kamieniarz 711[04] z1 02 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ


Władysława

Maria

Francuz


Wykonywanie podstawowych robót betoniarsko-
zbrojarskich

711[04].Z1.02



Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom

2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Danuta Gąsiorowska
mgr inż. Alicja Zajączkowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr Halina Zwolska



Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski



Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[04].Z1.02

„Wykonywanie podstawowych robót betoniarsko-zbrojarskich” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu kamieniarz 711[04].


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia

10

5.1. Zakres robót betoniarsko-zbrojarskich w budownictwie i w pracy kamieniarza

10

5.1.1. Ćwiczenia 10

5.2. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie robót zbrojarskich

i betoniarskich

12

5.2.1. Ćwiczenia 12
5.3. Sprzęt i narzędzia do wykonywania robót zbrojarskich

13

5.3.1. Ćwiczenia 13
5.4. Podstawowe procesy wykonywania zbrojenia

14

5.4.1. Ćwiczenia 14
5.5. Sprzęt i narzędzia do robót betoniarskich

17

5.5.1. Ćwiczenia 17
5.6. Podstawowe procesy robót betoniarskich

18

5.6.1. Ćwiczenia 18
5.7. Wykonywanie lastryka i konglomeratu kamiennego

21

5.7.1. Ćwiczenia 21
5.8. Rozliczenie robót betoniarskich i zbrojarskich

23

5.8.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

25
33








background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kamieniarz.

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

− cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem,

− przykładowe scenariusze zajęć,

− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-

uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

− wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,

− ćwiczeń praktycznych,

− metody projektów,
− tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zestawem zadań testowych, który znajduje się w rozdziale 6. Zostały
w nim zamieszczone:
− plan testu w formie tabelarycznej,

− propozycje norm wymagań,
− instrukcja dla nauczyciela,

− instrukcja dla ucznia,

− karta odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.

W rozdziale tym podano również przykład „próby pracy” wraz z kryteriami oceny

wykonania zadania. Próba ta pomoże w sprawdzeniu nabytych umiejętności praktycznych
przez ucznia w trakcie realizacji bieżącej jednostki modułowej.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

− stosować terminologię budowlaną,

− określać przebieg robót budowlanych,

− odróżniać technologie wykonania budynku i budowli,
− rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

− rozpoznawać spoiwa budowlane,

− rozpoznawać kruszywa,
− rozpoznawać materiały impregnacyjne i grzybobójcze,

− rozróżniać zaprawy budowlane oraz określić ich skład,

− rozróżniać rodzaje betonów oraz określić skład,
− rozróżniać rodzaje izolacji,

− rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji,

− dobierać dokumentację techniczno – budowlaną do realizacji zadania,
− stosować informacje zawarte w opisie technicznym,

− odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

− posługiwać się dokumentacją budowlaną,
− wykonywać szkice elementów budowlanych i obiektów,

− wykonywać przedmiary i obmiary robót,

− wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,
− organizować stanowiska składowania i magazynowania,

− określać szacunkowo ilość magazynowanego i składowanego materiału,

− dobierać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,
− transportować materiały budowlane,

− stosować zasady ochrony środowiska naturalnego,

− dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, w zależności

od prowadzonych prac budowlanych,

− dobierać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

− dokonywać cięć i przycinania drewna na wymaganą długości i kształt,

− wykonywać elementy deskowania,
− wykonywać deskowanie prostego elementu,

− wykonywać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania,

− stosować procedury udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym,
− przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać

zagrożeniom,

− korzystać z różnych źródeł informacji,

− oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,
− stosować zasady współpracy w grupie,

− uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku, uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót betoniarskich
i zbrojarskich,

posłużyć się sprzętem pomiarowym w celu dokonania pomiarów,

zorganizować stanowisko pracy dla robót zbrojarskich i betoniarskich oraz zlikwidować
je,

określić szacunkowo ilość materiału do wykonania robót betoniarskich i zbrojarskich
oraz sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,

dobrać materiały do robót betoniarsko-zbrojarskich,

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania robót betoniarsko-zbrojarskich i prawidłowo
posłużyć się nimi,

wykonać cięcie zbrojenia na żądany wymiar,

dokonać profilowania stali zbrojeniowej na wymagany kształt,

wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją techniczną,

ułożyć zbrojenie w deskowaniach i formach,

przygotować mieszankę betonową według receptury,

przetransportować mieszankę betonową w poziomie i pionie,

ułożyć i zagęścić mieszankę betonową w wykonywanym elemencie,

wykonać pielęgnowanie betonu,

przygotować i ułożyć w formie mieszankę lastrykową,

przygotować i ułożyć w formie masę do wykonania elementu z konglomeratów
kamiennych,

przygotować i zastosować materiały zmniejszające przyczepność betonu do formy,

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,

sporządzić rozliczenie materiałowe do wykonanej pracy,

obliczyć wynagrodzenie za pracę,

przygotować proste umowy na wykonanie prac betoniarsko - zbrojarskich,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciw pożarowej i ochrony środowiska.








background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1.
Jednostka modułowa:

Wykonywanie podstawowych robót betoniarsko-zbrojarskich.
711[04].Z1.02.

