„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Bartłomiej Marcinkiewicz
Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów
i wyrobów budowlanych
712[03].O1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Lucja Zegadło
mgr inż. Artur Kryczka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Bartłomiej Marcinkiewicz
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].O1.05
„Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów i wyrobów budowlanych”
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Miejsca składowania i magazynowania materiałów budowlanych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Zasady organizowania stanowisk składowania i magazynowania
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Sposoby składowania i magazynowania materiałów budowlanych
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Warunki przechowywania i magazynowania materiałów
budowlanych
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Dobór środków transportu
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Zasady transportowania materiałów budowlanych
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7.
Szacowanie ilości składowanych i magazynowanych materiałów
25
5.7.1. Ćwiczenia
25
5.8. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy ochrony przeciwpożarowej oraz
i ochrony środowiska obowiązujące podczas składowania i magazynowania
materiałów budowlanych
27
5.8.1. Ćwiczenia
27
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
29
7. Literatura
41
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie, składowanie oraz
transport materiałów i wyrobów budowlanych, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter budownictwa wodnego 712[03].
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
–
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym
uwzględnieniem
aktywizujących
metod
nauczania,
np.
pokazu
z objaśnieniem, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy do
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testów w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań i uczenia się,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów
i wyrobów budowlanych ” stanowi jeden z elementów modułu 712[03].O1 i jest zaznaczona
na schemacie zamieszczonym na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[03].O1
Podstawy budownictwa wodnego
712[03].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
ś
rodowiska
712[03].O1.02
Posługiwanie się podstawowymi pojęciami
z zakresu budownictwa wodnego
712[03].O1.03
Rozpoznawanie materiałów stosowanych
w robotach hydrotechnicznych
712[03].O1.04
Posługiwanie się dokumentacją
techniczną
712[03].O1.05
Magazynowanie, składowanie oraz
transport materiałów
i wyrobów budowlanych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Magazynowanie, składowanie
oraz transport materiałów i wyrobów budowlanych” powinieneś umieć:
–
rozpoznawać środki ochrony indywidualnej i zbiorowej,
–
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa wodnego,
–
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
rozpoznawać materiały stosowane w robotach hydrotechnicznych,
–
klasyfikować spoiwa budowlane,
–
określać możliwości stosowania wyrobów z drewna w budownictwie wodnym,
–
rozróżniać rodzaje zapraw budowlanych,
–
interpretować informacje zamieszczone na opakowaniach i etykietach wyrobów
budowlanych,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
–
posługiwać się dokumentacją techniczną,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagrożeniom,
–
stosować zasady współpracy w grupie,
–
uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
–
zorganizować stanowisko składowania i magazynowania materiałów i wyrobów
budowlanych,
–
dokonać składowania i magazynowania materiałów drzewnych i drewnopochodnych,
–
wykonać czynności związane ze składowaniem i magazynowaniem spoiw budowlanych,
–
dokonać składowania i magazynowania kruszyw budowlanych,
–
dokonać składowania i magazynowania materiałów metalowych,
–
wykonać czynności związane ze składowaniem i magazynowaniem materiałów
malarskich,
–
dokonać składowania i magazynowania materiałów drobnowymiarowych,
–
dokonać składowania i magazynowania materiałów prefabrykowanych,
–
wykonać czynności związane ze składowaniem i magazynowaniem materiałów
łatwopalnych i niebezpiecznych,
–
dokonać składowania i magazynowania materiałów do wykonywania instalacji i sieci,
–
oszacować ilość składowanego materiału,
–
dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,
–
przetransportować materiały w poziomie i pionie,
–
przetransportować materiały indywidualnie i zespołowo,
–
przetransportować materiały ręcznie i mechanicznie,
–
dokonać czyszczenia i konserwacji środków transportu materiałów,
–
wykonać prace dotyczące magazynowania oraz składowania materiałów i wyrobów
budowlanych zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1
Jednostka modułowa:
Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów
i wyrobów budowlanych
712[03].O1.05
Temat: Wykonanie składowiska desek na podstawie planu składu tarcicy, który
otrzymasz od nauczyciela.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania składowisk materiałow drzewnych
i drewnopochodnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko pracy,
–
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
odczytać z planu miejsce składowania desek,
–
określić miejsce składowiska desek zgodnie z planem,
–
wykonać składowisko desek.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów
−
zespoły dwuosobowe.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plan usytuowania stanowiska składowania materiałów drzewnych,
−
deski.
