monter budownictwa wodnego 712[03] o1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Lucja Zegadło






Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach
hydrotechnicznych
712[03].O1.03





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
Mgr inż. Krzysztof Piela
Mgr inż. Mirosław Michalczyk



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Lucja Zegadło



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[03].O1.03
Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych, zawartego
w programie nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Klasyfikacja i właściwości materiałów budowlanych

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Materiały i wyroby z drewna, naturalnych materiałów kamiennych

i ceramiki

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Materiały do wykonania zapraw, betonów, żelbetu oraz wyroby z nich

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Lepiszcza bitumiczne, tworzywa sztuczne, materiały malarskie

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

21
35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

monter budownictwa wodnego.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały. Podczas

realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie uwagi na następujące
elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
techniczno-dydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia,
które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od jego postawy i sposobu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

prowadzenia

zajęć

zależy

między

innymi

zainteresowanie

ucznia.

Uczeń

niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.























Schemat układu jednostek modułowych

712[03].O1

Podstawy budownictwa wodnego

712[03].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

712[03].O1.02

Posługiwanie się podstawowymi pojęciami

z zakresu budownictwa wodnego

712[03].O1.03

Rozpoznawanie materiałów stosowanych

w robotach hydrotechnicznych

712[03].O1.04

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

712[03].O1.05

Magazynowanie, składowanie oraz

transport materiałów

i wyrobów budowlanych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować jednostki układu SI,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

przeliczać jednostki,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

korzystać z różnych źródeł informacji,

obsługiwać komputer,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

sklasyfikować materiały i wyroby budowlane,

rozpoznać drewno budowlane i wyroby z drewna,

określić możliwości stosowania wyrobów z drewna w budownictwie wodnym,

rozpoznać naturalne i sztuczne wyroby kamienne,

rozpoznać ceramiczne wyroby budowlane,

rozpoznać kruszywa,

sklasyfikować spoiwa budowlane,

rozpoznać wyroby z zapraw i betonów,

rozróżnić metale i wyroby metalowe,

scharakteryzować materiały uszczelniające i izolacyjne,

rozpoznać tworzywa sztuczne stosowane w budownictwie,

określić zastosowanie mas bitumicznych w budownictwie wodnym,

rozpoznać materiały malarskie,

rozróżnić zaprawy budowlane,

określić skład zapraw,

przygotować podstawowe rodzaje zapraw,

określić wymagania, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do celów
budowlanych,

rozróżnić rodzaje betonów,

określić skład betonów zwykłych,

przygotować mieszanki betonowe zwykłe,

określić fizyczne, chemiczne i mechaniczne właściwości materiałów stosowanych
w budownictwie wodnym,

zinterpretować informacje zamieszczone na opakowaniach i etykietach wyrobów
budowlanych,

ocenić jakość materiałów i wyrobów budowlanych,

określić zastosowanie materiałów budowlanych w robotach hydrotechnicznych,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska podczas
wykonywania robót hydrotechnicznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter budownictwa wodnego712[03]

Moduł:

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach
hydrotechnicznych 712[03].O1.03

Temat: Przygotowanie mieszanki betonowej sposobem ręcznym.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykonywania mieszanek betonowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy,

dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

dozować składniki mieszanki betonowej według zadanej receptury,

wykonać mieszankę betonową.


Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

kruszywo grube,

spoiwo (cement),

woda,

zestaw narzędzi i sprzętu do przygotowywania mieszanki betonowej.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas trwania zajęć:
3 godziny dydaktyczne.

Zadanie dla ucznia

Wykonaj 10 kg mieszanki betonowej sposobem ręcznym.

Przebieg zajęć:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Realizacja zajęć:

uczniowie organizują stanowisko pracy,

uczniowie wykonują mieszankę betonową,

uczniowie sprzątają stanowisko.

4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie pracowni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa
Wyjaśnij różnicę między pojęciami mieszanka betonowa i beton.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Monter budownictwa wodnego712[03]

Moduł:

Podstawy budownictwa wodnego 712[03].O1

Jednostka modułowa:

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach
hydrotechnicznych 712[03].O1.03

Temat: Wyroby ze stali.

