ciesla 712[02] z2 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Małgorzata Karbowiak






Wykonywanie

montażu

stropów

i

stropodachów

712[02].Z2.05








Poradnik dla nauczyciela








Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Sylwester Wesołowski
inż. Andrzej Dygas


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Małgorzata Karbowiak


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.05.
Wykonywanie montażu stropów i stropodachów, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cieśla.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Standardowe szczegóły montażu płyt

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Stropy osłonowe i przykrycia lekkie

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Montaż stropów

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Wypełnienia izolacyjne stropów

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie montażu stropów i stropodachów” stanowi jeden

z elementów modułu 712[02].Z2 i jest zaznaczona w jego strukturze na zamieszczonym
schemacie na stronie 4.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




























































712[02].Z2

Montaż obiektów

z elementów prefabrykowanych

712[02].Z2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót montażowych

712[02].Z2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach budowlanych

712[02].Z2.09

Rozliczanie robót montażowych

712[02].Z2.03

Montowanie elementów ściennych

712[02].Z2.04

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych

712[02].Z2.05

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów

712[02].Z2.06

Wykonywanie montażu schodów drewnianych

712[02].Z2.07

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów

drewnianych

712[02].Z2.08

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych

Schemat układu jednostek modułowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

rozróżniać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

rozróżniać maszyny do robót ciesielskich,

rozróżniać narzędzia i sprzęt do łączenia drewna,

przygotowywać narzędzia, sprzęt i maszyny do pracy,

wykonywać konserwację oraz drobne naprawy narzędzi i sprzętu,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać ręczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna zgodnie z zasadami bhp,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,

montować elementy ścienne,

montować drewniane konstrukcje dachowe,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

scharakteryzować stropy i stropodachy drewniane,

dobrać materiały do wykonania montażu,

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu stropów i stropodachów,

zmontować elementy stropodachu z płyt warstwowych Atlantis w technologii
australijskiej,

zmontować elementy stropodachu z płyt warstwowych Atlantis PU,

zmontować elementy stropodachu z płyt warstwowych PW-8,

zmontować strop drewniany na belkach drewnianych,

zmontować ślepy pułap z oddzielnych desek,

zmontować ślepy pułap z gotowych płyt,

docieplić stropy,

wykonać montaż podsufitki,

wykonać prace montażowe zgodnie z przepisami bhp.





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie

montażu

stropów

i

stropodachów

712[02].Z2.05

Temat: Standardowe połączenia płyt warstwowych.

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z metodami połączeń płyt warstwowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wymienić materiały, narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia płyt warstwowych,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,

wykonać szkic połączeń płyt,

opisać budowę płyt warstwowych,

wykonać połączenia płyt warstwowych ze sobą,

wykonać połączenia płyt warstwowych z konstrukcją nośną.


Metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna i grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze i rysunki z połączeniami płyt warstwowych,

plansze z przekrojami płyt warstwowych,

modele połączeń płyt warstwowych,

blok rysunkowy formatu A4,

przybory kreślarskie, gumka.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

nauczyciel przedstawia uczniom budowę płyty warstwowej. Kolejno omawia każdy
element płyty pokazując go na modelach,

nauczyciel omawia standardowe połączenia płyt warstwowych, rysuje je na tablicy
i przedstawia na modelach,

nauczyciel zwraca uwagę na elementy konstrukcji połączeń płyt warstwowych,

uczniowie wykonują szkice połączeń płyt warstwowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozwiązaniu zadań, podpowiada
najlepsze rozwiązania,

nauczyciel

wyjaśnia

sposób

wykonywania

standardowych

połączeń

płyt

warstwowych, przedstawiając je na przykładowym modelu,

nauczyciel przedstawia jeden ze sposobów połączenia płyty warstwowej.

4. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania.
6. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wykonaj szczegółowe schematy połączeń płyt warstwowych z opisem ich wykonania.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł:

Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 712[02].Z2.05

Temat:

Montaż stropu drewnianego na ścianach murowanych.