Przebieg zajęć
1)
Sprawy organizacyjne.
2)
Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3)
Instrukcja wykonania.
4)
Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5)
Realizacja tematu:
−
zespołu dwuosobowe dokonają składowania desek na podstawie planu (czas trwania
3 godziny dydaktyczne),
−
uczniowie oczytają z planu miejsce składowania materiałów (w razie trudności
korzysta z pomocy nauczyciela),
−
ustalą miejsce składowania desek,
−
uczniowie dokonają składowania desek,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu naprawy
osłony.
6)
Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
7)
Uczeń wskazuje, z czym miał trudności podczas wykonywania zadania.
8)
Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
9)
Uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
10)
Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Miejsce magazynowania i składowania
materiałów drzewnych i drewnopochodnych. Na podstawie zgromadzonych informacji
wyszukaj sposoby magazynowania materiałów drzewnych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe
ankiety
ewaluacyjne
dotyczące
sposobu
prowadzenia
zajęć
i ukształtowanych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter budownictwa wodnego 712[03]
Moduł:
Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1
Jednostka modułowa:
Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów
i wyrobów budowlanych
712[03].O1.05
Temat: Dokonaj składowania desek w postaci stosu na słupkach i legarach.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności składowania desek.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko pracy,
–
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
–
przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
ustawić i wypoziomować słupki betonowe,
–
ułożyć legary,
–
ułożyć deski na przekładkach,
–
wykonać podpory dachu,
–
wykonać dach,
–
zaprezentować efekt swojej pracy,
–
dokonać oceny ćwiczenia.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
deski,
–
legary,
–
przekładki,
–
gwoździe,
–
młotek,
–
łapka,
–
piła do ciecia drewna,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca planowanie procesu naprawy elementów i zespołów
wykonanych z blachy.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
uczniowie wysłuchują instruktażu nauczyciela,
−
uczniowie obserwują jak nauczyciel planuje proces składowania desek,
−
każdy uczeń przygotowuje swoje stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
każdy uczeń wykonuje ćwiczenie polegające na wykonaniu składowiska desek.
6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: „Sposobu składowania i magazynowania
desek”
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Miejsca
składowania
i
magazynowania
materiałów
budowlanych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj podziału materiałów budowlanych ze względu na sposób ich przechowywania,
składowania i magazynowania. Próbki materiałów budowlanych dostarczy Ci nauczyciel.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
dokonać podziału materiałów budowlanych ze względu na sposób przechowywania,
4)
dokonać podziału materiałów budowlanych ze względu na sposób składowania,
5)
dokonać podziału materiałów budowlanych ze względu na sposób magazynowania,
6)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem jakości dokonania podziału materiałów
budowlanych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
próbki materiałów budowlanych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca miejsca składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
Ćwiczenie 2
Określ miejsce składowania i magazynowania materiałów budowlanych na podstawie
planu zagospodarowania pracowni, który dostaniesz od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
odczytać z planu zagospodarowania pracowni, w którym miejscu ma znajdować się
miejsce magazynowani oraz składowania materiałów budowlanych,
4)
określić miejsce składowania materiałów budowlanych,
5)
określić miejsce magazynowania materiałów budowlanych,
6)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
8)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności określenia miejsca składowania
i magazynowania materiałów budowlanych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
plan zagospodarowania pracowni,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca miejsca składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj próbki materiałów budowlanych, które dostarczy Ci nauczyciel do rodzaju
magazynu, w jakim powinny być przechowywane.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
rozpoznać rodzaje materiałów, które dostaniesz od nauczyciela,
4)
przyporządkować materiały do magazynu w jakim należy je przechowywać,
5)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności przyporządkowania miejsca
składowania i magazynowania materiałów budowlanych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ś
rodki dydaktyczne:
–
próbki rożnych materiałów budowlanych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca miejsca składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2.
Zasady
organizowania
stanowisk
składowania
i magazynowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie planu składu tarcicy, który dostarczy Ci nauczyciel rozplanuj składowisko
materiałów drzewnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
odczytać z planu miejsce składowania materiałów drzewnych,
4)
określić miejsce składowiska materiałów drzewnych zgodnie z planem,
5)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7)
zaprezentować efekt swojej pracy,
8)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności zaplanowania miejsca
składowania materiałów drzewnych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
plan składu tarcicy,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
zasad organizowania stanowisk składowania
i magazynowania.