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności rozpoznawania wyrobów ze stali.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić rodzaj wyrobu stalowego,

scharakteryzować wyroby ze stali,

podać zastosowanie wyrobu.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne

wyroby ze stali,

plansze.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas trwania zajęć:
2 godziny dydaktyczne.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja zajęć:

nauczyciel prezentuje kolejno wyroby ze stali,

nauczyciel charakteryzuje cechy wyrobów i określa ich zastosowanie,

uczniowie rozpoznają wskazane wyroby.

4. Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.

Zakończenie zajęć
Uporządkowanie pracowni.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.

ĆWICZENIA

5.1. Klasyfikacja i właściwości materiałów budowlanych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sklasyfikuj wskazane przez nauczyciela materiały budowlane.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na klasyfikowanie materiałów
budowlanych ze względu na różne kryteria.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji materiałów budowlanych,
2) przyporządkować materiały do odpowiedniej grupy,
3) uzasadnić swoją klasyfikację.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4, flamastry,

Poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Przyporządkuj cechy techniczne materiałów budowlanych do odpowiedniej grupy cech.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na definicje cech mechanicznych
materiałów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać podziału cech technicznych materiałów budowlanych,
2) odszukać definicji cech technicznych materiałów budowlanych,
3) sporządzić tabelkę, do której wpisze trzy grupy cech,
4) przyporządkować do każdej grupy odpowiednie cechy, zapisując je w odpowiedniej

kolumnie,

5) uzasadnić przyporządkowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

kartki papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Oceń gęstość pozorną materiałów budowlanych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dokładne wykonywanie pomiarów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować próbki styropianu, drewna, gazobetonu, kamienia, cegły klinkierowej,

wszystkie o takim samym kształcie i objętości,

2) dokonać ich oględzin pod kątem ich budowy wewnętrznej,
3) zapisać wyniki oględzin,
4) zważyć wszystkie próbki,
5) uszeregować materiały od masy najmniejszej do największej,
6) ocenić gęstość pozorną materiałów,
7) porównać i uzasadnić otrzymane wyniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

prostopadłościenne próbki styropianu, drewna, kamienia, cegły klinkierowej,

waga szalkowa lub inna,

przyrządy do pisania,

kartki papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Zinterpretuj dane zawarte w tabeli

Rodzaj materiału

Współczynnik

λ

λ

λ

λ

dotyczący materiału suchego

[W/(m°C)]

Styropian

0,0037–0,045

Płyty pilśniowe porowate

0,058–0,069

Drewno sosnowe

0,163–0,300

Beton komórkowy

0,140–0,275

Mur z cegły pełnej

0,756

Szkło okienne

0,95–1,05

Beton zwykły

1,22–1,5

Granit

3,2–3,5

Stal budowlana

58,0

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na porównywanie liczb dziesiętnych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odczytać z tabeli w jakich jednostkach określa się współczynnik przewodności cieplnej,
2) odszukać w tabeli materiału o największej izolacyjności cieplnej,
3) odszukać w tabeli materiału o najgorszej izolacyjności cieplnej,
4) ocenić przewodność cieplną drewna,
5) porównać przewodność cieplną betonu zwykłego i komórkowego,
6) ocenić, ile razy więcej ciepła przewodzi stal od styropianu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Materiały i wyroby z drewna, naturalnych materiałów

kamiennych i ceramiki

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Rozpoznaj rodzaje tarcicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność rozróżniania wyrobu na
podstawie opisu jego cech.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać klasyfikację tarcicy,
2) wykonać dla każdej próbki czynności:

rozpoznania rodzaju tarcicy (obrzynana czy nieobrzynana),

rozpoznania rodzaju tarcicy (iglasta czy liściasta),

określenia sortymenty tarcicy,

określenia zastosowania tarcicy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki tarcicy nieobrzynanej iglastej i liściastej,

próbki tarcicy obrzynanej iglastej i liściastej,

kartki papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabezpieczenie pali drewnianych przez naniesienie preparatu pędzlem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przepisy bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania zabezpieczenia,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy,
5) wykonać zabezpieczenie zgodnie z przepisami bhp,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

ś

rodek do zabezpieczenia drewna,

pędzel lub szczotka,

pojemnik na impregnat,

apteczka,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Rozpoznaj wyroby ceramiczne, dokonaj ich klasyfikacji i określ ich zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność rozróżniania wyrobów
na podstawie ich charakterystycznych cech.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości dotyczących klasyfikacji i zastosowania wyrobów ceramicznych,
2) rozpoznać wyroby ceramiczne,
3) uzupełnić tabelę według przykładu.

