ciesla 712[02] z2 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ





Radosław Krzyżanowski




Montowanie elementów ściennych 712[02].Z2.03







Poradnik dla nauczyciela



















Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
inż. Alicja Korobczak


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Radosław Krzyżanowski


Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka


Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.03
„Montowanie elementów ściennych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
cieśla.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Materiały ścienne prefabrykowane

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Narzędzia i sprzęt do montażu elementów ściennych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Montaż elementów ściennych płytowych Atlantis

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Montaż elementów płytowych PW-8

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Montaż elementów ściennych z blachy

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Montaż elementów ściennych drewnianych

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7.Przepisy bhp przy robotach montażowych

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

38











background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym

uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem, tekstu przewodniego,
metody projektów, ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy

uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Montowanie elementów ściennych” stanowi jeden z elementów modułu

712[02].Z1 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4.


















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4















































Schemat układu jednostek modułowych

712[02].Z2

Montaż obiektów

z elementów prefabrykowanych

712[02].Z2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót montażowych

712[02].Z2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów

w robotach budowlanych

712[02].Z2.09

Rozliczanie robót montażowych

712[02].Z2.03

Montowanie elementów ściennych

712[02].Z2.04

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych

712[02].Z2.05

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów

712[02].Z2.06

Wykonywanie montażu schodów drewnianych

712[02].Z2.07

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów

drewnianych

712[02].Z2.08

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,

wykonywać i demontować rusztowania drewniane,

wykonywać drewniane ściany szkieletowe,

wykonywać ściany wieńcowe,

wykonywać stropy drewniane,

wykonywać wiązary i dźwigary dachowe,

wykonywać deskowanie fundamentów i stóp fundamentowych,

wykonywać deskowanie ścian i słupów,

wykonywać deskowanie stropów,

wykonywać deskowanie schodów,

zabezpieczać ściany wykopów,

zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,

wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich,

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

korzystać z różnych źródeł informacji.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić rodzaje elementów ściennych,

dobrać materiały do montażu elementów ściennych,

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu,

zmontować elementy ścienne z płyt warstwowych Atlantis w technologii australijskiej
o różnej grubości,

zmontować elementy ścienne z płyt warstwowych Atlantis PV,

zmontować elementy ścienne z płyt warstwowych PW-8,

zmontować elementy ścienne z płyt warstwowych PUW-03,

zmontować elementy ścienne z blachy fałdowej i trapezowej,

zmontować ściany z gotowych elementów drewnianych,

wykonać montaż zgodnie z dokumentacją i przepisami bhp.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2.
Jednostka modułowa: Montowanie elementów ściennych 712[02].Z2.03

Temat: Materiały ścienne prefabrykowane warstwowe.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania stosowanych materiałów ściennych
prefabrykowanych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić rodzaj materiału do wykonania ścian prefabrykowanych warstwowych,

określić materiał z jakiego wykonany jest rdzeń płyty,

określić wymiary płyt prefabrykowanych,

omówić sposób dostarczania płyt na budowę.

Metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 45min.

Środki dydaktyczne:

film ilustrujący produkcję płyt warstwowych,

próbki płyt ściennych warstwowych,

zeszyt przedmiotowy,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Przygotowanie próbek materiałów oraz filmu,
5. Realizacja tematu:

Wszyscy uczniowie oglądają krótki film o produkcji płyt warstwowych.

Każdy uczeń analizuje na podstawie filmu, z jakich materiałów wykonana jest płyta

warstwowa (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).

Nauczyciel pokazuje uczniom próbki płyt ściennych warstwowych i wyjaśnia sposoby ich

łączenia.

Uczniowie opisują materiały ścienne warstwowe na podstawie próbek.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.

6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace napisane w zeszycie przedmiotowym w kolejności

wykonywania.

9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat wykonywania płyt warstwowych. Na podstawie

opisanej

technologii

wykonania

płyty

warstwowej

wypisz

wszystkie

materiały,

z jakich płyta jest wykonana.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Cieśla 712[02]
Moduł: Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych 712[02].Z2.
Jednostka modułowa: Montowanie elementów ściennych 712[02].Z2.03.