Ćwiczenie 2
Zorganizuj w pracowni składowisko na workowane spoiwa budowlane.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
3)
zorganizować składowisko na workowane spoiwa budowlane.
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy,
6)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności wykonania składowiska.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca
zasad organizowania stanowisk składowania
i magazynowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3.
Sposoby
składowania
i
magazynowania
materiałów
budowlanych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj składowania materiałów drzewnych w postaci stosu na słupkach i legarach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
ustawić i wypoziomować słupki betonowe,
4)
ułożyć legary,
5)
ułożyć deski na przekładkach,
6)
wykonać podpory dachu,
7)
wykonać dach,
8)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
9)
zaprezentować efekt swojej pracy,
10)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem sposobu składowania i magazynowania
materiałów drzewnych.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
metoda projektów.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
słupki betonowe,
–
legary,
–
deski,
–
przekładki,
–
podpory dachu,
–
deski na dach,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Ćwiczenie 2
Dokonaj składowania cegieł luzem na palecie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
ułożyć paletę na równym podłożu,
4)
ułożyć cegły z zachowaniem „wiązania”
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad składowania cegieł.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
paleta,
–
cegły,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
Ćwiczenie 3
Dokonaj składowania rur stalowych o różnych średnicach na stalowym koźle.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
ustawić stalowy kozioł na stabilnym i równym podłożu,
4)
ułożyć rury stalowe na koźle, uwzględniając ich średnicę,
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad składowania materiałów metalowych.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ś
rodki dydaktyczne:
–
kozioł stalowy,
–
rury stalowe,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca sposobów składowania i magazynowania materiałów
budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Warunki przechowywania i magazynowania materiałów
budowlanych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypisz na kartce warunki przechowywania materiałów niebezpiecznych. Sporządź
notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sporządzić na kartce opis warunków, w jakich można przechowywać materiały
niebezpieczne,
2)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem określenia prawidłowych warunków, w jakich
można przechowywać materiały niebezpieczne.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca warunków przechowywania i magazynowania
materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Wypisz na kartce warunki magazynowania wapna palonego. Sporządź notatkę
z przeprowadzonego ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sporządzić na kartce opis warunków magazynowania wapna palonego,
2)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem określenia prawidłowych warunków, w jakich
można przechowywać materiały niebezpieczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca warunków przechowywania i magazynowania
materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 3
Wypisz na kartce warunki magazynowania farb. Sporządź notatkę z przeprowadzonego
ć
wiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sporządzić na kartce opis warunków magazynowania farb,
2)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
3)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
4)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem określenia prawidłowych warunków, w jakich
można przechowywać materiały niebezpieczne.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
arkusz papieru,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca warunków przechowywania i magazynowania
materiałów budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Dobór środków transportu
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z przedstawionych przez nauczyciela schematów środków do transportu materiałów
budowlanych, wybierz te, którymi można przewozić cegły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze schematami środków do transportu materiałów budowlanych,
2)
wybrać środki do transportowania cegły,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności wyboru środków do transportu
cegły.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schematy środków do transportowania materiałów budowlanych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca doboru środków transportu materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Z przedstawionych przez nauczyciela środków do transportu materiałów budowlanych,
wybierz środki do transportu ręcznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze schematami środków do transportu materiałów budowlanych,
2)
wybrać środki do transportu ręcznego,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności wyboru środków do transportu
ręcznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schematy środków do transportowania materiałów budowlanych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca doboru środków transportu materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 3
Z przedstawionych przez nauczyciela środków do transportu materiałów budowlanych,
wybierz środki do transportu pionowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze schematami środków do transportu materiałów budowlanych,
2)
wybrać środki do transportu pionowego,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem poprawności wyboru środków do transportu
ręcznego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