Cel ogólny: zapoznanie uczniów z kolejnością czynności podczas montażu stropów

drewnianych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać narzędzia, materiały i sprzęt do wykonywania montażu stropów drewnianych,

zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy,

zdefiniować pojęcie stropu drewnianego,

określić kolejność wykonywanych prac związanych z montażem stropu drewnianego,

wykonać szkic konstrukcji stropu drewnianego,

opisać sposób montażu stropu drewnianego na ścianach murowanych,

wykonać montaż stropu drewnianego.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne, pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

przybory kreślarskie,

plansze i rysunki z przekrojami stropów drewnianych,

modele stropów drewnianych,

materiały i narzędzia potrzebne do wykonania stropu drewnianego.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie fragmentu stropu drewnianego.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów

z pracą metodą przewodniego tekstu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Na czym polega dobór materiałów i sprzętu do wykonania stropu drewnianego?
2. Jakie rozróżniamy narzędzia i materiały do wykonania stropu drewnianego?
3. Gdzie w budownictwie wykonuje się stropy drewniane?
4. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia i materiały do wykonania stropów

drewnianych?

5. Czy potrafisz wykonać strop drewniany?

PLANOWANIE
1. Ustal jakie wymiary będzie miał twój strop.
2. Wykonaj szkic konstrukcyjny stropu.
3. Zaplanuj kolejność czynności wykonania modelu stropu.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Przygotuj narzędzia, sprzęt i materiały do wykonania zadania.
3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami szkic konstrukcyjny stropu.
4. Sprawdź sprawność działania narzędzi do wykonania zadania.
5. Wykonaj zadane i zaplanowane ćwiczenie zgodnie z zasadami bhp.
6. Dotnij elementy stropu wg zaplanowanego szkicu.
7. Połącz docięte elementy wg zasad wykonywania stropów drewnianych.
8. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
9. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy,

który dokonuje prezentacji ćwiczenia.


SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary stropu?
2. Czy prawidłowo został wykonany rysunek szkicowy stropu?
3. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?
4. Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) stropu zostały zaznaczone na szkicu?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały

wykształcone,

jakie

wystąpiły

nieprawidłowości

i

jak

ich

unikać

w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wykonaj opis kolejnych czynności przy wykonywaniu montażu stropów drewnianych na

murze.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz spośród materiałów budowlanych zgromadzonych w pracowni, płyty warstwowe

z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni,
3) wybrać płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym,
4) uzasadnić wybór materiałów.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni.


Środki dydaktyczne:

zestawy różnego rodzaju materiałów budowlanych,

modele, przekroje płyt warstwowych różnych producentów,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj tablicę z przekrojami płyt warstwowych różnych grubości, pochodzących od

różnych producentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować płyty warstwowe o różnych grubościach,
3) przyciąć płyty na równe paski o grubości ok. 5cm,
4) przykleić przygotowane fragmenty do tablicy z PVC, tak żeby widoczny był przekrój,
5) rozmieścić płyty na tablicy od najcieńszej do najgrubszej z rozdzieleniem rodzajów płyt,
6) przygotować i przykleić opisy z liter,
7) sprawdzić jakość wykonanej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

tablica z PVC,

fragmenty płyt warstwowych z rdzeniem izolacyjnym,

narzędzia do cięcia płyt,

klej,

zestaw liter z foli PVC,

linijka, ołówek,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Przymocuj płytę warstwową o szerokości 80 cm do drewnianej konstrukcji więźby

dachowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować narzędzia i sprzęt,
4) ułożyć płytę na konstrukcji drewnianej,
5) przymocować płytę wkrętami,
6) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
7) wykonać ćwiczenie zgodnie z zasadami BHP,
8) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne :

model drewnianej konstrukcji więźby dachowej,

fragmenty płyt dachowych z rdzeniem izolacyjnym,

wkręty do drewna,

narzędzia i sprzęt do montażu płyt warstwowych,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Standardowe szczegóły montażu płyt

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie płyt dachowych typu Atlantis w technologii australijskiej, gdy miejsce

ich połączenia występuje na płatwi.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować narzędzia i sprzęt,
4) założyć uszczelniacz dekarski na styku płyt,
5) złożyć styki płyt,
6) przykręcić płyty do konstrukcji stropodachu,
7) zamontować wkładkę styropianową,
8) zamontować obróbkę blacharską,
9) sprawdzić jakość wykonanych prac,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

tekst przewodni,

ćwiczenie praktyczne.


Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do wykonywania pokrycia z płyt warstwowych,

fragment drewnianej więźby dachowej,

płyty warstwowe typu Atlantis,

wkręty,

uszczelniacz dekarski,

akcesoria montażowe (wkładka styropianowa, obróbka blacharska, blachowkręty),

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie płyty dachowej warstwowej w miejscu połączenia ze ścianą

z zastosowaniem obróbki blacharskiej, nitów jednostronnych, kitu silikonowego i pianki
poliuretanowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,
4) przymocować obróbkę blacharską do ściany za pomocą kołków rozporowch

z zastosowaniem taśmy samoprzylepnej,

5) przymocuj za pomocą nita jednostronnego obróbkę blacharską do płyty dachowej

z zastosowaniem taśmy samoprzylepnej ,

6) uszczelnić pianką poliuretanową styk płyty dachowej z murem,
7) przymocować obróbkę blacharską do płyty dachowej i ściany od zewnątrz pokrycia,
8) wykonać uszczelnienie obróbki blacharskiej za pomocą kitu silikonowego,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do montażu płyt warstwowych,

ściana murowana z przymocowanymi płatwiami drewnianymi lub stalowymi,

płyty warstwowe,

obróbki blacharskie,

pianka poliuretanowa,

kit silikonowy (mata butylowa),

nity jednostronne,

kołki rozporowe,

taśma izolacyjna samoprzylepna,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Stropy osłonowe i przekrycia lekkie

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż pokrycia dachu z blachy falistej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować odpowiednie narzędzia i sprzęt,
4) przyciąć płyty na odpowiednie wymiary,
5) przymocować pierwszą płytę prostopadle do okapu, zaczynając od dołu,
6) montować kolejne płyty na zakład, zgodnie z zasadami montażu,
7) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
8) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do krycia dachów,

fragment konstrukcji dachu,

arkusze blachy falistej,

łączniki stalowe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie płyty dachowej warstwowej PW8 do płatwi, z zastosowaniem listwy

stykowej E0980, wkrętów, łączników E0855, uszczelki poliuretanowej, nakładki
impregnowanej U-2/P.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

3) dobrać odpowiedni rodzaj narzędzi i sprzętu,
4) ułożyć na płatwiach płyty warstwowe,
5) uszczelnić podłużne styki uszczelką poliuretanową,
6) uszczelnić dodatkowo styk szczeliwem,
7) zamocować nakładki impregnowane U-2P,
8) przykryć połączenie listwą stykową E0980,
9) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do wykonywania ćwiczenia,

płyty PW8, E0855, uszczelka poliuretanowa,

nakładka impregnowana U-2/P,

szczeliwo dekarskie,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Montaż stropów

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zmontuj fragment stropu drewnianego z desek łączonych na belkach drewnianych

i ocieplonego wełną mineralną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) wybrać odpowiednie narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) zamocować belki stropowe,
5) przybić deski, sprawdzając poziomnicą właściwe ustawienie desek,
6) wykonać izolację z wełny mineralnej,
7) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
8) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

belki drewniane,

deski grubości 25mm,

płyty z wełny mineralnej,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj ślepy pułap z desek opartych na łatach zamocowanych do bocznych płaszczyzn

belek.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

2) wybrać odpowiednie narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przymocować łaty do belek stropu za pomocą gwoździ,
5) przyciąć deski na odpowiedni wymiar ,
6) przybić deski do łat,
7) ułożyć izolację z papy,
8) ułożyć izolację z wełny mineralnej,
9) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,

belki stropowe,

łaty drewniane 4x4 cm,

deski grubości 25mm,

papa,

płyty z wełny mineralnej,

gwoździe,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Wypełnienia izolacyjne stropów