Temat: Wykonanie szkieletu zbrojenia elementu i ułożenie go w przygotowanym

deskowaniu.

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z czynnościami związanymi z przygotowaniem

i obróbką zbrojenia dla płyty wolnopodpartej oraz z wykonaniem i ułożeniem szkieletu
zbrojenia w deskowaniu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− przygotować pręty zgodnie z rysunkiem roboczym,

− czyścić stal zbrojeniową,
− prostować stal zbrojeniową,

− ciąć stal zbrojeniową,

− wyginać pręty zgodnie z rysunkiem,
− łączyć pręty drutem wiązałkowym w szkielety zbrojeniowe i układać je w formach,

− dobierać konieczne środki ochrony indywidualnej,

− poprawnie posługiwać się narzędziami i sprzętem,
− kontrolować na bieżąco jakość robót,

− odszukać potrzebne informacje na planszach i w literaturze,

− współpracować w grupie.

Metody nauczania:

− pokaz z objaśnieniem,

− ćwiczenia praktyczne,

− dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,

− praca w grupie.

Czas: 6 godzin lekcyjnych – 270 minut.

Środki dydaktyczne:

− rysunki robocze żelbetowej płyty wolnopodpartej,
− gabloty tematyczne – stale zbrojeniowe,

− zestaw stali zbrojeniowej,

− modele zbrojenia,
− plansze poglądowe dotyczące prac związanych z przygotowaniem i obróbką zbrojenia,

− narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
− Polskie Normy, katalogi, literatura.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Pokaz z objaśnieniem – Przygotowanie i montaż stali zbrojeniowej.

Nauczyciel powinien:

scharakteryzować rodzaje stali zbrojeniowej,

omówić podstawowe czynności wykonywane w robotach zbrojarskich,

omówić zasady montowania zbrojenia w szkielety oraz układanie w deskowaniu,

omówić podstawowe zasady posługiwania się narzędziami i sprzętem,

zwrócić uwagę na konieczność kontrolowania na bieżąco wykonywanej pracy

oraz usuwanie usterek,

zwrócić uwagę na utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku pracy,

wskazać zasady posługiwania się normami, katalogami, literaturą.

4. Ćwiczenia – praca uczniów w zespołach 2-3-osobowych.

zespół otrzymuje zadanie: wykonanie szkieletu zbrojeniowego płyty wolnopodpartej

i ułożenie go w deskowaniu,

uczniowie realizują poszczególne czynności w celu wykonania szkieletu zbrojenia,

uczniowie układają przygotowany szkielet zbrojenia w deskowaniu z zastosowaniem

odpowiednich krążków dystansowych,

uczniowie porządkują stanowisko pracy,

każdy zespół sporządza notatkę, opisując wykonane zadanie.

5. Dyskusja

analiza pracy w grupach,

każdy zespół prezentuje wyniki wykonania zadania,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich prawidłowość

pod kątem zgodności wymiarów szkieletu zbrojeniowego z

rysunkiem

konstrukcyjnym,

uczniowie zastanawiają się: co zmieniłbym w realizacji zadania, gdybym wykonywał

je jeszcze raz.

Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć – ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa
Opisz przygotowanie i sposób ułożenia szkieletu zbrojenia dla belki wspornikowej – według
rysunku roboczego otrzymanego od nauczyciela.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 711[04].Z1

Jednostka modułowa: Wykonywanie

podstawowych

robót betoniarsko-zbrojarskich.

711[04].Z1.02


Temat: Wykonywanie mieszanki betonowej metodą ręczną i zabetonowanie

elementu konstrukcyjnego w przygotowanym deskowaniu.


Cel ogólny
: Zapoznanie uczniów z zasadami ręcznego przygotowania mieszanki

betonowej oraz zasadami betonowania szkieletu zbrojeniowego w formie.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− określić skład mieszanki betonowej,
− określić kolejność dozowania składników,

− dozować składniki zgodnie ze sposobem przyjętym w recepturze roboczej,

− przygotować ręcznie daną ilość mieszanki betonowej,
− wybrać narzędzia i sprzęt niezbędne do wykonania zadania,

− zabetonować określony element konstrukcyjny,

− dobrać konieczne środki ochrony indywidualnej,
− odszukać potrzebne informacje w katalogach i literaturze,

− współpracować w grupie.