Nazwa

wyrobu

Wyroby o strukturze

porowatej

Wyroby o strukturze

zwartej

Ceramika

półszlachetna

Zastosowanie

wyrobu

Cegła pełna
ceramiczna

+

_

_

Budowa.....

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

ceramiczna pełna, ceramiczne rurki drenarskie, cegła kanalizacyjna prosta i klinowa,

rury kamionkowe cegła kanalizacyjne,

kształtki kamionkowe kanalizacyjne,

dachówki,

pustaki ścienne i stropowe,

kafle piecowe,

płytki ścienne szkliwione,

ceramiczne przybory sanitarne,

arkusze papieru,

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Materiały do wykonania zapraw, betonów, żelbetu oraz

wyroby z nich

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyjaśniej oznaczenia na workach cementu:

CEM II/A-S 42,5 R; CEM I 32,5 N; CEM III/B 42,5 N.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości dotyczące oznaczania cementów,
2) ustalić co oznaczają symbole znajdujące się na workach cementu,
3) określić zastosowanie rozpatrywanych cementów.


Wyposażenie stanowiska pracy:

5 różnych worków po cemencie,

kartki papieru.


Ćwiczenie 2

Przygotuj sposobem ręcznym mieszankę betonową według określonej receptury.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) rozłożyć kruszywo i spoiwo w miejscu przeznaczonym do przygotowania mieszanki,
5) przerzucić łopatą kruszywo z cementem (na sucho),
6) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników, aż do otrzymania

jednolitej mieszanki,

7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

materiał do wykonania mieszanki,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

narzędzia i sprzęt pomocniczy,

apteczka,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Przygotuj zaprawę cementowo-wapienną sposobem mechanicznym według określonej

receptury.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania zaprawy,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim,
5) wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

podstawowy sprzęt pomiarowy

materiał do wykonania zaprawy,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

narzędzia i sprzęt pomocniczy,

apteczka pierwszej pomocy,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 4

Rozpoznaj wyroby stalowe i określ ich zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przepisy bhp podczas wykonywania
ć

wiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości dotyczących klasyfikacji i zastosowania wyrobów stalowych,
2) rozpoznać wyroby stalowe,
3) sporządzić i uzupełnić tabelę.

Nazwa wyrobu

Zastosowanie wyrobu

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

kształtowniki walcowane na gorąco,

kształtowniki gięte na zimno,

stal do sprężania betonu,

pręty do zbrojenia betonu,

blachy żeberkowe,

rury i złączki stalowe,

arkusze papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Rozpoznaj wyroby z zapraw i betonów określ ich zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości dotyczących wyrobów z zapraw i betonów,
2) rozpoznać wyroby,
3) uzupełnić tabelę według przykładu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Nazwa wyrobu

Zastosowanie wyrobu

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

bloki, kostki, płyty, kozły i krawężniki,

kostki,

płyty,

kozły,

krawężniki,

dyble,

arkusze papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Lepiszcza

bitumiczne,

tworzywa

sztuczne,

materiały

malarskie

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj materiały budowlane bitumiczne, określ ich właściwości i zastosowanie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na treści zawarte na etykietach wyrobów
lub ich opakowań.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości na temat materiałów bitumicznych,
2) rozpoznać następujące wyroby: papę izolacyjną, podkładową i wierzchniego krycia oraz

określić ich zastosowanie,

3) określić właściwości i zastosowanie emulsji asfaltowej, roztworu asfaltowego, lepiku

asfaltowego, masy asfaltowej, kitu asfaltowego na podstawie etykiet znajdujących się na
opakowaniu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

opakowania emulsji asfaltowej, roztworu asfaltowego, lepiku asfaltowego, masy
asfaltowej, kitu asfaltowego,

próbki papy izolacyjnej, podkładowej i wierzchniego krycia,

kartki papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj materiały z tworzyw sztucznych, określ ich właściwości i zastosowanie

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać wiadomości na temat materiałów z tworzyw sztucznych,
2) rozpoznać następujące wyroby: folię gładką, folię tłoczoną, rury i kształtki z tworzywa

sztucznego, geowłókninę.

