„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Dygas
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
Budowlanych
712[02].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
mgr inż. Bogusław Staniszewski
Opracowanie redakcyjne:
inż. Andrzej Dygas
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.02
„Wykonywanie
podstawowych
pomiarów
w
robotach
budowlanych”,
zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu cieśla.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1.Rodzaje pomiarów na budowie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Przyrządy pomiarowe
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Pomiary poziome
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Pomiary kątowe
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Pomiary pionowe
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
–
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
–
pokazu z objaśnieniem,
–
tekstu przewodniego,
–
metody projektów,
–
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale podano również:
–
plan testu w formie tabelarycznej,
–
punktacje zadań,
–
propozycje norm wymagań,
–
instrukcję dla nauczyciela,
–
instrukcję dla ucznia,
–
kartę odpowiedzi,
–
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa 712[02].Z2.02 stanowi integralną część modułu „Montaż obiektów
z elementów prefabrykowanych” i jest zaznaczona w jego strukturze na załączonym
schemacie na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowch
712[02].Z2
Montaż obiektów
z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn
do robót montażowych
712[02].Z2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów
w robotach budowlanych
712[02].Z2.09
Rozliczanie robót montażowych
712[02].Z2.03
Montowanie elementów ściennych
712[02].Z2.04
Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych
712[02].Z2.05
Wykonywanie montażu stopów i stropodachów
712[02].Z2.06
Wykonywanie montażu schodów drewnianych
712[02].Z2.07
Wykonywanie podłóg z gotowych elementów
drewnianych
712[02].Z2.08
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się skalą,
−
stosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej,
−
dobierać dokumentację techniczno-budowlaną do realizacji zadania,
−
rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji,
−
odczytywać rzuty poziome i przekroje pionowe,
−
przenosić wymiary z dokumentacji na miejsce prac,
−
odczytywać rysunki elementów konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych,
−
dobierać narzędzia, sprzęt i maszyny do robót ciesielskich i montażowych,
−
wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,
−
rozliczać roboty ciesielskie,
−
stosować zasady bezpiecznej pracy,
−
dobierać i stosować odzież ochronną oraz środki ochrony indywidualnej w zależności od
prowadzonych prac pomiarowych,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zmierzyć w terenie długość odcinka taśmą,
−
wytyczyć w terenie kąt prosty węgielnicą,
−
wytyczyć obrys budynku na placu budowy,
−
wyznaczyć poziom zerowy budynku,
−
wykonać pomiar odeskowanej powierzchni,
−
obliczyć objętość elementu drewnianego,
−
wykonać pomiar ogrodzenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł: Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych
712[02].Z2.02
Temat: Wyznaczanie prostych prostopadłych w terenie, przy użyciu węgielnicy.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności tyczenia prostych prostopadłych w terenie, przy
użyciu węgielnicy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia, zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
rozróżnić węgielnicę zwierciadlaną i pryzmatyczną,
–
dobierać odpowiednie przyrządy pomiarowe do wyznaczania prostych prostopadłych,
w terenie,
–
określić kolejność czynności podczas prac związanych z wyznaczaniem prostych
prostopadłych przy użyciu węgielnicy,
–
wyznaczyć prostą prostopadłą przy użyciu węgielnicy.
Metody nauczania-uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu,
–
pokaz,
–
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
indywidualna i grupowa.
Czas: 1 godzina 30 minut.
Środki dydaktyczne:
–
węgielnica,
–
schematy węgielnic (zwierciadlanej i pryzmatycznej),
–
tyczki,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt przedmiotowy.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
nauczyciel przedstawia kolejno węgielnicę zwierciadlaną i pryzmatyczną,
−
nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych węgielnic,
−
nauczyciel omawia kolejność czynności podczas wyznaczania prostych
prostopadłych, przy użyciu węgielnicy,
−
nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
każdemu zespołowi zleca wyznaczenie prostej prostopadłej do odcinka AB,
przechodzącej przez punkt P na tej prostej przy użyciu węgielnicy,
−
zespoły wyznaczają proste prostopadłe przy użyciu węgielnicy,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
4. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich.
6. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.
7. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Na podstawie ćwiczenia wykonanego na zajęciach, napisz w zeszycie kolejność
czynności podczas wyznaczania prostych prostopadłych, przy użyciu węgielnicy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł: Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych
712[02].Z1.02
Temat: Pomiar długości odcinka w terenie.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania pomiarów liniowych w terenie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
–
zorganizować stanowisko do wykonywania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pomiarów liniowych,
–
rozróżnić rodzaje narzędzi i sprzętu używanego do wykonania pomiaru liniowego,
–
określić kolejność wykonywanych prac, związanych z pomiarem liniowym,
–
wykonać pomiar odcinka w terenie,
–
obliczyć długość zmierzonego odcinka.
Metody nauczania-uczenia się:
–
metoda przewodniego tekstu,
–
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
indywidualna,
–
grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
–
taśma miernicza,
–
komplet szpilek,
–
zeszyt przedmiotowy,
–
długopis.
Czas:
1 godzina 30 minut.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest pomiar liniowy odcinka w terenie.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno- porządkowe, podanie tematu lekcji, omówienie celów zajęć,
omówienie metod pomiarów realizacyjnych.
FAZA WŁAŚCIWA
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
INFORMACJE
1. Jak dobieramy przyrządy pomiarowe do określonego zadania pomiarowego
w terenie?
2. W jaki sposób wykonuje się pomiary liniowe w terenie?
3. Na co należy zwrócić uwagę, aby pomiar był jak najbardziej dokładny?
4. W jaki sposób obliczamy długość mierzonego odcinka?
5. Kiedy w robotach budowlanych konieczne są pomiary liniowe?
6. Jak obliczamy długość mierzonego odcinka?
7. Jakich zasad BHP należy przestrzegać przy pomiarach w terenie?
PLANOWANIE
1. Ustal początek i koniec odcinka, którego pomiar należy wykonać.
2. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania zadania.
3. Ustal podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj pomiaru długości odcinka zgodnie z zasadami bhp.
2. Zwróć uwagę na dokładność swoich pomiarów.
3. Zapisz niezbędne dane pomiaru w zeszycie przedmiotowym.
4. Wykonaj obliczenie długości zmierzonego odcinka zgodnie z zasadą obliczania długości
odcinka dłuższego niż długość taśmy.
5. Wykonaj pomiar sprawdzający w przeciwnym kierunku i sprawdź wynik obliczeń.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary odcinka?
2. Czy prawidłowo zostały wykonane obliczenia?
3. Czy przyjęto właściwą jednostkę miary?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i wskazuje sposoby ich unikania w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wykonaj pomiar w terenie dowolnego odcinka dłuższego niż 50 metrów
i oblicz jego długość. Wykonaj szkic zmierzonego odcinka na kartce.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania, współpracy i konkurencji pomiędzy zespołami oraz
zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje pomiarów na budowie.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar długości:
115,35 m
=
........................ cm
2436,95 cm =
........................ m
89,50
cm =
........................ mm
8,45
mm =
........................ cm
2,16 m
=
……………… mm
22350,12 mm =
……………… m
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć wiadomości dotyczące wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych,
2) wykonać przeliczenia jednostek,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne.
−
kartka z tabelką podanych jednostek miar długości do przeliczenia,
−
długopis,
−
kalkulator,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przeliczenia podanych jednostek miar powierzchni i objętości:
24,55 m
2
=
........................ mm
2
54825,95 mm
2
=
........................ m
2
760,00
cm
2
=
........................ m
2
3,56
m
2
=
........................ cm
2
22,45 m³
=
………………. cm³
128953,12 cm³
=
………………. m³
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć wiadomości dotyczące wykonania przeliczeń jednostek pomiarowych,
2) wykonać przeliczenia jednostek,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne.