Metody nauczania:

− elementy wykładu,
− ćwiczenia praktyczne,

− dyskusja.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca indywidualna,
− praca w grupie.

Czas:
6 godzin lekcyjnych – 270 minut.

Środki dydaktyczne:

− zestaw Polskich Norm dotyczących poszczególnych składników betonu oraz betonu

i żelbetu,

− plansze poglądowe dotyczące wykonywania mieszanki betonowej,
− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

3. Elementy wykładu – Wykonywanie mieszanki betonowej metodą ręczną.

Nauczyciel powinien:

omówić skład mieszanki betonowej i kolejność dozowania składników,

omówić sposób ręcznego przygotowania mieszanki,

omówić sposób układania mieszanki w formie wraz z zagęszczaniem,

wskazać zasady posługiwania się normami, katalogami, instrukcjami producentów.

4. Ćwiczenia praktyczne – praca uczniów w grupach,

uczniowie dzielą się na zespoły 2-3 osobowe,

zespół otrzymuje zadanie: przygotować mieszankę betonową metodą ręczną według
receptury i w ilości określonej przez nauczyciela.

Uczniowie:

określają sposób dozowania składników,

dozują składniki zgodnie z recepturą roboczą,

sporządzają mieszankę betonową,

wykonują betonowanie określonego elementu konstrukcyjnego wraz z ręcznym
zagęszczaniem mieszanki,

kontrolują na bieżąco jakość wykonywanych robót i usuwają ewentualne usterki,

posługują się narzędziami i sprzętem zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją
obsługi,

utrzymują porządek na stanowisku pracy podczas wykonywania zadania,

porządkują stanowisko pracy.

5. Dyskusja – analiza wyników pracy w grupach

każdy zespół prezentuje wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich prawidłowość.

Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć – ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa
Opisz sposób wykonywania mieszanki betonowej przy użyciu betoniarki oraz układanie
mieszanki w formie z zagęszczaniem mechanicznym.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Zakres robót betoniarsko-zbrojarskich w budownictwie

i w pracy kamieniarza


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Na podstawie podanego zastosowania określ rodzaj betonu:
a) do wykonywania zbiorników cieczy agresywnych, wykładzin antykorozyjnych,

elementów zapór, obudów szybów górniczych,

b) o wytrzymałości na ściskanie większej od 60 MPa,
c) do wykonywania obiektów budownictwa wodnego, np. zbiorników na ciecze, zapór

wodnych, filarów mostowych itp.,

d) odporne na temperaturę 20 ÷ 2000º C; do budowy pieców i urządzeń cieplnych,
e) do osłabiania promieniowania jonizującego wysyłanego przez źródła promieniowania,

np. przez reaktory jądrowe oraz urządzenia z izotopami promieniotwórczymi.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
2) określić rodzaje betonu,
3) uzasadnić swój wybór.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca zastosowania betonów,

Polskie Normy,

literatura.

Ćwiczenie 2
Określ zalety i wady betonu oraz podaj jego zastosowanie.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) scharakteryzować beton,
2) wymienić zalety betonu,
3) wymienić wady betonu,
4) określić zastosowanie betonu,
5) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca zastosowania betonów,

Polskie Normy,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie robót

zbrojarskich i betoniarskich

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych przez nauczyciela środków ochrony indywidualnej, wybierz
środki stosowane podczas szlifowania lastryka.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) obejrzeć przedstawione środki ochrony indywidualnej,
2) określić zagrożenia, występujące podczas szlifowania lastryka,
3) wybrać odpowiednie materiały.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

− zestaw różnych środków ochrony indywidualnej,
− instrukcja bhp dotycząca robót betoniarskich i zbrojarskich.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.3. Sprzęt i narzędzia do wykonywania robót zbrojarskich

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie
Spośród przedstawionych przez nauczyciela narzędzi i sprzętu wybierz:

− przecinak,

− klucz zbrojarski,

− ręczne nożyce dźwigniowe

oraz określ ich zastosowanie, a następnie zademonstruj sposób użycia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przedstawione narzędzia,
2) wybrać odpowiednie narzędzia,
3) uzasadnić swój wybór,
4) zademonstrować sposób ich użycia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

− zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.4. Podstawowe procesy wykonywania zbrojenia