Temat: Montaż płyt ściennych Atlantis.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu płyt warstwowych Atlantis

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

omówić kolejność czynności podczas montażu płyt ściennych Atlantis,

omówić sposób łączenia elementów ściennych ze sobą,

omówić sposób łączenia elementów ściennych z fundamentem,

omówić narzędzia niezbędne do montażu płyt,

omówić sposób wykończenia zamontowanych elementów,

wykonać montaż elementów ścian warstwowych,

zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Metody nauczania-uczenia się:

metoda przewodniego tekstu,

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: 1 godzina 30 minut

Środki dydaktyczne:

elementy ścienne płyt Atlantis (dwa fragmenty płyt),

silikon,

wyciskacz do silikonu,

poziomnica,

zeszyt przedmiotowy,

przybory do pisania.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest połączenie ze sobą dwóch płyt Atlantis za pomocą silikonu.


FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą

metodą przewodniego tekstu.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Na jakiej konstrukcji montuje się płyty ścienne Atlantis?
2. Jakie fazy montażu płyt należy wyróżnić?
3. W jaki sposób zakończone są płyty ścienne Atlantis?
4. Jakich materiałów należy używać do łączenia płyt ze sobą?
5. Kiedy sprawdzamy poziom płyt podczas montażu?
6. Za pomocą jakich urządzeń rozprowadza się silikon w zamkach płyt?

PLANOWANIE
1. Ustal elementy, które należy połączyć.
2. Ustal narzędzia niezbędne podczas montażu.
3. Ustal materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Zorganizuj stanowisko pracy.
2. Ustaw na przygotowanym miejscu pierwszy element ściany, który będziesz łączył.
3. Włóż silikon do wyciskacza.
4. Wypełnij silikonem szczeliny zamka płyty.
5. Zestaw płyty ze sobą i mocno dociśnij.
6. Sprawdź pion zestawionych ze sobą elementów.
7. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
8. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
9. Zlikwiduj stanowisko pracy.

SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały dobrane materiały do wykonania ćwiczenia?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
3. Czy poprawnie został sprawdzony pion ustawionych płyt?
4. Czy prawidłowo wykonano połączenie elementów?

ANALIZA

Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel

podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Na podstawie wykonanego ćwiczenia i literatury opisz technologię wykonania montażu płyt

ściennych Atlantis.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały ścienne prefabrykowane

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj płyty ścienne warstwowe prefabrykowane do wznoszenia ścian na podstawie

foliogramów i opisz je.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy,
2) ustalić nazwy płyt warstwowych,
3) opisać w zeszycie płyty warstwowe rozpoznane na foliogramach,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy przedstawiające ścienne płyty warstwowe,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych próbek, z których wykonane są obudowy ścian hal, wybierz jedną,

którą uważasz za najlepszą i uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć przedstawione próbki,
2) porównać właściwości próbek elementów,
3) wybrać jedną próbkę najlepszą do zastosowania,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki elementów,

zeszyt,

długopis,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Narzędzia i sprzęt do montażu elementów ściennych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z zestawu narzędzi znajdujących się na stole w pracowni wybierz te, które będą potrzebne

podczas

montażu

płyt

ściennych

warstwowych

z

rdzeniem

styropianowym

i opisz je.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć narzędzia znajdujące się na stole,
2) spośród narzędzi wybrać te, które są potrzebne do montażu płyt ściennych,
3) opisać zastosowanie wybranych narzędzi w zeszycie,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) zlikwidować stanowisko pracy

.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy narzędzi i sprzętu,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dobierz narzędzia i sprzęt do łączenia elementów ściennych spośród znajdujących się na stole

w pracowni.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć narzędzia i sprzęt,
2) wybrać te, które służą do łączenia elementów ściennych,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

narzędzia i sprzęt do łączenia elementów ściennych,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Montaż elementów ściennych płytowych Atlantis