–
kartki z tabelką podanych jednostek miar powierzchni i objętości do przeliczenia,
–
długopis,
–
kalkulator,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Przyrządy pomiarowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do przygotowanych na planszy rysunków przedstawiających przyrządy pomiarowe
dopasuj odpowiednie napisy dotyczące ich nazw i zastosowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć planszę z rysunkami,
2) wypisać nazwy rozpoznanych przyrządów i ich zastosowanie na kartkach
samoprzylepnych,
3) przykleić właściwe kartki do rysunków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) przepisać ćwiczenie do zeszytu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansza z rysunkami przedstawiająca przyrządy pomiarowe,
−
kartki samoprzylepne,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj nazwy przyrządów pomiarowych zapisane na kartkach, do przyrządów
znajdujących się na stole w pracowni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przyrządy pomiarowe znajdujące się na stole,
2) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rozpoznanych
przyrządów pomiarowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) przyporządkować nazwy do rozpoznanych przyrządów, przyklejając kartki we
właściwych miejscach,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) przepisać ćwiczenie do zeszytu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
tekst przewodni,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych,
–
przyrządy pomiarowe,
–
przybory do pisania,
–
zeszyt,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Pomiary poziome
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pomiar ogrodzenia budynku szkoły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie,
3) dobrać przyrządy do wykonania ćwiczenia,
4) wykonać pomiar ogrodzenia,
5) obliczyć długość zmierzonego ogrodzenia,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
taśma miernicza,
–
komplet szpilek,
–
zeszyt,
–
długopis,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opisz sposób wykonania pomiaru odeskowanej powierzchni płyty stropowej i oblicz
powierzchnię pod kątem jej odeskowania na podstawie modelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć model płyty stropowej w deskowaniu,
2) opisać sposób wykonania pomiaru odeskowania płyty stropowej,
3) obliczyć powierzchnię modelu odeskowania płyty stropowej,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
model płyty stropowej w deskowaniu,
–
miarka zwijana stalowa,
–
zeszyt,
–
długopis,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Oblicz objętość belki drewnianej przedstawionej na modelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) obejrzeć model belki,
3) zmierzyć wymiary belki niezbędne do obliczeń,
4) wypisać na kartce wymiary belki potrzebne do obliczeń,
5) obliczyć objętość belki drewnianej,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
model belki drewnianej,
–
składana miarka drewniana lub stalowa,
–
kalkulator,
–
zeszyt,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Pomiary kątowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyznacz prostą prostopadłą z punktu C, leżącego na odcinku AB, za pomocą węgielnicy,
pamiętając o konieczności stabilizacji punktów A i B.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) ustalić z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie podział ról,
3) wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C leżącego na odcinku AB za pomocą
węgielnicy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
węgielnica,
−
tyczki geodezyjne,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wyznacz prostą prostopadłą z punktu C, leżącego na odcinku AB, za pomocą trójkąta
prostokątnego wykonanego z łat.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie,
3) wyznaczyć prostą prostopadłą z punktu C leżącego na odcinku AB,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
trójkąt prostokątny z łat,
−
tyczki geodezyjne,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Pomiary pionowe
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie dokumentacji budowlanej wytycz obrys budynku w terenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją budowlaną,
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
3) ustalić podział zadań z kolegą, z którym będziesz wykonywał ćwiczenie,