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zorganizuj stanowisko pracy do wykonywania robót zbrojarskich.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) określić sposób składowania materiałów,
2) określić kolejność ułożenia narzędzi,
3) wskazać potrzebną szerokość dojść i przejść,
4) wskazać miejsce na odpady oraz sposób ich składowania,
5) określić zasady bezpieczeństwa i ergonomii,
6) uzasadnić wybór.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące organizacji stanowisk pracy,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

narzędzia i materiały potrzebne do wykonania robót.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zbrojenie belki swobodnie podpartej o przekroju 0,15 x 0,22 m i rozpiętości

3,00m - na podstawie rysunku roboczego otrzymanego od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) obejrzeć i wybrać właściwą stal zbrojeniową,
3) przygotować stal zbrojeniową,
4) wykonać szkielet zbrojenia,
5) ułożyć szkielet zbrojenia w deskowaniu,
6) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

− materiały potrzebne do wykonania zadania,
− odpowiednie narzędzia i sprzęt,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura.

Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż szkieletu zbrojenia belki z ćwiczenia 2 w przygotowanym wcześniej

deskowaniu.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) wykonać szkielet zbrojenia,
3) ułożyć szkielet zbrojenia w deskowaniu,
4) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

− deskowanie,

− materiały potrzebne do wykonania zadania,
− odpowiednie narzędzia i sprzęt,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura.

Ćwiczenie 4
Wykonaj zbrojenie płyty poziomej wspornikowo utwierdzonej na podstawie rysunku

roboczego otrzymanego od nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) obejrzeć i wybrać właściwą stal zbrojeniową,
3) przygotować stal zbrojeniową,
4) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

− materiały potrzebne do wykonania zadania,
− odpowiednie narzędzia i sprzęt,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura.

Ćwiczenie 5
Wykonaj montaż szkieletu zbrojenia płyty z ćwiczenia 4 w przygotowanym wcześniej

deskowaniu.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) wykonać szkielet zbrojenia,
3) ułożyć szkielet zbrojenia w deskowaniu,
4) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

− deskowanie,

− materiały potrzebne do wykonania zadania,
− odpowiednie narzędzia i sprzęt,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.5. Sprzęt i narzędzia do robót betoniarskich

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wskaż, które z wymienionych urządzeń przedstawia poniższy rysunek:

a) betoniarkę wolnospadową,
b) szlifierkę do lastryka,
c) wibrator przyczepny

oraz określ jego zastosowanie i zasadę działania.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować rysunek,
2) określić rodzaj urządzenia,
3) uzasadnić swój wybór,
4) określić zastosowanie urządzenia,
5) przedstawić zasadę działania.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

− plansza poglądowa dotycząca narzędzi i sprzętu potrzebnych do robót betoniarskich,

− literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.6. Podstawowe procesy robót betoniarskich

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zorganizuj stanowisko pracy do wykonywania robót betoniarskich.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) określić sposób składowania materiałów,
2) określić kolejność ułożenia narzędzi,
3) wskazać potrzebną szerokość dojść i przejść,
4) wskazać miejsce na odpady oraz sposób ich składowania,
5) określić zasady bezpieczeństwa i ergonomii,
6) uzasadnić wybór.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– tekst przewodni, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące organizacji stanowisk pracy,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

narzędzia i materiały potrzebne do wykonania robót.

Ćwiczenie 2

Przygotuj sposobem ręcznym metodą objętościową mieszankę betonową o proporcjach

1:2:4 o konsystencji plastycznej, do wykonania belki o przekroju 0,15 x 0,22 m i rozpiętości
3,00m. Rysunek belki otrzymałeś od nauczyciela do wykonania ćwiczenia 2 z rozdziału 4.4.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadą objętościowego dozowania składników betonu,
2) wyliczyć ilości poszczególnych składników,
3) przygotować potrzebne materiały i sprzęt,
4) wykonać mieszankę betonową,
5) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
6) posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

– materiały potrzebne do wykonania mieszanki betonowej,
– narzędzia i sprzęt do przygotowania mieszanki,
– instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
– narzędzia i sprzęt do sprzątania.

Ćwiczenie 3

Wykonaj betonowanie belki z ćwiczenia 2 we wcześniej przygotowanym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przetransportować szkielet zbrojenia i mieszankę betonową na stanowisko pracy,
2) ułożyć szkielet zbrojenia belki w miejscu wbudowania,
3) ułożyć i zagęścić mieszankę betonową w deskowaniu,
4) dokonać pielęgnacji świeżego betonu,
5) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
6) posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

− materiały potrzebne do wykonania belki,
− narzędzia i sprzęt do ułożenia i zagęszczenia mieszanki,

− materiały potrzebne do pielęgnacji betonu,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
− literatura,

− narzędzia i sprzęt do sprzątania.