schematy środków do transportowania materiałów budowlanych,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca doboru środków transportu materiałów budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Zasady transportowania materiałów budowlanych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonać przetransportowania 2 worków o ciężarze (25 kg każdy) w miejsce wskazane
przez nauczyciela. Ćwiczenie należy wykonać w grupach dwuosobowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
dobrać zespół do transportowania,
4)
przetransportować worki we wskazane miejsce,
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad transportowania materiałów powyżej
25 kg.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dwa worki po 25 kg każdy,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad transportowania materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Przetransportuj dziesięć czterometrowych rur we wskazane miejsce przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
dobrać zespół do transportowania,
4)
przetransportować rury we wskazane miejsce,
5)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6)
zaprezentować efekt swojej pracy,
7)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad przenoszenia długich materiałów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dziesięć cztero metrowych rur,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad transportowania materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 3
Przetransportuj taczkami dwieście szt. cegieł we wskazana miejsce przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ergonomii,
2)
zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3)
załadować cegły na taczki,
4)
przetransportować cegły we wskazane miejsce,
5)
wyładować cegły,
6)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
7)
zaprezentować efekt swojej pracy,
8)
dokonać oceny ćwiczenia pod względem zasad transportowania cegieł.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
dwieście szt. cegieł,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad transportowania materiałów budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.7. Szacowanie
ilości
składowanych
i
magazynowanych
materiałów
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz maksymalną ilość cegieł, możliwą do składowania na stropie, którego nośność
wynosi 150 kg/m
2
. Strop ma wymiary 4 m x 5 m. Ciężar jednej cegły wynosi 4 kg.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
obliczyć powierzchnię stropu,
2)
obliczyć maksymalną nośność stropu,
3)
obliczyć maksymalną ilość cegieł,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy,
6)
dokonać oceny ćwiczenia pod wzglądem zasad ergonomii.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca szacowania ilości składowanych i magazynowanych
materiałów.
Ćwiczenie 2
Oblicz ilość materiałów budowlanych przeznaczonych do składowania na podstawie
harmonogramu, który dostarczy ci nauczyciel.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
ustalić jakie roboty będą wykonywane według harmonogramu,
2)
obliczyć ilość poszczególnych materiałów,
3)
ustalić ilość składowanych materiałów,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy,
6)
dokonać oceny ćwiczenia pod wzglądem zasad ergonomii.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca szacowania ilości składowanych i magazynowanych
materiałów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.8. Przepisy
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy
ochrony
przeciwpożarowej oraz i ochrony środowiska obowiązujące
podczas
składowania
i
magazynowania
materiałów
budowlanych
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy stanowisko do
magazynowania materiałów workowanych. Sporządź notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować drogi komunikacyjne,
2)
zaplanować miejsce składowania,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy,
6)
dokonać oceny ćwiczenia pod wzglądem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
linijka,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy podczas składowania
i magazynowania materiałów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy stanowisko do
magazynowania materiałów niebezpiecznych. Sporządź notatkę z przeprowadzonego
ć
wiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zaplanować drogi komunikacyjne,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
2)
zaplanować miejsce składowania,
3)
sporządzić notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
4)
sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia w formie ustnej,
5)
zaprezentować efekt swojej pracy,
6)
dokonać oceny ćwiczenia pod wzglądem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
notatnik,
–
przybory do pisania,
–
linijka,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy podczas składowania
i magazynowania materiałów budowlanych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie,
składowanie oraz transport materiałów i wyrobów budowlanych”.
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. c, 6. b, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. b,
12. d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zada
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wyjaśnić sposób magazynowania materiałów
budowlanych
C
P
c
2.
Omówić rodzaj magazynu, jaki nie występuje na
placu budowy
B
P
b
3.
Określić sposób magazynowania cementu na placu
budowy
C
P
b
4.
Ustalić rodzaj materiału przechowywanego
w magazynach zamkniętych
B
P
c
5.
Wskazać miejsce składowania i magazynowania
materiałow na placu budowy
B
P
c
6. Ustalić ilość stosów tarcicy w jednej kwaterze
A
P
b
7. Ustalić rodzaj stosu przedstawionego na rysunku
B
P
c
8. Ustalić rodzaj stosu przedstawionego na rysunku
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Określić wysokość stosu do przechowywania
pustaków wentylacyjnych
B
P
c
10.
Wyjaśnić rodzaj materiału magazynowanego jak na
rysunku
C
P
b
11.
Ustalić maksymalny czas magazynowania cementu
luzem
C
P
b
12.
Podać zakres temperatur dla pomieszczeń, w których
przechowuje się farby emulsyjne
C
P
d
13.
Wskazać środek do transportu ręcznego
C
P
a
14.