4) przygotować przyrządy do wykonania ćwiczenia,
5) przenieść poziom z punktu o znanej wysokości na zadany punkt,
6) odmierzyć długości boków budynku na podstawie dokumentacji budowlanej i wbić
paliki,
7) wytyczyć linie prostopadłe,
8) sprawdzić poprawność wytyczonych odcinków (zmierzyć przekątne),
9) oznaczyć palikami naroża budynku,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja budowlana,
−
nieutwardzony plac,
−
taśma miernicza,
−
niwelator,
−
4 paliki,
−
młotek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opisz sposób wykonywania ławy drutowej na podstawie filmu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film dotyczący wykonywania ławy drutowej,
2) opisać na kartce kolejność czynności podczas wykonywania ławy drutowej,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film dotyczący wykonania ławy drutowej,
−
zeszyt,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przy pomocy węża wodnego wyznacz poziom zerowy budynku na podstawie
dokumentacji oraz wykonaj stabilizację punktu palikami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia, nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
2) wykonać szkic obrazujący przeniesienie poziomu na inny punkt z zaznaczoną wielkością,
jaką należy odmierzyć, aby otrzymać poziom zerowy,
3) wbić palik w punkcie, w którym ma być wyznaczony poziom zerowy budynku,
4) przenieść poziom z punktu o znanej wysokości na zadany punkt,
5) odmierzyć miarką od przeniesionego poziomu wielkość, która wyznaczy poziom zerowy
i zaznaczyć ją na paliku,
6) wbić w grunt, obok palika, drugi palik, którego górna powierzchnia będzie miała poziom
zerowy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przykładowa dokumentacja projektu budynku,
−
nieutwardzony plac,
−
wąż wodny,
−
składana miarka drewniana lub stalowa,
−
2 paliki,
−
ołówek ciesielski,
−
młotek,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach budowlanych”
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania: 1÷16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania: 17÷21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. c, 12.
b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. b, 18. a, 19. d, 20. d,. 21. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Wymienić rodzaje pomiarów geodezyjnych.
B
P
c
2 Obliczyć zamianę jednostek z odczytu pomiaru.
C
P
c
3 Wskazać poprawnie przeliczoną jednostkę miary.
B
P
d
4
Wskazać, co służy do stabilizacji punktów w
terenie.
B
P
c
5
Określić przyrząd przy użyciu którego, można
wytyczyć linie prostopadłe na gruncie.
C
P
b
6
Rozpoznać przyrząd mierniczy przedstawiony na
rysunku.
A
P
b
7
Wskazać najlepszy przyrząd do wykonania
pomiaru długości ogrodzenia.
B
P
b
8
Określić wymiary boków trójkąta prostokątnego
wyznaczającego w terenie proste prostopadłe.
C
P
c
9
Rozpoznać przyrząd mierniczy przedstawiony na
rysunku.
A
P
d
10 Ustalić cel tyczenia odcinka na gruncie.
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
11
Ustalić ilu mierniczych jest potrzebnych do
wyznaczenia punktu przecięcia się dwóch linii
w terenie.
C
P
c
12 Rozpoznać poziomnicę zamieszczoną na rysunku.
B
P
b
13
Określić za pomocą jakich przyrządów można
wykonać pomiar długości w terenie.
A
P
a
14
Ustalić jakim przyrządem wykonać przenoszenie
poziomu z jednego punktu na drugi.
C
P
d
15 Ustalić jaka wielkość wyznaczana jest na rysunku.
C
P
c
16 Określić cel pomiarów wysokościowych.
C
P
c
17.
Określić poprawnie przeliczoną jednostkę miary
powierzchni przy zamianie centymetrów
kwadratowych na metry kwadratowe.
C
PP
b
18.
Ustalić na podstawie jakiego dokumentu
wykonuje się tyczenie obrysu budynku na działce.
C
PP
a
19
Ustalić w jaki sposób utrwala się w sposób trwały
punkty geodezyjne.
D
PP
d
20
Określić jednostki w jakich wymiaruje się na
rysunkach elementy drewniane.
C
PP
d
21
Ustalić elementy z jakich składa się ława drutowa
przedstawiona na rysunku.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru..
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe ( dotyczy to zadań
o numerach od 17 do 21)
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, wtedy odłóż rozwiązanie
zadanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pomiary geodezyjne dzielimy na wysokościowe i:
a) pionowe.
b) miernicze.
c) sytuacyjne.
d) stabilizacyjne.