Ćwiczenie 4

Wykonaj rozdeskowanie belki z ćwiczenia 3 po uzyskaniu przez nią wymaganej

wytrzymałości.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć deskowanie belki,
2) zdemontować elementy deskowania w odpowiedniej kolejności,
3) oczyścić i posegregować elementy deskowania,
4) ułożyć odzyskane elementy na składowisku,
5) posprzątać stanowisko pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

− narzędzia i sprzęt potrzebne do demontażu deskowania oraz jego oczyszczenia,

− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura,
− narzędzia i sprzęt do sprzątania.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.7. Wykonywanie lastryka i konglomeratu kamiennego

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Przygotuj

sposobem

ręcznym mieszankę lastrykową według receptury podanej

przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z recepturą,
2) wyliczyć ilości poszczególnych składników,
3) przygotować potrzebne materiały i sprzęt,
4) wykonać mieszankę lastrykową,
5) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
6) posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

– materiały potrzebne do wykonania mieszanki lastrykowej,
– narzędzia i sprzęt do przygotowania mieszanki,
– instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
– narzędzia i sprzęt do sprzątania.

Ćwiczenie 2

Ułóż na wykonanym podkładzie betonowym we wcześniej przygotowanej formie

mieszankę lastrykową wykonaną w ćwiczeniu 1.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować materiały zmniejszające przyczepność mieszanki do formy,
2) zastosować materiały zmniejszające przyczepność mieszanki do formy,
3) przetransportować mieszankę lastrykową na stanowisko pracy,
4) ułożyć i zagęścić mieszankę w formie,
5) dokonać pielęgnacji świeżego lastryka,
6) ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć ewentualne usterki,
7) posprzątać stanowisko pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne, metoda projektów.


Środki dydaktyczne:

− mieszanka lastrykowa,
− materiały zmniejszające przyczepność mieszanki do formy,

− narzędzia i sprzęt do ułożenia i zagęszczenia mieszanki,

− materiały potrzebne do pielęgnacji świeżego lastryka,
− instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

− literatura,

− narzędzia i sprzęt do sprzątania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.8. Rozliczenie robót betoniarskich i zbrojarskich

5.8.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonanie belki żelbetowej z ćwiczenia nr 2 z rozdziału 4.6. kosztowało 180 zł, w tym:

75 zł – robocizna, 85 zł – materiał, 20 zł – sprzęt. Oblicz orientacyjne wynagrodzenie
oraz koszt wykonania belki o przekroju 0,20 x 0,30 m i długości 2,00 m.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) określić ilość potrzebnego materiału,
2) obliczyć robociznę,
3) obliczyć koszt belki żelbetowej,
4) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

Polskie Normy,

literatura.

Ćwiczenie 2

Sporządź umowę o wykonanie belki z poprzedniego ćwiczenia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) określić zawartość umowy o wykonanie robót budowlanych,
2) ustalić formę wynagrodzenia i sposób rozliczenia za wykonaną pracę,
3) określić obowiązki zamawiającego i wykonawcy,
4) określić wszystkie konieczne terminy i procedury,
5) sformułować treść zapisu,
6) uzasadnić swoją pracę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 3

Sporządź zapotrzebowanie materiałowe do wykonania mieszanki betonowej z ćwiczenia

nr 2 z rozdziału 5.6.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) obliczyć objętość poszczególnych składników mieszanki betonowej,
2) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

– plansze poglądowe dotyczące składu mieszanek betonowych,
– literatura.


Ćwiczenie 4
Sporządź rozliczenie materiałowe dotyczące mieszanki betonowej zużytej
przy wykonywaniu belki w ćwiczeniu 2 z rozdziału 5.6.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:
1) obliczyć objętość wykonanej mieszanki betonowej,
2) określić faktyczne zużycie mieszanki,
3) obliczyć normatywne zużycie mieszanki na podstawie KNR nr 2-02 (tablica 0210 ),
4) wyjaśnić ewentualne różnice między zużyciem normatywnym a faktycznym,
5) sporządzić notatkę.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

Polskie Normy dotyczące betonu,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie podstawowych

robót betoniarskich i zbrojarskich”


Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 22 są z poziomu podstawowego,
− zadania 4, 5, 8, 10, 16, 21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a, 12.
c, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a, 21. a, 22.c

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić skład betonu

A

P

d

2.

Rozróżnić betony ze względu
na gęstość pozorną

B P c

3.

Rozpoznać beton na podstawie
podanych właściwości

B

P

d

4.

Określić sposób wiązania i twardnienia
mieszanki betonowej

A

PP

c

5.

