 
regenerację  lub  dorobienie  części.  Uzasadnij,  dlaczego  tak  właśnie  powinna  być  naprawiona 
maszyna..  Przygotuj  naprawioną  maszynę  do  odbioru  lub  magazynowania.  Ćwiczenie 
powtórz dla różnych maszyn. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  regenerację  lub 

dorobienie  części,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  maszyny  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez  regenerację  lub  dorobienie 
części  (maszyny  przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do 
czynienia  z  różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi  –  różne  części  do  dorobienia  lub 
regeneracji).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym  razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób 
naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności  towarzyszące  naprawie.  Niezbędna 
będzie dokumentacja techniczno-ruchowa. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować  procedurę  napraw  przez  regenerację  lub  dorobienie  części  dla  maszyn 

precyzyjnych na podstawie procedury naprawy mechanizmów precyzyjnych i literatury, 

2)  skonsultować ją z nauczycielem, 
3)  przeanalizować  budowę  i  zasadę  działania maszyny w oparciu  o  dokumentację  techniczną 

maszyny, 

4)  naprawić  niesprawną  maszynę  precyzyjną  przez  regenerację  lub  dorobienie  części 

postępując zgodnie z procedurą napraw, pamiętając o konserwacji,  

5)  przygotować naprawioną maszynę do odbioru lub magazynowania, 
6)  skorzystać z rad i doświadczenia nauczyciela,  
7)  wykorzystaj dokumentację techniczną maszyny, 
8)  powtórzyć ćwiczenie dla różnych maszyn,  
9)  za każdym razem stosować zasady i przepisy bhp. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

niesprawna maszyna, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy, 

– 

dokumentacja techniczno-ruchowa maszyn, 

– 

środki i przepisy  bhp, 

– 

poradnik dla ucznia, literatura i inne źródła informacji, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw 
i regulacji maszyn precyzyjnych „ 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1,2,3,4,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,20 są poziomu podstawowego; 

– 

zadania 5,6,7,8,19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zła odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  1 
z poziomu ponadpodsawowego, 

– 

dobry  –  za,  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  3 
z poziomu ponadpodsawowego, 

– 

bardzo dobry  

za,  rozwiązanie  co  najmniej 16 zadań  z poziomu podstawowego w tym 

4 z poziomu ponadpodsawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.a, 3.c, 4.b, 5.a, 6.d, 7.c, 8.c, 9.a, 10.b, 11.d, 12.a, 13.b
14.
b, 15.a, 16.d, 17.a, 18.a, 19.b, 20.d

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcie ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Określić, która z napraw obejmuje wymianę 
układu hydraulicznego i elektrycznego 

2.   Wyjaśnić co należy zrobić przed naprawą 

3.   Wyjaśnić procedury smarowania maszyn  

PP 

4.   

Określić,  jaki  powinien  być  koszt  naprawy 
głównej  

5.   

Określić, 

kiedy 

stosujemy 

naprawę 

przez 

regenerację  

PP 

6.   

Wymienić 

materiały 

stosowane 

na 

części 

zamienne  

PP 

7.   

Scharakteryzować,  do  jakich  napraw  zaliczmy 
renowację  

PP 

8.   

Scharakteryzować  źródło  procedury  naprawczej 
i regulacyjnej  

PP 

9.   Rozróżnić rodzaje połączeń 

10.   Wymienić środki do mycia urządzeń  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

11.   Wyjaśnić przeznaczenie określonych części 

12.   

Dobrać  klucz  stosowany  do  dokręcania  śrub  z 
zadaną siłą  

13.   

Określić  zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas 
mycia maszyn  

14.   Określić zakres, naprawy średniej 

15.   

Podać 

sposoby 

zabezpieczeń 

powierzchni 

zewnętrznych 

16.   Wymienić cechy techniczne maszyn  

17.   

Podać źródła w których można znaleźć wykaz 
elementów do naprawy maszyn 

18.   Określić czynności po naprawie maszyny 

19.   