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Omów sposób mocowania płyty ściennej do fundamentu przy zastosowaniu kątownika

cokołowego, śrub samowiercących i kołków rozporowych na podstawie foliogramów.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy przedstawiające sposób mocowania płyt ściennych do fundamentu,
2) napisać kolejność czynności podczas łączenia płyty ściennej z fundamentem,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

foliogramy ilustrujące sposoby mocowania płyt ściennych do fundamentu,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie płyta-płyta (w ścianie) na kit silikonowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zestawić dwa fragmenty płyt ściennych,
3) wypełnić silikonem szczeliny zamka płyty,
4) połączyć dwa fragmenty płyt,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać samooceny ćwiczenia,
7) zlikwidować stanowisko pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

dwa fragmenty płyt ściennych Atlantis,

silikon,

wyciskacz do silikonu,

poziomnica,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonać połączenie płyt warstwowych Atlantis na uszczelniacz butylowy 801 w układzie

poziomym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
2) zestawić dwie płyty warstwowe Atlantis w układzie poziomym,
3) wypełnić uszczelniaczem szczeliny zamka płyty,
4) połączyć dwie płyty,
5) sprawdzić poziomnicą poprawność ustawienia płyt w układzie poziomym,
6) zaprezentować wykonaną pracę,
7) dokonać samooceny ćwiczenia,
8) zlikwidować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

dwie płyty warstwowe Atlantis,

uszczelniacz butylowy 801,

poziomnica

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Montaż elementów płytowych PW-8

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Utnij płytę warstwową PW–8 na określony wymiar oraz zamontuj ją do konstrukcji stalowej

wskazanej przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) zgromadzić materiały i narzędzia,
3) dokonać potrzebnych pomiarów,
4) dociąć płytę,
5) zamontować płytę,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

łączniki samowiercące,

poziomnica,

flamaster,

przymiar metrowy,

wkrętarka,

pilarka.


Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż płyt warstwowych PW-8 łączonych wkrętami samowiercącymi do konstrukcji i

listwami stykowymi zasuwanymi E-0950 z użyciem uszczelek poliuretanowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) zgromadzić materiały i narzędzia,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3) dokonać potrzebnych pomiarów,
4) dociąć płytę,
5) zamontować płytę,
6) zlikwidować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

płyty PW-8,

łączniki samowiercące,

poziomnica,

flamaster,

przymiar metrowy,

wkrętarka,

pilarka.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Montaż elementów ściennych z blachy

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Po obejrzeniu foliogramów omów sposób mocowania arkuszy blachy fałdowej do rygli

stalowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć foliogramy,
2) napisać kolejność czynności przy montażu arkusza blachy,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

foliogramy ilustrujące sposób mocowania arkuszy blachy fałdowej do rygli stalowych,

zeszyt ,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Zamontuj trzy arkusze blachy trapezowej do rygli stalowych przy pomocy wkrętów

samowiercących.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zgromadzić materiały,
3) zgromadzić narzędzia,
4) przeprowadzić montaż blach,
5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) dokonać prezentacji ćwiczenia,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusze blachy trapezowej,

wkręty samowiercące,

wkrętarka,

poziomnica,

młotek,

punktak,

flamaster,

drabina,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Montaż elementów ściennych drewnianych

5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenie dwóch wskazanych przez nauczyciela fragmentów elementów ściennych

systemu „Ciechanów”.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zgromadzić materiały,
3) zgromadzić narzędzia,
4) przeprowadzić montaż elementów ściennych,
5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) dokonać prezentacji ćwiczenia,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

fragmenty elementów ściennych systemu „Ciechanów”,

papa,

nożyk do ciecia papy,

klepki drewniane,

gwoździe 3”,

komplet kluczy nasadowych,

poziomnica,

młotek,

łapka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenie dwóch wskazanych przez nauczyciela fragmentów elementów ściennych

systemu Domont.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zgromadzić materiały,
3) zgromadzić narzędzia,
4) przeprowadzić montaż elementów ściennych,
5) zlikwidować stanowisko pracy,
6) dokonać prezentacji ćwiczenia,
7) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

fragmenty elementów ściennych Domont,

klamry z płaskowników,

pióro obce,

wkręty do drewna,

wkrętarka,

komplet końcówek do wkrętarki,

literatura z rozdziału 7.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. Przepisy bhp przy robotach montażowych

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wybierz spośród znajdujących się na stole w pracowni środków ochrony osobistej te, które

stosuje cieśla montujący elementy ścienne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć środki ochrony osobistej znajdujące się na stole,
2) wybrać te środki ochrony, które stosuje cieśla,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

środki ochrony osobistej,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Dokonaj oględzin leżących na stole narzędzi ręcznych, oceń ich stan techniczny i omów

ewentualne wady.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obejrzeć dokładnie narzędzia,
2) odłożyć narzędzia, które nie spełniają odpowiednich warunków stanu technicznego,
3) omówić kolejno zauważone wady,
4) zapisać w zeszycie zauważone wady,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

różne narzędzia montażowe (młotki, wkrętaki, wyciskacz do silikonu, ściski, przymiary,
kątowniki, piły, żabki, itp.); również uszkodzone,

przybory do pisania,

zeszyt .