Rozpoznać kruszywo stosowane
w lastryko

B PP b

6.

Wskazać osobę odpowiedzialną za plan
BIOZ na budowie

A P a

7.

Porównać wytrzymałość stali i betonu
na rozciąganie

A P a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Rozpoznać prawdziwość określeń
dotyczących robót betoniarskich
i zbrojarskich

B

PP

d

9.

Rozróżnić narzędzia do cięcia stali
zbrojeniowej

B P d

10.

Rozróżnić narzędzia do gięcia stali
zbrojeniowej

B PP c

11.

Wskazać kolejność czynności
w robotach zbrojarskich

C P a

12.

Rozpoznać ręczne narzędzia
do zagęszczania mieszanki betonowej

B P c

13.

Określić dokładność metod dozowania
składników mieszanki betonowej

B P b

14.

Wskazać grubość warstwy mieszanki
betonowej w zależności od metody
zagęszczania

A P c

15.

Określić czas rozpoczęcia
pielęgnowania mieszanki betonowej

B P c

16.

Określić stosunek wagowy cementu
do grysu w mieszance lastrykowej

B PP b

17.

Wskazać metodę wykonania
konglomeratu marmurowego

A P c

18.

Określić sposób obmierzania stali przy
rozliczaniu robót zbrojarskich

B P a

19. Rozróżnić rodzaje kruszyw

A

P

b

20.

Określić minimalną wysokość dojścia
do stanowiska pracy

A P a

21. Rozróżnić stale zbrojeniowe

B

PP

a

22.

Rozróżnić rodzaje rysunków
budowlanych

B P c


Przebieg

testowania

Instrukcja dla nauczyciela


1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 pytania. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Beton jest mieszaniną cementu:

a) z wodą,
b) ze żwirem i wodą,
c) z piaskiem i wodą,
d) z piaskiem, żwirem i wodą.

2. Beton zwykły ma gęstość pozorną:

a) < 800 kg/m³,
b) 800 ÷ 2000 kg/m³,
c) 2000 ÷ 2600 kg/m³,
d) > 2600 kg/m³.

3. Do osłabiania promieniowania jonizującego służą betony:

a) hydrotechniczne,
b) ognioodporne,
c) żywiczne,
d) osłonowe.

4. Mieszanka betonowa wiąże i twardnieje na skutek:

a) właściwości mechanicznych,
b) preparatów biologicznych,
c) reakcji chemicznych,
d) zjawisk fizycznych.

5. W lastryko jako kruszywo stosuje się:

a) marmur syntetyczny,
b) grys kamienny,

c) pucolany,
d) pigmenty.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6. Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia przygotowuje przed rozpoczęciem budowy

i umieszcza na jej terenie:
a) kierownik budowy,
b) inspektor nadzoru,
c) mistrz budowy,
d) projektant.

7. Stal ma około 200 razy większą od betonu wytrzymałość na:

a) rozciąganie,
b) ściskanie,
c) ścieranie,
d) zginanie.

8. Które z poniższych zdań nie jest prawdziwe?

a) Osoby postronne nie mogą przebywać wzdłuż wyciąganego pręta.
b) Deskowań i rusztowań nie wolno obciążać w sposób dynamiczny.
c) Jakość deskowań należy sprawdzać w trakcie wykonywania robót.
d) Szkielety zbrojenia należy przenosić trzymając za skrajne elementy.

9. Które z wymienionych narzędzi nie służą do cięcia stali zbrojeniowej?

a) młotek i przecinak,
b) palniki acetylenowe,
c) nożyce hydrauliczne,
d) kleszcze zgrzewalnicze.

10. Ręczne gięcie prętów stali zbrojeniowej wykonywane jest za pomocą:

a) zgrzewarek czołowych,
b) nożyc dźwigniowych,
c) klucza zbrojarskiego,
d) młotka i przecinaka.

11. Wskaż właściwą kolejność czynności w robotach zbrojarskich:

a) czyszczenie, prostowanie, cięcie, gięcie stali zbrojeniowej,
b) prostowanie, cięcie, czyszczenie, gięcie stali zbrojeniowej,
c) cięcie, prostowanie, gięcie, czyszczenie stali zbrojeniowej,
d) czyszczenie, gięcie, cięcie, prostowanie stali zbrojeniowej.

12. Nie zagęszcza się mieszanki betonowej:

a) młotkami drewnianymi do ostukiwania deskowania,
b) prętami zakończonymi płaskimi płytkami,
c) prostownicami mechanicznymi,
d) ubijakami.

13. Najbardziej dokładnym sposobem dozowania składników mieszanki betonowej jest

metoda:

a) ręczna,
b) wagowa,
c) objętościowa,
d) wagowo-objętościowa.

