„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Radosław Krzyżanowski
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
712[02].Z2.08
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Sylwester Wesołowski
inż. Andrzej Dygas
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Radosław Krzyżanowski
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[02].Z2.08
„Wykonywanie rusztowań do robót montażowych” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cieśla.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Materiały na rusztowania
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Rusztowania na kozłach
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Rusztowania stolikowe
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Rusztowania z rur stalowych
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
5.6. Rusztowania teleskopowe
21
5.6.1. Ćwiczenia
21
5.7. Rusztowania typu ”Warszawa”
23
5.7.1. Ćwiczenia
23
5.8. Rusztowania drabinowe
25
5.8.1. Ćwiczenia
25
5.9. Rusztowania ramowe
27
5.9.1. Ćwiczenia
27
5.10. Demontaż i składowanie rusztowań
29
5.10.1. Ćwiczenia
29
5.11. Bhp przy montażu i użytkowaniu rusztowań
31
5.11.1. Ćwiczenia
31
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
32
7. Literatura
47
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania: pokazu z objaśnieniem,
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
Jednostka modułowa „Wykonywanie rusztowań do robót montażowych” stanowi jeden
z elementów modułu 712[02].Z2 i jest zaznaczona na schemacie zamieszczonym na stronie 4.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[02].Z2
Montaż obiektów
z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn
do robót montażowych
712[02].Z2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów
w robotach budowlanych
712[02].Z2.09
Rozliczanie robót montażowych
712[02].Z2.03
Montowanie elementów ściennych
712[02].Z2.04
Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych
712[02].Z2.05
Wykonywanie montażu stopów i stropodachów
712[02].Z2.06
Wykonywanie montażu schodów drewnianych
712[02].Z2.07
Wykonywanie podłóg z gotowych elementów
drewnianych
712[02].Z2.08
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
−
dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich oraz montażowych,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich,
−
wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna,
−
wykonywać połączenia i złącza ciesielskie,
−
zabezpieczać drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
−
rozliczać roboty ciesielskie,
−
wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich,
−
stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić rusztowania do robót budowlanych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do montażu rusztowań,
−
zmontować rusztowania na kozłach,
−
zmontować rusztowania stolikowe,
−
zmontować rusztowania stojakowe,
−
zmontować rusztowania stojakowe teleskopowe,
−
zmontować rusztowania ramowe z rur,
−
zmontować rusztowania rurowe,
−
zmontować rusztowania drabinowe,
−
zmontować rusztowania typu „Warszawa”,
−
zastosować zabezpieczenia do pracy na wysokości,
−
wykonać demontaż rusztowań,
−
składować rusztowania,
−
wykonać montaż rusztowań przestrzegając zasad bhp.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
rusztowań
do
robót
montażowych
712[02].Z2.08
Temat: Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać rusztowanie,
−
dobrać odpowiednie rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót,
−
dokonać podziału rusztowań ze względu na zastosowany materiał,
−
dokonać podziału rusztowań ze względu na przeznaczenie.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa,
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film przedstawiający rusztowania do robót montażowych,
−
modele rusztowań,
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Film o rusztowaniach.
5. Realizacja zajęć:
−
uczniowie oglądają film i wypisują na kartkach nazwy rusztowań i ich zastosowanie.
−
uczniowie po wypisaniu na kartkach nazw rusztowań starają się przyporządkować ich
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela).
−
nauczyciel pokazuje uczniom modele rusztowań i objaśnia zakres zastosowania rusztowań.
−
uczniowie dokonują korekt w swoich pracach.
6. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
8. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj rusztowania wykonane w technologii drewnianej
i stalowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Cieśla 712[02]
Moduł:
Montaż obiektów z elementów prefabrykowanych
712[02].Z2.
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
rusztowań
do
robót
montażowych
712[02].Z2.08
Temat: Materiały na rusztowania.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów do wykonywania
rusztowań i ich przyporządkowania do poszczególnych typów rusztowań.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać materiały do wykonywania rusztowań,
−
stwierdzić przydatność poszczególnych materiałów do wbudowania w danym typie
rusztowania,
−
wskazać sposoby zabezpieczenia materiałów na rusztowania przed czynnikami
atmosferycznymi,
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa,
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
przybory do pisania,
−
film.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Film o materiałach stosowanych do wykonywania rusztowań przydatnych przy robotach
montażowych.
5. Realizacja tematu:
−
uczniowie oglądają film i wypisuje na kartkach nazwy rusztowań i materiałów
stosowanych do ich wykonania.
−
uczniowie po wypisaniu na kartkach nazw rusztowań starają się zanotować, jakie
warunki muszą spełniać materiały stosowane do wykonania rusztowań (w razie trudności
korzystają z pomocy nauczyciela).