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród różnych materiałów budowlanych wybierz materiały stosowane do izolacji

cieplnej stropów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) obejrzeć materiały budowlane znajdujące się w pracowni ,
3) wybrać materiały służące do izolacji stropów.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

tekst przewodni,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

różne materiały budowlane,

materiały służące do izolacji stropów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj izolację wełną mineralną fragmentu dachu o konstrukcji drewnianej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać treść ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) sprawdzić wymiary między elementami konstrukcyjnymi,
4) przyciąć płyty na odpowiedni wymiar,
5) włożyć płyty wełny mineralnej między szkielet konstrukcji,
6) ewentualne szczeliny wypełnić kawałkami płyt z wełny mineralnej,
7) przymocować folię paroszczelną,
8) sprawdzić jakość wykonanej pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pokaz z objaśnieniem.


Środki dydaktyczne:

fragment stropodachu drewnianego,

płyty z wełny mineralnej,

folia paroszczelna,

gwoździe,

narzędzia i sprzęt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
stropów i stropodachów”

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1

÷

16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17

÷

23 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 21 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
b, 2. b, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. c, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c, 12.
a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b, 21. b, 22. b, 23. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować stropy z rdzeniem
styropianowym.

B

P

b

2

Wykonać połączenia płyt z rdzeniem
styropianowym.

B

P

b

3

Wskazać standardowe połączenia płyt.

A

P

c

4

Opisać konstrukcję wsporczą stropodachów
drewnianych.

B

P

b

5

Określić zastosowanie płyt warstwowych.

B

P

a

6

Określić minimalne spadki połaci
dachowych dla płyt warstwowych Golbud.

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

7

Wskazać zastosowanie uszczelniacza
silikonowego.

B

P

c

8

Określić materiał stosowany do oddzielenia
płyt od konstrukcji wsporczej.

B

P

a

9

Wskazać rodzaj wykończenia płyt w
kalenicy.

B

P

a

10

Wskazać miejsce mocowania rynny
okapowej.

A

P

a

11

Wskazać sposoby mocowań obróbek
blacharskich.

A

P

c

12

Wskazać materiał na konstrukcję wsporczą
pod przekrycie z blach fałdowych.

A

P

a

13

Wskazać rodzaje połączeń blach fałdowych.

A

P

a

14

Określić rodzaj czynności, od której
rozpoczyna się montaż stropów.

C

P

b

15

Wskazać rodzaje połączeń płyt izolacyjnych
do belek stropowych.

B

P

c

16

Określić funkcję styropianu.

A

P

a

17

Określić maksymalne odstępy między
belkami stropowymi w stropie drewnianym.

C

PP

b

18

Wskazać rodzaj zabezpieczenia belki
stropowej przed umieszczeniem w
gnieździe.

C

PP

a

19

Wskazać miejsce położenia belki stropowej
w ścianie wieńcowej.

C

PP

b

20

Wskazać sposób kotwienia belek
stropowych do muru.

C

PP

b

21

Wskazać skutki powstania szczeliny miedzy
płytami izolacyjnymi.

C

PP

b

22

Wskazać miejsce oparcia belek stropu.

C

PP

b

23

Określić grubość blachy stalowej
ocynkowanej do krycia dachów.

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania typu wielokrotnego
5. wyboru.
6. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
7. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

8. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

9. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o
numerach od 17 do 23). 9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał
satysfakcję z wykonanego zadania.

10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Stropy z płyt z rdzeniem styropianowym charakteryzują się

a) dużym ciężarem.
b) dobrymi właściwościami cieplnymi.
c) słabymi właściwościami izolacji cieplnej.
d) tendencją do przeciekania.