14

.

Warstwa układanej mieszanki betonowej przy zagęszczaniu mechanicznym powinna mieć
grubość:
a) 10÷15 cm,
b) 15÷20 cm,
c) 20÷25 cm,
d) 25÷30 cm.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15. Pielęgnowanie mieszanki betonowej należy rozpocząć:

a) podczas jej zagęszczania,
b) w trakcie układania do formy,
c) bezpośrednio po ułożeniu i zagęszczeniu,
d) po stwierdzeniu dostatecznej wytrzymałości betonu.

16. Stosunek wagowy cementu do grysu w mieszance lastrykowej powinien wynosić:

a) 1:1 do 1:2,
b) 1:2 do 1:4,
c) 1:4 do 1:8,
d) 1:8 do 1:16.

17. Konglomerat marmurowy wykonuje się:

a) w betoniarkach o mieszaniu wymuszonym,
b) w betoniarkach wolnospadowych,
c) metodą przemysłową,
d) ręcznie.

18. Przy rozliczaniu robót zbrojarskich stal zbrojeniową obmierza się na podstawie rysunków

roboczych:

a) w tonach,
b) w kilogramach,
c) w metrach bieżących,
d) w metrach sześciennych.

19. Do kruszyw mineralnych nie należy:

a) piasek,
b) żużel,
c) żwir,
d) grys.

20. Wysokość dojścia do stanowiska pracy powinna wynosić na całej długości minimum:

a) 2,0 m,
b) 2,5 m,
c) 3,0 m,
d) 3,5 m.

21. Pręty gładkie wykonane są ze stali klas:

a) A-0 i A-I,
b) A-I i A-II,
c) A-II i A-III,
d) A-III i A-0.

22. Szczegółowe informacje na temat średnic, długości i sposobu rozmieszczania prętów

stalowych w elemencie znajdują się na rysunkach:
a) sytuacyjnych,
b) instalacyjnych,
c) konstrukcyjnych,
d) architektonicznych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Wykonywanie podstawowych robót betoniarsko-zbrojarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a b c d

2

a b c d

3

a b c d

4

a b c d

5

a b c d

6

a b c d

7

a b c d

8

a b c d

9

a b c d

10

a b c d

11

a b c d

12

a b c d

13

a b c d

14

a b c d

15

a b c d

16

a b c d

17

a b c d

18

a b c d

19

a b c d

20 a b c d

21 a b c d

22 a b c d

Razem:

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Test –

„Próba pracy”


Temat: Wykonaj mieszankę lastrykową sposobem ręcznym według załączonej receptury
roboczej, a następnie ułóż ją w formie na uprzednio przygotowanym podkładzie.


Wskazówki do realizacji:

Przed

przystąpieniem do realizacji zadania nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych.

Zakres zadania:
1. Zaplanować i zapisać kolejne czynności, które należy wykonać.
2. Obliczyć potrzebną ilość materiału do wykonania mieszanki lastrykowej na podstawie

załączonej do treści zadania receptury roboczej.

3. Dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej do wykonania zadania.
4. Skompletować i rozmieścić potrzebne do wykonania zadania materiały i narzędzia.
5. Sprawdzić deskowanie oraz ułożony w nim podkład.
6. Wykonać obróbkę podkładu.
7. Wykonać mieszankę lastrykową sposobem ręcznym.
8. Ułożyć mieszankę w formie.
9. Zagęścić mieszankę, zaproponować sposób pielęgnowania świeżego lastryka.
10. Kontrolować na bieżąco jakość robót i usuwać ewentualne usterki.
11. Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia, rozliczyć materiały.

Wyposażenie stanowiska roboczego:

deskowanie z wykonanym podkładem pod lastryko,

składniki mieszanki lastrykowej,

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Kryteria oceny wykonania zadania:

Lp. Kryterium

oceny

Maksymalna
liczba punktów

1. Właściwe zorganizowanie stanowiska pracy

2

2.

Poprawność zapisania czynności technologicznych, prowadzących
do wykonania mieszanki lastrykowej i ułożenia jej w formie

2

3.

Poprawność obliczenia ilości poszczególnych składników mieszanki
lastrykowej

4

4. Wybranie odpowiednich środków ochrony indywidualnej

2

5.

Staranność wykonania mieszanki z zachowaniem kolejności
poszczególnych czynności

6

6. Prawidłowość przygotowania wcześniej wykonanego podkładu 2
7. Prawidłowość układania i zagęszczania mieszanki w formie

6

8. Poprawność posługiwania się narzędziami i sprzętem 2

9.