2. Wskaż poprawnie zamieniony na centymetry odczyt z pomiaru 28,55m:
a) 285,5 cm.
b) 2850 cm.
c) 2855 cm.
d) 28550 cm.
3. Przy zamianie jednostek metrów sześciennych na centymetry sześcienne 1m³ jest równy:
a) 1000 cm³.
b) 10000 cm³.
c) 100 000 cm³.
d) 000 cm³.
4. Do stabilizacji punktów w terenie służą:
a) łaty.
b) słupki.
c) tyczki.
d) paliki.
5. Linie prostopadłe na gruncie można wytyczyć przy użyciu:
a) repera.
b) węgielnicy.
c) kątomierza.
d) niwelatora.
6. Na rysunku przedstawiono:
a) taśmę stalową.
b) ruletkę stalową.
c) miarkę zwijaną.
d) taśmę parcianą.
7. Pomiar długości ogrodzenia najlepiej wykonać:
a) niwelatorem.
b) taśmą stalową.
c) miarką składaną.
d) poziomnicą wężową.
8. Do wyznaczenia prostych prostopadłych w terenie należy zbudować trójkąt o bokach:
a) 1, 2 i 3metry.
b) 2, 3 i 5metrów.
c) 3, 4 i 5metrów.
d) 3, 5 i 7metrów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9. Na rysunku przedstawiony jest przyrząd zwany:
a) teodolitem.
b) niwelatorem.
c) poziomnicą laserową.
d) węgielnicą zwierciadlaną.
10. Tyczenie odcinka na gruncie ma na celu:
a) wyznaczenie kąta.
b) stabilizację punktu.
c) wyznaczenie linii prostej.
d) wyznaczenie poziomu terenu.
11. Ilu mierniczych jest potrzebnych do wyznaczenia punktu przecięcia się dwóch linii
w terenie?
a) 1.
b) 2.
c) 3.
d) 4.
12. Na rysunku przedstawione są poziomnice:
a) laserowe.
b) hydrostatyczne.
c) w obudowie aluminiowej.
d) w obudowie z tworzywa sztucznego.
13. Do pomiaru długości w terenie służą:
a) taśmy i ruletki.
b) miarki i tyczki.
c) ruletki i paliki.
d) taśmy i węgielnice.
14. Przenoszenie poziomu z jednego punktu na drugi najlepiej wykonać przy użyciu:
a) taśmy.
b) tyczek.
c) węgielnicy.
d) węża wodnego.
15. Rysunek przedstawia wyznaczenie
a) prostej w terenie.
b) położenia dwóch prostych w terenie.
c) punktu przecięcia się dwóch prostych .
d) prostej za pomocą punktów pośrednich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. Pomiary wysokościowe wykonuje się w celu
a) wyznaczenia poziomu w terenie.
b) sprawdzenia ukształtowania terenu.
c) określenia wysokości punktu w terenie.
d) wytyczenia punktu przecięcia się prostych.
17. Wskaż poprawnie przeliczoną jednostkę miary powierzchni przy zamianie 3 950cm² na
metry kwadratowe:
a) 0,0395 m².
b) 0,395 m².
c) 3,95 m².
d) 39,5 m².
18. Tyczenie obrysu budynku na działce wykonuje się na podstawie:
a) planu sytuacyjnego.
b) rzutu fundamentów.
c) rysunków roboczych.
d) rysunku inwentaryzacyjnego.
19. Niektóre ważne punkty geodezyjne utrwala się na gruncie za pomocą
a) tyczek.
b) szpilek.
c) palików mierniczych.
d) znaku naziemnego i podziemnego.
20. Elementy drewniane wymiaruje się na rysunkach w
a) metrach.
b) centymetrach.
c) decymetrach.
d) milimetrach.
21. Przedstawiona na rysunku ława drutowa składa się z następujących elementów:
1-gwoździ do mocowania drutu,
a) 2- ramy, 3- tyczek.
b) 2- desek, 3- słupków.
c) 2-tarczy, 3-kołków.
d) 2-krawędziaków, 3-palików.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................................