3) określić właściwości i zastosowanie powyższych wyrobów na podstawie etykiet

znajdujących się na opakowaniu lub napisów na wyrobach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ś

rodki dydaktyczne:

folia gładka, folia tłoczona, rury i kształtki z tworzywa sztucznego, geowłóknina,

Poradnik dla ucznia,

kartki papieru,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj zabezpieczenie elementu żeliwnego lakierem asfaltowym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na przepisy bhp.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania zabezpieczenia,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy,
5) wykonać zabezpieczenie zgodnie z przepisami bhp,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne,

tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

lakier asfaltowy,

pędzel lub szczotka,

pojemnik na asfalt,

apteczka,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie materiałów
stosowanych w robotach hydrotechnicznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 9, 14, 15, 16 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b,

12. c, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. b, 18. c, 19. c 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić materiały konstrukcyjne

A

P

b

2

Przyporządkować rodzaj cech materiału do
określonej grupy

A

P

c

3

Określić szczelność materiału budowlanego

B

P

b

4

Zdefiniować kruchość materiału budowlanego

A

P

d

5

Określić wpływ kierunku działania siły na
wytrzymałość materiału na ściskanie

B

P

a

6

Rozróżnić sortymenty tarcicy

A

P

d

7

Rozpoznać wyroby z faszyny

A

P

a

8

Określić zależność ciężkości kamienia od
prędkości wody w miejscu jego stosowania

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9

Porównać jakość cegieł ceramicznych zwykłych
i klinkierowych

C

PP

d

10 Określić frakcję kruszywa

B

P

a

11 Określić najważniejszą cechę cementu

B

P

b

12 Określić sposób podawania składu zapraw

B

P

c

13 Określić kolejność dozowania składników

mieszanki betonowej

B

P

b

14 Scharakteryzować zastosowanie mas asfaltowych

C

PP

d

15 Scharakteryzować zastosowanie geowłókniny

C

PP

d

16 Scharakteryzować rodzaje farb

C

PP

a

17 Rozpoznać znak budowlany

A

P

b

18 Rozpoznać kształtowniki stalowe

A

P

c

19 Rozpoznać ceramiczne rurki drenarskie

A

P

c

20 Określić maksymalny czas zużycia zaprawy

cementowej

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do materiałów konstrukcyjnych zaliczamy

a) betony lekkie, stal, styropian.
b) drewno, beton zwykły, stal.
c) emalię, lakier, drewno.
d) papę, lepik, rury z tworzywa sztucznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

2. Cechami fizycznymi materiałów budowlanych są

a) twardość, ścieralność, sprężystość.
b) kruchość, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na rozciąganie.
c) wilgotność, przewodność cieplna, gęstość pozorna.
d) korozja, kruchość, przesiąkliwość.

3. Liczba określająca zawartość substancji materiału w jednostce jego objętości to

a) porowatość.
b) szczelność.
c) kapilarność.
d) gęstość absolutna.


4. Stosunek wytrzymałości na rozciąganie do wytrzymałości na ściskanie to

a) sprężystość.
b) wytrzymałość na zginanie.
c) ścieralność.
d) kruchość.


5. Największą wytrzymałość na ściskanie wykazuje drewno, jeżeli siła działa

a) wzdłuż włókien.
b) w poprzek włókien.
c) w dowolnym kierunku.
d) powoli.


6. Sortymentami tarcicy są

a) dłużyce, kłody, wyrzynki.
b) gonty, dranice, dłużyce.
c) sklejki, mozaika, deszczułki.
d) deski, bale, łaty.

7. Rysunek przedstawia

a) wiązki faszynowe.
b) kiszki faszynowe.
c) walec faszynowy.
d) materac faszynowy.


8. Ciężar brył kamienia powinien być tym większy

a) im większa jest prędkość wody w miejscu stosowania.
b) im głębiej są ułożone.
c) im mniejsza jest prędkość wody w miejscu stosowania.
d) im płycej są ułożone.


9. Klasy

cegieł ceramicznych klinkierowych w porównaniu z klasami cegieł zwykłych są

a) niższe.
b) takie same.
c) w przybliżeniu takie same.
d) wyższe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10. Wszystkie ziarna przesiewanego kruszywa, które mają wymiary pośrednie między

wielkością oczek sit o dwóch kolejnych numerach to
a) frakcja.
b) podziarno.
c) nadziarno.
d) uziarnienie.

11. Najważniejszą cechą cementu jest jego

a) gęstość.
b) wytrzymałość na ściskanie.
c) spoistość.
d) wodoszczelność.