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie elementów ściennych”.

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego,

zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny
szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. c, 5. d, 6. b, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 12. b,
13. b, 14. c, 15. a, 16. d, 17.b, 18. b, 19. b, 20. b, 21. c, 22. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Wskazać, do jakiego typu płyt
prefabrykowanych zalicza się płyty Atlantis.

B

P

b

2

Wskazać materiał, z jakiego wykonany jest
rdzeń płyt warstwowych.

B

P

c

3

Ustalić, czym łączy się elementy ścienne
warstwowe.

C

P

d

4

Ustalić szerokość płyt Atlantis.

C

P

c

5

Wskazać nazwę przyrządu do
rozprowadzania
w płycie silikonu.

B

P

d

6

Ustalić, jakiego narzędzia nie należy używać
do cięcia płyt prefabrykowanych
warstwowych.

C

P

b

7

Ustalić, czym łączy się ze sobą zamki w
płytach ściennych Atlantis.

C

P

a

8

Ustalić rozmieszczenie wkrętów
samowiercących w obróbkach płyt.

C

P

c

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9

Ustalić, czym zabezpiecza się naroża ścian
z płyt prefabrykowanych warstwowych
Atlantis.

C

P

b

10

Ustalić nazwę łącznika nie znajdującego
zastosowania do mocowania blach
fałdowych.

C

P

c

11

Ustalić, do jakich elementów konstrukcyjnych
mocuje się blachę fałdową.

B

P

a

12

Określić sposób mocowania blach fałdowych
do rygli pośrednich.

B

P

b

13

Ustalić przekrój listew łączących naroże w
systemie DMT.

B

P

b

14

Ustalić grubość ścian nośnych w systemie
Domont.

B

P

c

15

Wskazać rodzaj łącznika stosowanego
w narożach w systemie „Ciechanów”.

C

P

a

16

Wskazać rodzaj łącznika stosowanego do
łączenia elementów ściennych w systemie
Domont.

C

P

d

17

Wskazać środki ochrony osobistej stosowane
podczas robót montażowych na wysokości.

B

P

b

18

Ustalić, gdzie należy zapisać szkolenie
związane z zapoznaniem pracowników z
technologią wykonania robót

C

PP

b

19

Ustalić ilość sztuk płyt potrzebnych do
montażu ściany

C

PP

b

20

Obliczyć ilość wkrętów samowiercących do
przymocowania arkusza blachy fałdowej

D

PP

b

21

Ustalić rodzaj wkrętów samowiercących do
montażu płyt PW-8 dla pomieszczenia o
wilgotności powyżej 70%

C

PP

c

22

Ustalić wartość współczynnika przenikania

ciepła przez najgrubsze płyty warstwowe

D

PP

a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły

uczniom największe trudności.

12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane są

cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna ; wybierz ją
i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.

7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, natomiast w

części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż
są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 18 do 22).

9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie zadania na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Elementy ścienne Atlantis zalicza się do płyt prefabrykowanych:

a) drewnianych.
b) warstwowych.
c) aluminiowych.
d) z tworzyw sztucznych.

2. Płyty ścienne warstwowe mają rdzeń zazwyczaj wykonany ze:

a) stali.
b) sklejki.
c) styropianu.
d) stłuczki szklanej.

3. Łączenie elementów ściennych warstwowych odbywa się najczęściej za pomocą:

a) gwoździ.
b) pawania.
c) nitowania.
d) wkrętów samowiercących.

4. Szerokość płyt Atlantis wynosi:

a) 600 mm.
b) 1000 mm.
c) 1200 mm.
d) 1250 mm.

5. Silikon w płycie rozprowadza się za pomocą:

a) pędzla.
b) pistoletu.
c) szpachelki.
d) wyciskacza.

6. Do cięcia płyt prefabrykowanych warstwowych nie należy używać:

a) pilarek.
b) szlifierek.
c) nożyc ręcznych.
d) nożyc mechanicznych.