2. Płyta z rdzeniem styropianowym to połączenie

a) blach miedzianych ze styropianem.
b) blach stalowych ze styropianem.
c) okładzin drewnianych z rdzeniem styropianowym.
d) płyty PVC ze styropianem.


3. Standardowe połączenie płyt z rdzeniem styropianowym to zamek typu

a) felc.
b) wrąb.
c) pióro-wpust.
d) jaskółczy ogon.

4. Konstrukcję wsporczą pod stropodachy z płyt warstwowych stanowią

a) słupy żelbetowe.
b) belki drewniane lub stalowe.
c) słupy drewniane.
d) jętki.


5. Płyty warstwowe stosuje się przy budowie

a) hal przemysłowych.
b) wiaduktów.
c) masztów.
d) mostów.


6. Minimalny spadek połaci dachowych dla płyt warstwowych Golbud wynosi

a) 12%.

b) 10%.
c) 8%.
d) 6%.


7. Uszczelniacz silikonowy służy do

a) klejenia blach do styropianu.
b) sklejania płyt między sobą.
c) zabezpieczania połączeń.
d) przyklejania obróbki blacharskiej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Konstrukcję wsporczą oddziela się od płyt za pomocą

a) taśmy samoprzylepnej.
b) igielitu.
c) styropianu.
d) papy.

9. Połączenie płyt w kalenicy wykańcza się

a) obróbką blacharską kalenicową zewnętrzną.
b) papą asfaltową.
c) listwą z PVC.
d) płytą narożną.

10. Rynnę okapową mocuje się do

a) płyty dachowej.
b) wspornika stalowego.
c) styropianu.
d) rury spustowej.


11. Obróbki blacharskie mocuje się do muru za pomocą

a) kleju.
b) zaprawy cementowej.
c) kołków rozporowych.
d) wkrętów samowiercących.


12. Konstrukcję wsporczą pod przekrycie z blach fałdowych stanowią

a) dźwigary stalowe, żelbetowe, z drewna lub płatwie.
b) słupy drewniane.
c) płyty warstwowe.
d) fundamenty.


13. Blachy fałdowe łączy się na

a) zakłady.
b) styk.
c) szczelinę wentylacyjną.
d) klej.


14. Montaż stropów zaczyna się od

a) zamocowania podsufitki.
b) zamocowania belek stropowych.
c) wykonania ślepego pułapu.
d) przybicia desek podłogowych.


15. Płyty izolacyjne z rdzeniem styropianowym mocuje się do belek stropowych

a) wkrętami samogwintującymi.
b) kołkami z tworzyw sztucznych.
c) zszywkami.
d) klejem.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Styropian służy do

a) izolacji termicznej budynku.
b) wykonywania ozdobnej wyprawy ścian.
c) wykonywania posadzek.
d) wykańczania stropów.

17. Odstępy między belkami stropowymi w stropach drewnianych nie powinny przekraczać

a) 2,0 m.
b) 0,8

÷

1,2 m.

c) 2,0

÷

2,5 m.

d) 2,5

÷

3,0 m.


18. Końcówkę belki stropowej przed umieszczeniem w gnieździe zabezpiecza się

a) środkiem grzybobójczym.
b) farbą olejną.
c) lakierem do drewna.
d) bejcą.


19. W budynkach o ścianach wieńcowych belki stropowe układa się na

a) murłacie.
b) górnym wieńcu.
c) nadprożu.
d) krokwiach.


20. Belki stropowe kotwi się do muru za pomocą

a) wkrętów samowiercących.
b) kotew stalowych.
c) zaprawy cementowo-wapiennej.
d) listew drewnianych.

21. Szczeliny między płytami izolacyjnymi układanymi w stropodachach mają

a) dobry wpływ na izolacyjność cieplną.
b) zły wpływ na izolacyjność cieplną.
c) umiarkowany wpływ na izolacyjność cieplną.
d) dobry wpływ na wentylację pomieszczenia.