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach budowlanych”
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania: 1÷17 są z poziomu podstawowego,
–
zadania: 18÷21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. d, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. a, 12.
d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a, 21. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wymienić rodzaj przyrządu służący najczęściej do
krótkotrwałej stabilizacji punktu.
B
P
b
2 Ustalić jakie wielkości podaje się w stopniach i gradach.
B
P
a
3
Określić poprawnie zamieniony na metry odczyt z
pomiaru podany w centymetrach.
C
P
c
4 Wymienić podstawowe jednostki miary powierzchni.
B
P
b
5 Wskazać do czego służy pion.
A
P
d
6 Ustalić jaki przyrząd służący do pionowania
i poziomowania przedstawiony jest na rysunku.
B
P
d
7 Wymienić przyrząd służący do tyczenia przecięcia się
dwóch prostych w terenie.
B
P
a
8 Wskazać poprawny wynik zamiany jednostek [cm²] na
[m²].
B
P
d
9 Określić w jakim celu wbija się w ziemię świadka.
C
P
d
10 Ustalić rodzaj pomiaru przedstawiony jest na rysunku.
C
P
c
11 Ustalić sposób sprawdzania prawidłowość pomiaru
odcinka.
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12 Wskazać do czego wykorzystuje się szpilki stalowe.
B
P
d
13
Ustalić jaką metodą przedstawione jest wyznaczenie
prostej prostopadłej na rysunku.
B
P
a
14
Określić przeznaczenie ruletki.
B
P
c
15
Określić sposób utrwalenia na gruncie punktu
przedstawionego na rysunku.
C
P
d
16
Ustalić ilość rzędnych do wyznaczenia wysokości wielu
punktów na danym terenie.
B
P
a
17
Określić sposób przenoszenia poziomu zerowego
budynku na inny punkt.
C
P
d
18 Określić jaką część kąta pełnego stanowi jeden stopień.
C
PP
c
19 Określić zastosowanie ław drutowych.
C
PP
b
20
Ustalić elementy z jakich składa się wąż wodny
przedstawiony na rysunku.
C
PP
a
21
Ustalić czynność podczas wykonania pomiaru długości
odcinka, którego punkty końcowe są oznaczone na
gruncie za pomocą tyczek.
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe ( dotyczy to zadań
o numerach od 18 do 21)
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudności, wtedy odłóż rozwiązanie
zadanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI
12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Najczęściej do stabilizacji krótkotrwałej używa się:
a) łaty.
b) tyczki.
c) słupka.
d) świadka.
2. Stopnie i grady są jednostkami miary:
a) kątowej.
b) długości.
c) objętości.
d) powierzchni.
3. Wskaż poprawnie zamieniony na metry odczyt z pomiaru 145,2cm:
a) 0,0145 m.
b) 0,1452 m.
c) 1,452 m.
d) 14,52 m.
4. Podstawowymi jednostkami miary powierzchni są:
a) m, cm, mm.
b) m², cm², mm².
c) m³, cm³, mm³.
d) m, cm, stopnie.
5. Pion służy do wyznaczania linii:
a) ukośnych.
b) łukowych.
c) poziomych.
d) pionowych.
6. Na rysunku przedstawiono przyrząd służący do pionowania i poziomowania:
a) teodolit.
b) niwelator.
c) węgielnicę.
d) poziomnicę laserową.
7. Tyczenie przecięcia się dwóch prostych w terenie można wykonać za pomocą:
a) tyczek.
b) taśmy.
c) słupków.
d) węgielnicy.
8. Ustal poprawny wynik zamiany centymetra kwadratowego na metr kwadratowy:
a) 1 cm²= 0,10 m².
b) 1 cm²= 0,01 m².
c) 1 cm²= 0,001 m².
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
d) 1 cm²= 0,0001 m².