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej w odniesieniu do wykonywanych czynności

2

10. Właściwe uporządkowanie stanowiska pracy po zakończeniu robót

2

Razem:

30



Schemat punktowania
Proponowane oceny:
27÷30 pkt – bardzo dobry,
23÷26 pkt – dobry,
19÷22 pkt – dostateczny,
15÷18 pkt – dopuszczający.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Abramowicz M.: Roboty betonowe na placu budowy. Arkady, Warszawa 1992
2. Adamiec B., Adamiec M.: Roboty zbrojarskie i betoniarskie. WSiP, Warszawa 1999
3. Chudzicki M. (red): Vademecum budowlane. Arkady, Warszawa 1994
4. Deja J., Kijowski P.: ABC betonu. Polski Cement, Kraków 2002
5. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
6. Francuz W.M.: Budowniczowie. Politechnika Krakowska, Centrum Pedagogiki

i Psychologii. Kraków 2001

7. Francuz W.M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Politechnika Krakowska,

Centrum Pedagogiki i Psychologii. Kraków 2004

8. Frankiewicz D.: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów

budowlanych. KOWEZ, Warszawa 2002

9. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002

10. Garbacik A., Deja J., Kopia B.: Nowa norma cementowa – informator. Polski Cement,

Kraków 1998

11. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002

12. Jamroży Z.: Beton i jego technologie. PWN, Warszawa 2003
13. Kowalczyk Z., Zabielski J.: Kosztorysowanie i normowanie w budownictwie. WSiP,

Warszawa 2005

14. Kozłowski D. (red.): Architektura betonowa. Polski Cement, Kraków 2001
15. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
16. Linczowski Cz.: Technologia robót budowlanych. Wydawnictwo Politechniki

Świętokrzyskiej, Kielce 2000

17. Mirski J. Z.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999
18. Miśniakiewicz E., Skowroński W.: Rysunek techniczny budowlany. Arkady, Warszawa

2006

19. Neville A.M.: Właściwości betonu. Polski Cement, Kraków 2000
20. Podawca K.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 2003
21. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002

22. Skibicka G. (red.): Szkoła budowania. Wydawnictwo MURATOR, Warszawa 2005
23. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2. WSiP , Warszawa 1997
24. Stefańczyk B.(red.): Budownictwo ogólne, tom 1, Materiały i wyroby budowlane.

Arkady, Warszawa 2005

25. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane z technologią betonu. Oficyna

wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001

26. Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2003
27. Śliwiński J.: Beton zwykły – projektowanie i podstawowe właściwości. Polski Cement,

Kraków 1999

28. Śliwiński J.: Projektowanie składu betonu, Beton w praktyce. Polski Cement, Kraków

2003

29. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 2002
30. Wilcke H., Thunig W.: Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997
31. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002
32. Wolski Z.: Roboty podłogowe i okładzinowe. WSiP, Warszawa 1998
33. Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

34. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Poradnik

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru. Verlag Dashofer, Warszawa 2005

Polskie Normy:
35. PN-EN 206-1:2003 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność
36. PN-EN 206-1:2003/Ap1:2004 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja

i zgodność

37. PN-92/M-47335 Betoniarki
38. PN-EN 197-1:2002 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące

cementów powszechnego użytku

39. PN-EN 197-1:2002/A1:2005 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności

dotyczące cementów powszechnego użytku (Zmiana A1)

40. PN-B-03264:2002/Ap1:2004 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia

statyczne i projektowanie

41.

PN-B-06710:1996 Kruszywa mineralne. Kruszywa łamane ze skał węglanowych do
lastryko i suchych mieszanek do tynków szlachetnych

42. PN-B-11212:1997 Materiały kamienne - Elementy kamienne – Płyty z konglomeratów

kamiennych

43. PN-EN 13748-1:2005 Płytki lastrykowe Część 1: Płytki lastrykowe do zastosowań

wewnętrznych

44. PN-EN 13748-1:2005/A1:2006 (U) Płytki lastrykowe Część 1: Płytki lastrykowe do

zastosowań wewnętrznych

45. PN-EN 13748-2:2006 Płytki lastrykowe Część 2: Płytki lastrykowe do zastosowań

zewnętrznych


Ustawy i rozporządzenia:
46. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późn. zmianami, tekst jednolity
Dz.U. 2003 Nr 169, poz.1650)

47. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz.401)

Strony internetowe:

www.vibra.com.pl
www.ciop.pl
www.pkn.pl
www.bosch.info.pl
www.zremb.lodz.pl
www.eibenstock.pl
www.lastryko.com.pl
www.republika.pl/jwittwer
www.amdstone.pl