12. Zaprawa cementowo-wapienna 1:1:6 oznacza, że do jej sporządzenia użyto

a) jedną objętość kruszywa, jedną objętość cementu i sześć objętości wody.
b) jedną objętość wody, jedną objętość cementu i sześć objętości wapna.
c) jedną objętość cementu, jedną objętość wapna i sześć objętości kruszywa.
d) jedną objętość cementu, jedną objętość wapna i sześć objętości wody.


13. Sporządzając mieszankę betonową sposobem ręcznym

a) mieszamy najpierw spoiwo z wodą.
b) mieszamy najpierw składniki suche.
c) nie jest ważna kolejność dozowania składników.
d) mieszamy wszystkie składniki jednocześnie.

14. Do wypełniania szczelin dylatacyjnych i uszczelniania złączy elementów betonowych

służą
a) smoły surowe.
b) papy smołowe.
c) masy smołowe.
d) masy asfaltowe.

15. Geowłókniny stosuje się do wykonywania

a) izolacji termicznych.
b) powłok antykorozyjnych.
c) izolacji przeciwwilgociowych.
d) wzmacniania skarp.


16. Farby na spoiwach nierozpuszczalnych w wodzie to farby

a) olejne.
b) klejowe.
c) wapienne.
d) krzemianowe.


17. Na rysunku przedstawiono

a) znak zgodności z PN.
b) znak budowlany.
c) znak bezpieczeństwa.
d) znak certyfikatu europejskiego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

18. Na rysunku przedstawiono

a) zetownik.
b) dwuteownik.
c) kątownik.
d) ceownik.


19. Na rysunku przedstawiono

a) kształtki z tworzywa sztucznego.
b) rury betonowe.
c) ceramiczne rurki drenarskie.
d) rurki z tworzywa sztucznego.

20. Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowa musi być zużyta wynosi

a) 0,5 godziny.
b) 3 godziny.
c) 8 godzin.
d) 2 godziny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie materiałów
stosowanych w robotach hydrotechnicznych”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 13, 14, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi:
1. d, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. a, 9. a, 10. d, 11. c,

12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. b, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić materiały niekonstrukcyjne

A

P

d

2

Rozróżnić cechy mechaniczne materiałów
budowlanych

A

P

a

3

Określić porowatość materiału budowlanego

B

P

a

4

Zdefiniować sprężystość materiału budowlanego

A

P

a

5

Określić pęcznienie drewna

B

P

b

6

Rozpoznać rodzaj tarcicy

A

P

b

7

Określić sposób pozyskiwania faszyny

B

P

a

8

Wyróżnić skały o najlepszych właściwościach
fizycznych i mechanicznych

A

P

a

9

Określić właściwości rur kamionkowych

B

P

a

10 Określić skład pospółki

B

P

d

11 Określić klasę cementu

B

P

c

12 Określić markę zaprawy

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

13 Dobrać kruszywo do mieszanki betonowej

C

PP

c

14 Scharakteryzować warunki stosowania lepików

C

PP

a

15 Określić zastosowanie folii polichlorowinylowych

B

P

d

16 Dobrać materiały na osnowę papy

C

PP

b

17 Scharakteryzować właściwości kauczuków

C

PP

c

18 Określić cechy podłoża pod farbę olejną

B

P

a

19 Dobrać sposoby łączenia arkuszy folii

B

P

b

20 Rozpoznać cegłę kanalizacyjną klinową

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do materiałów niekonstrukcyjnych zaliczamy

a) betony lekkie, stal, styropian.
b) drewno, beton zwykły, stal.
c) emalię, lakier, drewno.
d) papę, lepik, rury z tworzywa sztucznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

2. Cechami mechanicznymi materiałów budowlanych są

a) twardość, ścieralność, sprężystość.
b) porowatość, wytrzymałość na ściskanie, wytrzymałość na rozciąganie.
c) wilgotność, przewodność cieplna, gęstość pozorna.
d) korozja, kruchość, przesiąkliwość.


3. Liczba określająca zawartość powietrza w jednostce jego objętości to

a) porowatość.
b) szczelność.
c) kapilarność.
d) gęstość absolutna.


4. Zdolność materiału do przyjmowania pierwotnej postaci po usunięciu sił to

a) sprężystość.
b) wytrzymałość na zginanie.
c) ścieralność.
d) kruchość.