7. Do łączenia ze sobą zamków w płytach ściennych Atlantis używa się:

a) silikonu.
b) wkrętów.
c) spawarki.
d) grzewarki.

8. Montaż obróbek cokołowych wykonuje się za pomocą wkrętów samowiercących, które

rozmieszcza się co:
a) 10 cm.
b) 20 cm.
c) 30 cm.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

d) 40 cm.

9. Naroża ścian z płyt prefabrykowanych warstwowych Atlantis zabezpiecza się:

a) taśmą aluminiową.
b) listwami kątowymi.
c) pianką poliuretanową.
d) opaską z tworzyw sztucznych.


10. Do mocowania blach fałdowych nie używa się

a) wkrętów samowiercących.
b) kołków wstrzeliwanych.
c) kołków rozporowych.
d) nitów.

11. Blachy fałdowe mocowane są do:

a) rygli.
b) belek.
c) słupów.
d) stropów.

12. Arkusz blachy fałdowej w środkowej części mocowany jest w:

a) każdej fałdzie.
b) co drugiej fałdzie.
c) co trzeciej fałdzie.
d) co czwartej fałdzie.

13. W systemie DMT połączenie ścian w narożu odbywa się przy pomocy listwy o przekroju:

a)20x20 mm.
b)25x25 mm.
c)35x35 mm.
d)35x25 mm.

14. Ściany nośne w systemie Domont mają grubość:

a) 140 mm.
b) 120 mm.
c) 100 mm.
d) 80 mm.

15. Połączenie w narożu elementów ściennych w systemie „Ciechanów” odbywa się przy

pomocy:
a) śrub.
b) gwoździ.
c) klamer z płaskowników.
d) pióra obcego i sworznia.


16. Połączenie dwóch elementów ściennych w systemie Domont odbywa się przy pomocy:

a) śrub.
b) gwoździ.
c) klamer z płaskowników.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

d) pióra obcego i sworznia.

17. Podczas robót montażowych oprócz odzieży ochronnej należy stosować:

a) nakolanniki.
b) szelki ochronne.
c) okulary ochronne.
d) maski przeciwpyłowe.

18. Przeprowadzenie szkolenia związanego z zapoznaniem pracowników z technologią wykonania

robót należy odnotować w:
a) nstrukcji szkoleń.
b) dzienniku budowy.
c) protokole odbioru robót.
d) notatce sporządzonej po zakończeniu szkolenia.

19. Oblicz, ile sztuk płyt Atlantis należy przygotować do montażu ściany hali o wysokości 6m i

długości 96m (do montażu należy użyć płyty o długości 6000 mm i szerokości 1200 mm):
a) 50 sztuk.
b) 80 sztuk.
c) 96 sztuk.
d) 115 sztuk.

20. Ile wkrętów samowiercących należy użyć do przymocowania arkusza blachy fałdowej o

wymiarach wysokość 4,8 m i szerokość 1,09 m z czterema dolnymi falami wiedząc, że rygle
rozstawione są co 1,20 m?
a)12 sztuk.
b)14 sztuk.
c)16 sztuk.
d)18 sztuk.


21. W obiektach, w których wilgotność stale przekracza 70% do montażu płyt PW-8 należy użyć

wkrętów samowiercących:
a) długości 4 cm.
b) ocynkowanych.
c) ze stali nierdzewnej.
d) z podkładką polietylenową.

22. Wartość współczynnika przenikania ciepła w najgrubszych płytach warstwowych wynosi:

a) 0,137 W/m²K
b) 0,317 W/m²K
c) 0,337 V/m²K
d) 0,137 W/cm²K

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montowanie elementów ściennych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie elementów ściennych”.

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru z których:

zadania 1÷ 17 są z poziomu podstawowego,

zadania18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń

otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny
szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. d, 10. d, 11. b, 12. c,
13. a, 14. a, 15. d, 16. d, 17.d, 18. b, 19. c, 20. c, 21. c, 22. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1

Ustalić, do jakiego elementu mocowane są
płyty PW–8.

B

P

a

2

Określić rodzaj łącznika występującego
miedzy dwoma płytami PW–8.