Ustalić urządzenie przedstawione na rysunku
A
P
b
15.
Określić maksymalny ciężar beczki podczas
przetaczania
D
PP
c
16.
Ustalić sposób transportowania materiałów powyżej
50 kg
D
PP
a
17.
Określić maksymalny kąt nachylenia pochylni, przy
jakim można przetaczać beczki
C
PP
c
18.
Omówić, od czego zależy ilość gromadzonych
materiałów na stropie
C
PP
a
19.
Ustalić minimalna odległość składowanych
materiałów od stałego stanowiska pracy
D
PP
c
20.
Ustalić minimalną szerokość drogi transportowej
przy transporcie ręcznym i ruchu jednokierunkowym
D
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.
8.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Materiały budowlane na placu budowy mogą być magazynowane
a)
na przyczepie samochodowej.
b)
w pomieszczeniach socjalnych.
c)
na otwartym placu na terenie budowy.
d)
na otwartym placu poza terenem budowy.
2.
Na placu budowy nie występuje następujący rodzaj magazynu
a)
materiałów sypkich.
b)
materiałów tłuczonych.
c)
materiałów łatwopalnych.
d)
materiałow workowanych.
3.
Cement na placu budowy może być magazynowany
a)
luzem pod zadaszeniem.
b)
w workach pod zadaszeniem.
c)
luzem bezpośredni na placu budowy.
d)
w workach poukładanych bezpośrednio na ziemi.
4. W magazynach zamkniętych ogrzewanych przechowuje się
a.
długie rury stalowe.
b.
długie kształtowniki.
c.
materiały pomocnicze.
d.
materiały wielkogabarytowe.
5. Wszystkie stanowiska składowania i magazynowania na placu budowy należy
organizować
a.
przy torowisku żurawia.
b.
jak najdalej od wznoszonego obiektu.
c.
w pobliżu dróg kołowych i kolejowych.
d.
jak najdalej od dróg kołowych i kolejowych.
6. Ile stosów może liczyć jedna kwatera tarcicy
a.
6.
b.
10.
c.
18.
d.
24.
7. Na rysunku przedstawiony jest stos
a.
dwuczołowy pojedynczy.
b.
trójczołowy pojedynczy.
c.
jednoczołowy pojedynczy.
d.
czteroczołowy pojedynczy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
8. Na rysunku przedstawiony jest
a.
stos o podwójnej długości układania tarcicy –
dwuczołowy niepełny.
b.
stos o podwójnej długości układania tarcicy –
dwuczołowy pełny.
c.
stos o podwójnej długości układania tarcicy –
jednoczołowy niepełny.
d.
stos o podwójnej długości układania tarcicy –
jednoczołowy pełny.
9. Pustaki wentylacyjne przechowuje się luzem w stosach do wysokości
a.
1,2 m.
b.
1,5 m.
c.
1,8 m.
d.
2,0 m.
10. Na rysunku pokazany jest sposób magazynowania
a.
desek.
b.
prefabrykatów.
c.
płyt gipsowych.
d.
materiałów drobnowymiarowych.
11. Cement w workach nie należy magazynować dłużej niż
a.
4 miesiące.
b.
6 miesięcy.
c.
8 miesięcy.
d.
10 miesięcy.
12. Farby emulsyjne należy przechowywać w pomieszczeniach w temperaturze
a.
od 0
o
do +25
o
C.
b.
od 0
o
do +35
o
C.
c.
od +5
o
do +35
o
C.
d.
od +5
o
do +25
o
C.
13. Środek do transportu ręcznego to
a.
taczki.
b.
wyciąg słupowy.
c.
wyciąg szybowy.
d.
pojemnik klatkowy
14. Na rysunku pokazany jest
a.
pojemnik do podawania cegieł.
b.
pojemnik do podawania zaprawy.
c.
pojemnik do podawania pustaków.
d.
pojemnik do podawania bloczków betonowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
15. Podczas przemieszczania beczek jeden pracownik nie może przetaczać beczek o ciężarze
ponad
a)
100 kg.
b)
200 kg.
c)
300 kg.
d)
400 kg.
16. Materiały cięższe niż 50 kg należy transportować
a)
tylko zespołowo.
b)
tylko w taczkach.
c)
tylko indywidualnie.
d)
zespołowo i indywidualnie.
1.
Podczas przemieszczania beczek jeden pracownik nie może przetaczać beczek
po pochylni o kącie nachylenia większym niż
a.