Scharakteryzować znaczenie symbolu na rysunku 
maszynowym 

PP 

20.   Podać znaczenie skrótów technicznych 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Daj uczniom 2 minuty na sprawdzenie, czy otrzymali czytelną i kompletną kopię. 
6.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  20  zadań  i sprawdza  Twoje  wiadomości  z zakresu  wykonywania 

napraw i regulacji maszyn precyzyjnych. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  weź  w  kółko  i zaznacz 
odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut. 

                                                                                                                    Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wymianę układu hydraulicznego i elektrycznego zalicza się do naprawy: 

a)  bieżącej, 
b)  średniej, 
c)  głównej, 
d)  wielkiej. 

 
2.  Wykonując naprawę maszyny precyzyjnej należy dokonać: 

a)  demontażu, 
b)  montażu, 
c)  malowania, 
d)  konserwowania. 

 
3.  Maszyny precyzyjne powinny być smarowane: 

a)  raz w tygodniu, 
b)  raz w miesiącu, 
c)  ściśle według instrukcji smarowania, 
d)  raz na rok. 

 
4.  Naprawy głównej nie przeprowadza się, gdy koszt przekracza: 

a)  60% wartości nowej maszyny, 
b)  70% wartości nowej maszyny, 
c)  80% wartości nowej maszyny, 
d)  90% wartości nowej maszyny. 

 
5.  Naprawę maszyny przez regenerację stosuje się najczęściej, gdy: 

a)  koszt naprawy jest tańszy od nowej części, 
b)  koszt naprawy jest droższy od nowej części, 
c)  zawsze należy wymieniać części na nowe bez regeneracji, 
d)  nie należy regenerować części. 

 
6.  Części zamienne maszyn precyzyjnych powinny być wykonywane: 

a)  z dowolnego materiału, 
b)  z materiału gorszego niż część oryginalna, 
c)  z materiału lepszego niż część oryginalna, 
d)  z takiego samego materiału. 

 
7.  Renowację maszyny zaliczymy do:   

a)  naprawy małej, 
b)  naprawy średniej, 
c)  naprawy dużej, 
d)  przeglądu technicznego. 

 
8.  Instrukcję  czynności  konserwacyjnych  i  regulacyjnych  maszyn  precyzyjnych  można 

znaleźć: 
a)  w instrukcji obsługi maszyny, 
b)  w podręczniku, 
c)  w DTR danej maszyny, 
d)  w karcie pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

9.  Połączenia gwintowane należą do połączeń: 

a)  rozłącznych,  
b)  nierozłącznych, 
c)  stałych, 
d)  spawanych. 

 
10. Do mycia części maszyn precyzyjnych stosujemy między innymi: 

a)  wodę, 
b)  benzynę, 
c)  środki żrące, 
d)  rozpuszczalniki. 

 
11. Rysunek  1  przedstawia  zespół  koła  zębatego  z  wałkiem.  Który  z  elementów  to  pierścień 

zabezpieczający? 

 

a)  1, 
b)  2, 
c)  3, 
d)  4. 

1

5

3

2

4

 

 
12. Klucz dynamometryczny służy do dokręcania śrub: 

a)  z zadaną siłą, 
b)  z dowolną siłą, 
c)  największą siłą, 
d)  najmniejszą siłą. 

 
13. Do  jakich  skutków  w  organizmie  człowieka  może  doprowadzić  wykonywanie  czynność 

przemywania części maszyn benzyną? 
a)   do zatrucia i uszkodzenie wzroku, 
b)   do bólu głowy i zatrucia, 
c)  do oparzenia i uczulenia, 
d)  do zniszczenia elementu. 

 
14. Naprawą średnią nie jest: 

a)  regeneracja śrub pociągowych, 
b)  szlifowanie prowadnic, 
c)  doskrobywanie prowadnic, 
d)  wymiana elementów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

15. Zewnętrzne powierzchnie zabezpieczamy przed korozją najczęściej przez: 

a)  malowanie, 
b)  hartowanie, 
c)  nawęglanie, 
d)  napawanie. 