9. Stabilizacja czasowa polega na wbiciu w ziemię świadka w celu:
a) stabilizacji pomiaru.
b) zaznaczenia punktu pomiarowego.
c) utrwalenia pod ziemią punktu pomiarowego.
d) ułatwienia odnalezienia w terenie właściwego punktu.
10. Na rysunku przedstawiono:
a) tyczenie prostej.
b) pomiar wysokości terenu.
c) pomiar długości odcinka taśmą.
d) wyznaczenie prostej prostopadłej.
11. Prawidłowość pomiaru odcinka sprawdza się:
a) mierząc odcinek drugi raz.
b) ustawiając tyczki miernicze.
c) obliczając mierzoną długość.
d) naciągając dokładnie taśmę mierniczą.
12. Do pomiaru oprócz taśmy mierniczej wykorzystuje się szpilki stalowe, które służą do:
a) stabilizacji chwilowej.
b) tyczenia punktu w terenie.
c) oznaczenia mierzonego miejsca.
d) oznaczenia w terenie końca taśmy.
13. Na rysunku przedstawione jest wyznaczenie prostej prostopadłej za pomocą:
a) taśmy.
b) palików.
c) węgielnicy.
d) trójkąta z łat.
14. Ruletki są przyrządami wykorzystywanymi do:
a) pomiaru kąta prostego.
b) przenoszenia poziomu.
c) pomiaru długości odcinków.
d) wyznaczania dowolnego kąta w terenie.
15. Rysunek przedstawia utrwalenie na gruncie punktu za pomocą:
a) palika i świadka.
b) słupka i palika.
c) świadka i punktu podziemnego.
d) znaku naziemnego i podziemnego.
16. Do wyznaczenia wysokości wielu punktów na danym terenie należy znać:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
a) rzędną jednego punktu.
b) rzędne szeregu punktów.
c) dwie rzędne z różnych punktów.
d) trzy rzędne z różnych punktów.
17. Poziom zerowy budynku na inny punkt przenosi się:
a) palikami.
b) tyczkami.
c) poziomnicą.
d) niwelatorem wodnym.
18. Jaką część kąta pełnego stanowi jeden stopień?
a) 1/60 część kąta pełnego.
b) 1/180 część kąta pełnego.
c) 1/360 część kąta pełnego.
d) 1/400 część kąta pełnego.
19. Ławy drutowe stosowane są do:
a) określenia wykopu.
b) wyznaczenia ław fundamentowych.
c) określenia głębokości ław fundamentowych.
d) wyznaczenia rzędnych ław fundamentowych.
20. Na rysunku przedstawiony jest wąż wodny, który składa się z:
a) 1-rurki szklanej, 2-poziomu wody, 3-węża gumowego, 4-korka.
b) 1-zacisku, 2-złączki, 3-węża gumowego,
4-rurki szklanej.
c) 1-poziomu wody, 2-złączki, 3-węża gumowego, 4-rurki z
podziałką.
d) 1-złączki, 2-rurki szklanej, 3-węża gumowego, 4-korka.
21. Przystępując do pomiaru długości odcinka, którego punkty końcowe są oznaczone na:
gruncie za pomocą tyczek należy
a) wbić świadka.
b) wykonać stabilizację punktu.
c) c). zmierzyć taśmą długość odcinka.
d) wyznaczyć uprzednio punkty pośrednie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko.................
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych.
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Jędrzejewski W.: Budownictwo ogólne. PWN, Warszawa 1977
2. Kietlińska Z., Walczak S.: Miernictwo w budownictwie lądowym i wodnym. WSiP,
Warszawa 1997
3. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
4. Olczak S., Jędrejek W., Wiater Poradnik cieśli wiejskiego. Arkady, Warszawa 1964
5. Panas J.: Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005
6. Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1991
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. Część 1. WSiP, Warszawa 1992
8. Warchołowska- Kietlińska Z.: Miernictwo budowlane. PWSZ, Warszawa 1969