10
o
.
b.
20
o
.
c.
30
o
.
d.
40
o
.
18. Ilość składowanych materiałów na stropie zależy od
a.
nośności stropu.
b.
konstrukcji stropu.
c.
grubości płyty stropowej.
d.
ilości podciągów pod stropem.
19. Minimalna odległość składowanych materiałów od stałego stanowiska pracy wynosi
a.
3 m.
b.
4 m.
c.
5 m.
d.
6 m.
20. Szerokość drogi transportowej przy transporcie ręcznym i ruchu jednokierunkowym
wynosi
a.
0,5 m.
b.
0,6 m.
c.
0,7 m.
d.
0,8 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów i wyrobów
budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
zadania
ODPOWIEDŹ
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
TEST 2
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie,
składowanie oraz transport materiałów i wyrobów budowlanych”.
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi:1. c, 2. d, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. b,
12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zada
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Omówić jakie materiały można magazynować
w silosach
C
P
c
2.
Wymienić dokument zawierający usytuowanie
składowisk i magazynów
B
P
d
3.
Omówić sposób składowania materiałów
wielkogabarytowych i ciężkich
C
P
b
4.
Określić ilość warstw w stosach podczas
składowania spoiw budowlanych
B
P
b
5.
Ustalić w jakiej odległości od innych obiektów
należy usytuować magazyn materiałów
niebezpiecznych
C
P
c
6.
Określić w jaki sposób przechowuje się ciasto
wapienne
C
P
a
7. Ustalić na czym należy ustawić stos desek
C
P
d
8.
Określić odstęp między poszczególnymi warstwami
desek
B
P
b
9.
Ustalić na jaką maksymalnie wysokość można
składować rurki drenarskie
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
10.
Wskazać w jaki sposób przechowuje się kruszywa
budowlane grube
C
P
c
11.
Wymienić wyroby, które można magazynować na
koźle stalowym
C
P
b
12. Określić sposób magazynowania gipsu budowlanego
C
P
d
13.
Wymienić warunki dla pomieszczeń, w których
magazynowane będą materiały łatwopalne
wybuchowe
C
P
c
14. Ustalić środek transportu zmechanizowanego
C
P
c
15.
Określić materiały, jakie można transportować
w pojemniku klatkowym
D
PP
a
16.
Ustalić, jakie materiały można transportować
przenośnikiem taśmowym
D
PP
a
17.
Ustalić maksymalny ciężar dla transportu ręcznego
indywidualnego
C
PP
b
18.
Określić maksymalny ciężar ładunku przewożonego
na taczkach po nawierzchni twardej
D
PP
d
19.
Ustalić maksymalny ciężar ładunku przewożonego
na taczkach po nawierzchni miękkiej
D
PP
c
20.
Wskazać minimalna odległość między
składowanymi stosami materiałów
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz
za poprawną.
8.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Silos służy do magazynowania
a.
wody.
b.
piasku.
c.
cementu.
d.
kruszywa.
2. Jaki dokument wchodzący w skład dokumentacji technicznej, zawiera usytuowanie
składowisk i magazynów
a.
Plan wykonawczy placu budowy.
b.
Plan organizacyjny placu budowy.
c.
Plan konstrukcyjny placu budowy.
d.
Plan zagospodarowania placu budowy.
3. Materiały wielkogabarytowe i ciężki należy składować
a.
jak najdalej stanowisk pracy.
b.
jak najbliżej stanowisk pracy.
c.
w magazynach zamkniętych ogrzewanych.
d.
w magazynach zamkniętych nie ogrzewanych.
4. Workowane spoiwa budowlane, np. cement, wapno powinny być układane w stosach do
a.
5 warstw.
b.
10 warstw.
c.
15 warstw.
d.
20 warstw.
5. Magazyn z materiałami łatwopalnymi i niebezpiecznymi należy usytuować w odległości
minimum
a.
30 m od innych obiektów.
b.
40 m od innych obiektów.
c.
50 m od innych obiektów.
d.
60 m od innych obiektów.
6. Ciasto wapienne magazynuje się w
a.
dołach wykopanych w ziemi.
b.
beczkach zakopanych w ziemi.
c.
pojemnikach metalowych zakopanych w ziemi.
d.
pojemnikach metalowych usytuowanych na powierzchni terenu.