B

P

c

3

Wskazać rodzaj łącznika stosowanego do
mocowania płyt warstwowych w
pomieszczeniach o wilgotności powyżej
70%.

A

P

d

4

Ustalić, jakimi łącznikami mocowane są
blachy fałdowe.

B

P

b

5

Określić rodzaj łącznika stosowanego przy
mocowaniu blachy fałdowej do elementu
cienkościennego.

C

P

a

6

Ustalić, jak gęsto mocowane są łączniki
blachy fałdowej do rygli środkowych.

B

P

b

7

Ustalić rozstaw elementów, do których
mocuje się blachy fałdowe.

C

P

d

8

Określić rodzaj łącznika stosowanego do
łączenia elementów systemu „Ciechanów”.

B

P

a

9

Określić grubość elementów nośnych
wykonywanych w systemie Domont.

B

P

d

10 Określić rodzaj łącznika stosowanego do

B

P

d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

połączenia elementów w systemie Domont.

11

Określić, z jakiego materiału wykonana jest
obudowa płyty warstwowej Atlantis z
rdzeniem styropianowym.

C

P

b

12

Wskazać grubość styropianu występującą
jako rdzeń w płycie Atlantis.

B

P

c

13

Rozpoznać urządzenie mechaniczne
przedstawione na rysunku.

A

P

a

14

Określić urządzenie do cięcia płyt
warstwowych obudowanych blachą.

C

P

a

15

Ustalić fazy mocowania płyt warstwowych
Atlantis.

B

P

d

16

Określić sposób mocowania płyty Atlantis
do kątownika.

C

P

d

17

Określić środki ochrony osobistej
stosowane podczas montażu ścian.

B

P

d

18

Określić wysokości robót przy montażu
ścian, gdzie mogą być zatrudnieni tylko
pracownicy pełnoletni.

B

PP

b

19

Określić sposób podnoszenia płyt
prefabrykowanych przenoszonych za
pomocą żurawia.

C

PP

c

20

Obliczyć ilość płyt warstwowych do
obudowy hali.

D

PP

c

21

Obliczyć zużycie blachy do obudowy ścian
hali.

D

PP

c

22

Określić, na jakiej wysokości może
znajdować się element przenoszony przez
żuraw, aby montażysta mógł bezpiecznie
pracować.

C

PP

d
















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły

uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania otwarte na dokończenie (1 –

10) i wielokrotnego wyboru (11÷22).

5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi według przyjętych zasad:
7. w zadaniach otwartych na dokończenie (od numeru 1do10) wpisz odpowiedź
8. w wyznaczone pole,
9. w zadaniach wielokrotnego wyboru (od numeru 11 do 22) są cztery możliwe odpowiedzi

a,b,c,d, ale tylko jedna odpowiedź jest poprawna, zaznacz ją znakiem X,

10. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.

11. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego, natomiast

w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż
są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań
o numerach od18 do22).

12. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
13. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie zadania na

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

14. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE

ODPOWIEDZI.

15. Na rozwiązanie testu masz 45 minut

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Konstrukcję nośną dla płyt warstwowych PW–8 stanowią poziomo ułożone:

a) rygle.
b) słupki.
c) kotwy.
d) podwaliny.

2. Płyty PW–8 łączy się między sobą na:

a) nity.
b) ruby.
c) ióro i wpust.
d) kołki rozporowe.

3. W obiektach, w których utrzymuje się stała wilgotność powyżej 70 % do mocowania płyt:

używa się:
a) nity.
b) śruby.
c) wkręty samowiercące.
d) łączniki ze stali nierdzewnej.

4. Mocowanie blach fałdowych do rygli nie odbywa się przy pomocy:

a) nitów.
b) kołków rozporowych.
c) kołków wstrzeliwanych.
d) wkrętów samowiercęcych.

5. Montowanie blach fałdowych do elementów cienkościennych wykonuje się za pomocą:

a) nitów.
b) kołków rozporowych.
c) kołków wstrzeliwanych.
d) wkrętów samowiercęcych.

6. Mocowanie arkuszy blach fałdowych do „środkowych” rygli wykonuje się:

a) w każdej fałdzie.
b) co drugą fałdę.
b) co trzeci fałdę.
c) co czwarta fałdę.