22. Belki stropu strychowego lub stropodach opiera się na

a) nadprożach.
b) murłatach.
c) jętkach.
d) płatwiach .


23. Blacha stalowa ocynkowana do krycia dachów ma grubość

a) 1,0

÷

2,0 mm.

b) 0,55

÷

0,7 mm.

c) 0,4

÷

0,5 mm.

d) 0,3

÷

0,4 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko...................................................................

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

23.

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie montażu
stropów i stropodachów”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania: 1

÷

16 są z poziomu podstawowego,

zadania: 17

÷

22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi:

1. a, 2. , 3. b, 4. c, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. b, 12. c, 13. c,

14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. c, 19. b, 20. c, 21. c, 22. a.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać przeznaczenie płyty warstwowej
z rdzeniem styropianowym.

B

P

a

2

Określić cechy płyty warstwowej.

B

P

b

3

Określić budowę płyty warstwowej.

A

P

b

4

Określić właściwości techniczne płyty
warstwowej.

B

P

c

5

Wskazać rodzaj połączeń płyt warstwowych
w kalenicy.

B

P

b

6

Określić rodzaj materiału do wykonywania
śrub.

A

P

d

7

Wskazać rodzaj izolacji wykonywanej na
warstwie izolacji cieplnej w dachu.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8

Określić grubość blachy ocynkowanej
stosowanej do krycia dachów.

B

P

b

9

Określić rodzaj podkładu pod pokrycie z
blachy stalowej.

B

P

a

10

Podać kolejność montażu stropu
drewnianego.

A

P

d

11

Wskazać miejsce układania belek stropowych
w budynkach murowanych.

A

P

b

12

Określić rodzaj materiału do wykonywania
ślepego pułapu.

A

P

c

13

Wskazać elementy do których mocuje się
podsufitkę.

A

P

c

14

Określić cel stosowania materiałów do
izolacji cieplnej w stropach.

C

P

b

15

Określić cel stosowania wełny mineralnej
w stropach.

B

P

b

16

Określić rodzaj materiału służącego do
uszczelniania połączeń płyt.

A

P

b

17

Określić rodzaj materiału do mocowania płyt
warstwowych do konstrukcji wsporczej.

C

PP

c

18

Wskazać rodzaj materiału do mocowania
obróbek blacharskich.

C

PP

c

19

Wskazać rodzaj materiału do uszczelniania
obróbek blacharskich w miejscach połączeń.

C

PP

b

20 Określić masę przekrycia lekkiego.

C

PP

c

21

Określić rodzaj materiału na konstrukcję
wsporczą.

C

PP

c

22

Wskazać miejsce ułożenia izolacji cieplnej
w stropie drewnianym.

C

PP

a




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania typu wielokrotnego

wyboru.

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane

są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna;
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeśli się pomylisz i błędnie zaznaczysz

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

7. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,

natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od 17 do 22).

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym lub poliuretanowym to

a) elementy budowlane o złożonej strukturze.
b) płyty zbudowane z kilku warstw drewna.
c) płyty betonowe docieplane.
d) elementy do izolacji podłóg drewnianych.

2. Płyty warstwowe charakteryzują się

a) dobrą przepuszczalnością powietrza.
b) szybkością i łatwością montażu.
c) brakiem możliwości współpracy z innymi materiałami budowlanymi.
d) dużą masą własną.


3. Materiał budowlany składający się z dwóch profilowanych blach i styropianu

umieszczonego między nimi nazywamy
a) płytą styropianową.
b) płytą warstwową z rdzeniem styropianowym.
c) blachą dachówkową.
d) płytą propylenową.

4. Płyty warstwowe mają

a) dużą masę.
b) małą odporność na niskie temperatury.
c) dobre właściwości cieplne.
d) małe zastosowanie w budownictwie.

5. Połączenie płyt warstwowych w kalenicy wykonuje się za pomocą

a) papy asfaltowej.
b) obróbki blacharskiej.
c) papy termozgrzewalnej.
d) silikonu.