7. Stosy desek ustawia się na
a.
piasku.
b.
słupkach.
c.
gruncie rodzimym.
d.
słupkach i legarach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
8. Odstęp między poszczególnymi warstwami desek powinien wynosić minimum
a.
15 mm.
b.
25 mm.
c.
35 mm.
d.
45 mm.
9. Rurki drenarski można składować maksymalnie na wysokość
a.
1,2 m.
b.
1,5 m.
c.
1,8 m.
d.
2,0 m.
10. Kruszyw budowlane grube przechowuje się w
a.
workach pod wiatami.
b.
workach na składowiskach otwartych.
c.
formie pryzm na składowiskach otwartych.
d.
formie pryzm w pomieszczeniach ogrzewanych.
11. Na koźle stalowym składuje się wyroby
a.
drewniane.
b.
metalowe długie.
c.
prefabrykowane małogabarytowe.
d.
prefabrykowane wielkogabarytowe.
12. Gips budowlany należy magazynować
a.
luzem pod zadaszeniem.
b.
w workach pod wiatami.
c.
w workach pod zadaszeniem.
d.
w workach, w pomieszczeniach dobrze chronionych przed wilgocią.
13. Pomieszczenia, w których magazynowane będą materiały łatwopalne wybuchowe
a.
nie mogą mieć bezpośredniego przejścia do pomieszczeń wyższych kondygnacji
tylko wtedy, gdy strop jest drewniany.
b.
nie mogą mieć bezpośredniego przejścia do pomieszczeń wyższych kondygnacji
tylko wtedy, gdy strop jest prefabrykowany.
c.
nie mogą mieć bezpośredniego przejścia do pomieszczeń wyższych kondygnacji
oraz muszą posiadać bezpośrednie wyjście na zewnątrz.
d.
powinny mieć bezpośrednie przejścia do pomieszczeń wyższych kondygnacji oraz
muszą posiadać bezpośrednie wyjście na zewnątrz.
14. Środek transportu zmechanizowanego
a.
taczki.
b.
japonki.
c.
wyciąg słupowy.
d.
wózek dwukołowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
15. Pojemnik klatkowy służy do transportu
a.
cegieł.
b.
piasku.
c.
cementu luzem.
d.
wielkogabarytowych prefabrykatów.
16. Przenośnik taśmowy służy do przenoszenia materiałów
a.
sypkich.
b.
ceramicznych.
c.
prefabrykowanych.
d.
drobnowymiarowych.
17. Podczas transportu indywidualnego, ręcznego pracownik nie może przenosić ciężarów
cięższych niż
a.
25 kg, gdy praca ma charakter dorywczy, a odległość przenoszenia nie przekracza
25 m lub na wysokość do 4 m.
b.
50 kg, gdy praca ma charakter dorywczy, a odległość przenoszenia nie przekracza
25 m lub na wysokość do 4 m.
c.
25 kg, gdy praca ma charakter dorywczy, a odległość przenoszenia nie przekracza
50 m lub na wysokość do 4 m.
d.
50 kg, gdy praca ma charakter dorywczy, a odległość przenoszenia nie przekracza
25 m lub na wysokość do 1 m.
18. Maksymalny ciężar ładunku przewożonego na taczkach po nawierzchni twardej to
a.
25 kg.
b.
50 kg.
c.
75 kg.
d.
100 kg.
19. Maksymalny ciężar ładunku przewożonego na taczkach po nawierzchni miękkiej to
a.
25 kg.
b.
50 kg.
c.
75 kg.
d.
100 kg.
20. Minimalna odległość między składowanymi stosami materiałów wynosi
a.
1 m.
b.
2 m.
c.
3 m.
d.
4 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Magazynowanie, składowanie oraz transport materiałów i wyrobów
budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
zadania
ODPOWIEDŹ
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7. LITERATURA
1.
Budownictwo ogólne. Arkady, Warszawa 2005, 2006
2.
Krzysztof Wojewoda: Murarz. Podręcznik ucznia. REA, Warszawa 1999
3.
Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 1992
4.
Władysław Lenkiewicz, Iwona Zdziarska-Wis: Technologia – Ciesielstwo, Warszawa
1998
5.
Włodzimierz Prządka: Technologia Meblarstwa. WSiP, Warszawa 1996
6.
Zbigniew Wolski: Roboty Malarskie. WSiP, Warszawa 1997