 
16. Cechy techniczne maszyny to: 

a)  koszt produkcji, 
b)  wygląd zewnętrzny, 
c)  trwałość, 
d)  konstrukcja. 

 
17. Wykaz zużywających się elementów do naprawy maszyn zawarty jest w: 

a)  dokumentacji techniczno-ruchowej maszyny, 
b)  instrukcji obsługi maszyny, 
c)  karcie gwarancyjnej, 
d)  karcie technologicznej. 

 
18. Maszyna do badań po naprawie powinna być:  

a)  całkowicie zmontowana, 
b)  zakonserwowana, 
c)  rozregulowana, 
d)  rozłożona na części. 

 
19. Symbol przedstawiony na rysunku oznacza: 

a)  smarowanie ręczne, 
b)  smarownie mechaniczne, 
c)  filtr, 
d)  wskaźnik. 

 
20. Skrót WOT oznacza: 

a)  warunki odbioru technologicznego, 
b)  warunki odbioru technicznego, 
c)  warunkowy odbiór techniczny, 
d)  warunkowy odbiór technologiczny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko 

.............................................................................................. 

Wykonywanie napraw i regulacji maszyn precyzyjnych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST PRAKTYCZNY 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie treść zadania. 
2.  Dokonaj  naprawy  maszyny  precyzyjnej  przez  wymianę  części.  Po  wykonaniu  zadania 

doprowadź  stanowisko  do  stanu  wyjściowego,  od  którego  zaczynałeś  zadanie.  Zwróć 
uwagę na przepisy bhp. 

3.  Maszynę do naprawy wskaże Ci nauczyciel. 
4.  Przeczytaj tekst przewodni. 
5.  Sporządź plan działania. 
6.  Zorganizuj stanowisko pracy: 

–  pobierz konieczne materiały oraz narzędzia niezbędne do realizacji zadania,  
–  sprawdź ich stan techniczny, 
–  przygotuj  się  do  wykonywania  ćwiczenia  stosując  odpowiednie  środki  ochrony 

osobistej. 

7.  Napraw maszynę posługując się dokumentacją techniczną i tekstem przewodnim. 
8.  Utrzymuj  ład  i  porządek  podczas  wykonywanej  pracy;  po  wykonaniu  zadania  uporządkuj 

stanowisko pracy oraz zgłoś nauczycielowi zakończenie zadania. 

9.  Uzasadnij  w formie kilkuminutowej prezentacji sposób wykonania zadania oraz przedstaw 

wnioski. 

10. Na wykonanie zadania masz 90 min. 
11. Podczas  testu  Twoje  czynności  będą  obserwowane  i  oceniane  przez  nauczyciela  lub 

obserwatorów według następujących kryteriów: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA OCENY 

 

LP. 

Umiejętność 
podlegająca 
sprawdzaniu 

Kryteria 

Punkty 

1. 

Planowanie 
czynności 

-  sporządzenie planu działania, 
-  sporządzenie wykazu niezbędnych surowców, 
materiałów, sprzętu kontrolno– pomiarowego, 
narzędzi, 

0 ÷4 

2. 

Organizowanie 
stanowiska pracy 
 

-  zgromadzenie i rozmieszczenie na stanowisku 
pracy narzędzi, materiałów zgodnie z zasadami 
bhp, 
-  sprawdzenie stanu technicznego narzędzi 
i sprzętu, 
-  dobranie właściwej odzieży roboczej, 

0 ÷ 6 

3. 