7. Elementy, do których mocuje się blachy fałdowe najczęściej rozmieszczone są co:

a) 900 mm.
b) 1000 mm.
c) 1100 mm.
d) 200 mm.

8. Elementy ścienne w systemie „Ciechanów” łączone są miedzy sobą za pomocą:

a) śrub.
b) nitów.
c) kołków wstrzeliwanych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

d) wkrętów samowiercęcych.


9. Elementy ścienne nośne w systemie Domont maja grubość:

a) 70 mm.
b) 80 mm.
c) 90 mm.
d) 100 mm.

10. Elementy ścienne w systemie Domont łączy się między sobą na:

a) kołki .
b) śruby.
c) pióro obce..
d) pióro obce i sworzeń.

11. Płyta warstwowa Atlantis z rdzeniem styropianowym obudowana jest:

a) obustronnie drewnem.
b) obustronnie blachą o grubości 5 mm.
c) obustronnie tworzywem sztucznym.
d) z jednej strony blachą, z drugiej drewnem.

12. Styropian występujący jako rdzeń w płytach warstwowych Atlantis ma grubość od:

a) 20÷40 mm.
b) 40÷60 mm.
c) 60÷250mm.
d) 250÷400mm.


13. Na rysunku przedstawione urządzenie mechaniczne, to:

a)sczepiacz.
b)wiertarka.
c)pilarka tarczowa.
d)pilarka taśmowa.

14. Do cięcia płyt warstwowych obudowanych blachą zaleca się stosowanie

a) pilarek.
b) szlifierek.
c) pił ręcznych.
d) pił mechanicznych.


15. Mocowanie płyt warstwowych Atlantis składa się z dwóch faz: pierwsza polega na:

a) skręceniu płyt, druga na ustawieniu płyt na cokole.
b) sklejeniu klejem płyt, druga na przykręceniu płyty do fundamentu.
c) zgrzaniu ze sobą płyt, druga na przymocowaniu śrubami płyty do fundamentu.
d) wypełnieniu

silikonem

szczeliny

zamka

płyty,

druga

na

mocowaniu

płyty

na fundamencie.



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

16. Płytę Atlantis mocuje się do kątownika przy pomocy:

a) kleju.
b) nitów.
c) gwoździ.
d) wkrętów samowiercących.


17. Podczas montażu ścian należy stosować oprócz odzieży ochronnej i kasku:

a) maskę przeciwpyłową.
b) maskę ochronną.
c) okulary ochronne.
d) szelki ochronne.


18. Przy montażu ścian muszą być zatrudnieni pracownicy pełnoletni, jeśli prace wykonywane są na

wysokości powyżej:
a) 2,0 m.
b) 3,0 m.
c) 4,0 m.
d) 5,0 m.


19. Płyty prefabrykowane przenoszone za pomocą żurawia mogą być podnoszone jedynie:

a) po zaczepieniu lin na płycie.
b) po zamocowaniu płyty na trawersie.
c) przy pionowym położeniu lin udźwigu.
d) po dokładnym zamocowaniu płyty na zawiesiu.


20. Cztery ściany hali przemysłowej należy obudować płytami warstwowymi. Dwie ściany mają

wymiary 15x5 m, a dwie następne 12x5 m. Wiedząc, że wymiary jednej płyty warstwowej
wynoszą 5000x1200 mm, oblicz, ile sztuk płyt należy przygotować?
a) 44.
b) 45.
c) 46.
d) 48.

21. Ile metrów kwadratowych blachy fałdowej należy użyć do obudowy dwóch ścian

o wymiarach 8x12 m?
a) 96 m².
b) 100 m².
c) 194 m².
d) 200 m².

22. Podczas montażu elementów prefabrykowanych nie wolno zbliżać się do elementu zanim nie

zostanie opuszczony przy pomocy żurawia na wysokość:
a)1,5 m.
b)1,0 m.
c)0,75 m.
d)0,5 m.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montowanie elementów ściennych


Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

6. LITERATURA

1. Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. Cz. 1.WSiP, Warszawa 1997
2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Nowak H.: Stolarstwo. WSiP, Warszawa 2000
4. Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 2005
5. Żenczykowski W.: Budownictwo Ogólne tom II. ARKADY, Warszawa 1990
6. Czasopisma: „Murator”.
7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r w sprawie bezpieczeństwa i

higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003 r. Nr 47)