5. Pęcznienie drewna polega na

a) zmniejszeniu jego objętości.
b) zwiększeniu jego objętości.
c) zmniejszeniu lub zwiększeniu jego objętości.
d) utrzymaniu się objętości na stałym poziomie.


6. Rysunek przedstawia tarcicę

a) obrzynaną.
b) nieobrzynaną.
c) obrzynaną i nieobrzynaną.
d) dorzynana.


7. Faszynę pozyskuje się z

a) wikliny lub młodych pędów i gałęzi drzew.
b) tarcicy iglastej.
c) tarcicy liściastej.
d) trzciny.


8. Najlepsze właściwości fizyczne i mechaniczne mają skały

a) magmowe głębinowe.
b) magmowe wylewne.
c) osadowe.
d) przeobrażone.


9. Kamionkowe rury i kształtki

a) są kwaso- i ługoodporne.
b) nie są mrozoodporne.
c) nie są przeznaczone do budowania szczelnych przewodów.
d) są nasiąkliwe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10. Pospółka jest to

a) inna nazwa piasku.
b) kruszywo, którego ziarna są większe od 4mm.
c) kruszywo, którego ziarna są mniejsze od 2 mm.
d) mieszanina piasku i żwiru.


11. Klasa cementu określa jego:

a) wytrzymałość na rozciąganie.
b) wytrzymałość na zginanie.
c) wytrzymałość na ściskanie .
d) nasiąkliwość.


12. Marka zaprawy jest to:

a) skład zaprawy określony proporcją składników.
b) nasiąkliwość zaprawy określona procentowo.
c) wytrzymałość zaprawy na ściskanie wyrażona symbolem literowo-liczbowym.
d) wytrzymałość zaprawy na rozciąganie wyrażona symbolem literowo-sliczbowym.


13. Do sporządzania mieszanki betonowej używa się

a) tylko kruszywa drobnego.
b) tylko kruszywa grubego.
c) kruszywa grubego z ewentualnym dodatkiem kruszywa drobnego.
d) kruszywa o dowolnym uziarnieniu.


14. Lepiki asfaltowe mogą być stosowane

a) na zimno lub gorąco.
b) na zimno.
c) na gorąco.
d) na wilgotne podłoża.

15. Folie polichlorowinylowe:

a) nie mogą być stosowane w środowisku kwaśnym.
b) można je stosować w kontaktach z rozpuszczalnikami organicznymi.
c) nie mogą być stosowane w środowisku alkalicznym.
d) mogą być stosowane w środowisku kwaśnym i alkalicznym.


16. Osnową w papie może być

a) warstwa bitumiczna.
b) tkanina z włókien szklanych lub sztucznych.
c) folia polietylenowa.
d) płyta pilśniowa.


17. Kauczuki to tworzywa, które

a) w normalnej temperaturze ulegają bez zniszczenia niewielkim odkształceniom.
b) ulegają utwardzaniu pod wpływem związków chemicznych.
c) w normalnej temperaturze mogą być poddawane dużym odkształceniom sprężystym.
d) w normalnej temperaturze mogą być poddawane działaniom dowolnie dużych sił

i nie ulegają odkształceniom.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

18. Farby podkładowe olejne można nanosić na podłoża

a) suche.
b) wilgotne.
c) dowolnej wilgotności.
d) nasiąkliwe.


19. Arkusze folii łączy się przez

a) zszywanie.
b) zgrzewanie lub klejenie.
c) tylko przez klejenie.
d) tylko przez zgrzewanie.


20. Rysunek przedstawia

a) cegłę kanalizacyjną prostą.
b) cegłę dziurawkę.
c) cegłę kratówkę.
d) cegłę kanalizacyjną klinową.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Rozpoznawanie materiałów stosowanych w robotach hydrotechnicznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA


1. Arkuszewski A., Kiciński T., Romańczyk Cz., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. 3.

WSiP, Warszawa 1991

2. Ciepielowski A., Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1990
3. Lenkiewicz W., Michnowski Z. B.: O materiałach budowlanych. WSiP, Warszawa 2002
4. Maj T.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 2007
5. Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2007
6. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1992
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998
8. Technologia budownictwa. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1994
9. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002
10. Zawada E., śbikowski A.: Budownictwo wodne. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1991
11. Katalogi producentów

Czasopisma
12. Gospodarka Wodna
13. Inżynieria i Budownictwo
14. Materiały Budowlane

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

Czasopisma
3. Nowa Edukacja Zawodowa
4. Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php