Naprawa 
wskazanych maszyn 
precyzyjnych 

-  demontaż maszyny precyzyjnej 
-rozpoznawanie elementów demontowanych 
mechanizmów, 
-  rozpoznawanie elementów uszkodzonych, 
-  dobieranie sposobu przeprowadzenia naprawy, 
-  wymiana uszkodzonych części, 
-  posługiwanie się narzędziami monterskimi oraz 
przyrządami montażowymi zgodnie z ich 
przeznaczeniem, 
-  montowanie i sprawdzanie poprawności 
działania naprawionej maszyny, 
-  posługiwanie się narzędziami i sprzętem 
kontrolno– pomiarowym. 

0 ÷10 

 
 

Razem 

20 

 

1.  Wymagania na ocenę: 

            dopuszczający  

 8 ÷ 10 punktów, 

            dostateczny    

11 ÷ 13 punktów, 

            dobry   

 

14 ÷ 17 punktów, 

            bardzo dobry   

18 ÷ 20 punktów. 


Faza I. Informacje 
 
Dokonaj  analizy  dokumentacji  techniczno-ruchowej  maszyny,  dokonaj  oceny  zawartych  tam 
informacji  oraz  informacji  zawartych  w  innych  źródłach  dotyczących  tego  tematu.  Zapoznaj 
się z opisem i zasadą działania maszyny.  
 
Postaraj się odpowiedzieć na następujące pytania: 
1)  Na czym polega istota naprawy przez wymianę części? 
2)  Jakiego rodzaju narzędzi używamy do naprawy maszyn precyzyjnych? 
3)  Jakie wymagania stawia PN w zakresie naprawy przez wymianę części? 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Faza II. Planowanie 
 
Dokonaj  analizy  czynności  zawartych  w  dokumentacji  technicznej  dotyczących  naprawy 
maszyny precyzyjnej. 
 
Opracuj szczegółowy plan działania, a w szczególności: 
1)  wypisz  najważniejsze  czynności  prowadzące  do  zrealizowania  zadania,  w  kolejności  ich 

wykonania, 

2)  wypisz niezbędne części zamienne, 
3)  wypisz narzędzia niezbędne do wykonania zadania, 
4)  wypisz zestaw sprzętu pomiarowo– kontrolnego niezbędny do wykonania zadania. 

 

Faza III. Ustalenia 
 
Przedstaw  swój  szczegółowy  plan  działania  nauczycielowi.  Jeśli  nie  będzie  akceptacji  planu 
działania, dokonaj jego weryfikacji. Ponownie skonsultuj się z nauczycielem. 
 
Faza IV. Realizacja 
 
Zgodnie  z  przyjętymi  ustaleniami  wykonaj  zaprojektowane  zadanie,  zwracając  szczególną 
uwagę na: 
a)  sposób przygotowania stanowiska pracy, 
b)  sposób ułożenia narzędzi, 
c)  wykonanie czynności demontażowych, 
d)  wykonania  zaplanowanych  czynności  i  operacji  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 

i higieny pracy, 

e)  jakość wykonanej pracy.  
 
Faza V. Sprawdzenie 
 
Napisz protokół z wykonanego zadania, w szczególności uwzględniając: 
–  dane użytych elementów, materiałów do naprawy, 
–  operacyjny plan działania, 
–  wnioski z przeprowadzonych czynności. 
Dokonaj oceny swojej pracy i uzgodnij ją z nauczycielem. 
Zgromadź dowody swoich osiągnięć. 
 
Faza VI. Analiza 
 
Odpowiedz na następujące pytania: 
–  Co stanowiło największą trudność w fazie planowania i wykonania zadania? 
–  Jak poradziłeś sobie z problemami, które pojawiły się w trakcie ćwiczenia? 
–  Jakie doświadczenie zawodowe zdobyłeś przy realizacji tego zadania? 
–  Zastanów się, co byś zrobił inaczej, gdybyś zadanie miał powtórzyć? 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7. LITERATURA 

 

1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne.  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

5.  Mac  S.,  Leowski  J.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy.  Podręcznik  dla  szkół  zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

6.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
8.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
9.  Richter E:Montaż w budowie maszyn WNT ,Warzsawa 1989