6. Śruby i wkręty wykonywane są

a) z tworzywa sztucznego.
b) z aluminium.
c) z miedzi.
d) ze stali nierdzewnej.

7. Na warstwie izolacji cieplnej dachu wykonuje się

a) tynk cienkowarstwowy.
b) izolację wodochronną z papy.
c) powłokę z lepiku.
d) kolejną warstwę izolacji cieplnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Grubość blachy ocynkowanej stosowanej do krycia dachów wynosi

a) 0,35

÷

0,5 mm.

b) 0,55

÷

0,7 mm.

c) 0,4

÷

0,45 mm.

d) 0,6

÷

0,85 mm.

9. Pod pokrycie blachą płaską stalową wykonuje się podkład

a) z desek w odstępach co 5 cm.
b) z desek w odstępach co 10 cm.
c) z desek w odstępach co 25 cm.
d) z desek w odstępach co 50 cm.

10. Montaż stropu drewnianego zaczyna się od

a) wykonania podsufitki.
b) wykonania ślepego pułapu.
c) zamontowania legarów.
d) zamocowania belek stropowych.


11. W budynkach murowanych belki stropowe układa się

a) na oczepach i słupkach
b) w gniazdach lub na murłatach.
c) na nadprożach lub podciągach.
d) na wieńcach lub nadprożach.


12. Do wykonania ślepego pułapu używa się

a) płyt gipsowo-kartonowych.
b) belek drewnianych.
c) desek gr. 19

÷

25 mm, III lub IV klasy.

d) płyt pilśniowych.


13. Podsufitkę mocuje się do

a) ścian bocznych.
b) ślepego pułapu.
c) belek stropowych.
d) murłat.


14. Stosowanie materiałów do izolacji cieplnej stropów ma na celu

a) wygłuszenie pomieszczenia.
b) zminimalizowania strat ciepła.
c) poprawienia wyglądu konstrukcji.
d) ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi.


15. Wełna mineralna wykorzystywana jest do

a) zabezpieczenia drewna przed wilgocią.
b) izolacji termicznej.
c) paroizolacji.
d) mocowania płyt gipsowych.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16. Do uszczelniania połączeń płyt z rdzeniem styropianowym służy

a) klej do styropianu.
b) uszczelniacz silikonowy.
c) masa klejowa.
d) gruntownik.

17. Płyty warstwowe mocuje się do stalowej konstrukcji wsporczej za pomocą

a) listew stalowych.
b) kołków rozporowych.
c) śruby samowiercącej z podkładką.
d) nitów zrywalnych.


18. Zewnętrzne obróbki blacharskie mocuje się do płyt warstwowych za pomocą

a) śrub z nakrętkami.
b) nitów zwykłych.
c) nitów szczelnych.
d) wkrętów.


19. Obróbki blacharskie na połączeniach uszczelnia się za pomocą

a) silikonu uniwersalnego.
b) masy uszczelniającej.
c) taśmy dwustronnej.
d) piany montażowej.


20. Do lekkiej obudowy zaliczamy przekrycia o masie do

a) 20 kg/m2.
b) 30 kg/m2.
c) 40 kg/m2.
d) 45 kg/m2.

21. Konstrukcję wsporczą pod przekrycie z blach fałdowych stanowią

a) płyty warstwowe.
b) słupy nośne.
c) dźwigary stalowe.
d) łaty drewniane.


22. Izolację cieplną w stropie drewnianym układa się

a) między elementami konstrukcji.
b) pod blachami fałdowymi.
c) na płycie gipsowo-kartonowej.
d) w zależności od wykonawcy.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko...................................................................

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Kingspan dla projektantów- Poradnik : System obudowy dachów i ścian. Lipsko 2004
2. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Praca zbiorowa, Poradnik inżyniera i technika budowlanego. Arkady, Warszawa 1986
4. www. baas.pl- 2006.04.14
5. www. balex.com.pl- 2006.04.14
6. www. panel-metal.pl- 2006.04.14