−
nauczyciel omawia materiały stosowane do wykonywania rusztowań.
−
uczniowie dokonują korekt w swoich pracach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
6. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
7. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
9. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Materiały stosowane do wykonywania
rusztowań.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje rusztowań i zakres ich stosowania.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i wypisz wszystkie rodzaje rusztowań zaprezentowane na foliogramach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające rusztowania do robot montażowych,
2) wypisać nazwy rusztowań,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające rusztowania do robót montażowych,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Do kartek z wypisanymi nazwami rusztowań przyporządkuj kartki z możliwymi
zastosowaniami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rusztowań,
2) zapoznać się z zastosowaniem rusztowań,
3) przyporządkować przeznaczenie rusztowania do nazwy,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) przepisać ćwiczenie do zeszytu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami rusztowań,
−
samoprzylepne kartki z wydrukowanymi możliwościami zastosowania rusztowań,
−
przybory do pisania,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Materiały na rusztowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz, jakie parametry techniczne muszą spełniać rury zastosowane do budowy
rusztowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wymaganiami stawianymi rurom przeznaczonym do montażu rusztowań,
2) opisać jakiego typu rury można zastosować do budowy rusztowania,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
zeszyt,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opisz, na podstawie PN-B-03163-2 jakie parametry techniczne musi spełniać drewno
wbudowane w rusztowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wymaganiami technicznymi, jakim musi odpowiadać drewno stosowane
do wznoszenia rusztowań,
2) opisać parametry drewna zastosowanego do budowy rusztowań,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
–
norma PN-B-03163-2
–
przybory do pisania,
–
zeszyt,
–
literatura z rozdziału 6.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Rusztowania na kozłach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj rusztowanie na kozłach, na wysokość jednej kondygnacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zapisać na kartce nazwy wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania rusztowania,
3) zapisać na kartce nazwy narzędzi do wykonania rusztowania,
4) zapisać na kartce kolejność czynności wykonywanych podczas budowy rusztowania,
5) przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
6) wykonać kozły,
7) zmontować rusztowanie,
8) zlikwidować stanowisko pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
deski o przekroju 3,2x18 cm oraz 3,2x 12 cm,
−
gwoździe długości 100 mm,
−
piła lub pilarka,
−
młotek,
−
kątownik,
−
żabka,
−
miara metrowa,
−
ołówek stolarski,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj rusztowanie na kozłach, na wysokość dwóch kondygnacji do robót murarskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać kozły,
4) zmontować rusztowanie,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
deski o przekroju 3,2x18 cm oraz 3,2x 12cm,
−
krawędziaki o przekroju 12x12 cm oraz 7,6x7,6 cm,
−
gwoździe długości 100mm,
−
piła lub pilarka,
−
młotek,
−
kątownik,
−
żabka,
−
miara metrowa,
−
ołówek stolarski,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Rusztowania stolikowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj pomost a następnie zmontuj i ustaw rusztowanie stolikowe na wysokość jednej
kondygnacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) przygotować wszystkie materiały i narzędzia niezbędne do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać pomost
4) zmontować rusztowanie,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
ramy rusztowania,
−
deski grubości 32 mm,
−
gwoździe,
−
piła do cięcia drewna,
−
młotek,
−
żabka,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz materiały i wykonaj pomost dla wskazanej ramy rusztowania stolikowego,
a następnie zmontuj rusztowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wymogami bhp dotyczącymi wykonania rusztowania stolikowego,
2) dokonać niezbędnych pomiarów ramy,
3) wykonać rysunek roboczy,
4) zgromadzić narzędzia, materiały,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5) wykonać pomost,
6) złożyć rusztowanie,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rama rusztowania stolikowego,
−
instrukcja montażu rusztowania,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
deski,
−
gwoździe,
−
piła lub pilarka,
−
młotek,
−
kątownik,
−
żabka,
−
miara metrowa,
−
ołówek stolarski,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Rusztowania z rur stalowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj fragment rusztowania rurowego wysokości 3,6 m, składającego się z czterech
par stojaków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp,
2) przygotować materiały,
3) przygotować narzędzia,
4) ustawić rusztowanie,
5) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury stalowe średnicy 48 mm,
−
tarcze na pomosty,
−
podstawy pod stojaki,
−
krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm,
−
złącza wszystkie typy,
−
klucze płaskie,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj fragment rusztowania rurowego o wysokości 3,6 m, składającego się z czterech
par stojaków. Na rusztowaniu zamontuj bloczek do wciągania materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
2) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp,
3) przygotować materiały,
4) przygotować narzędzia,
5) wykonać rusztowanie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6) zamocować bloczek,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury stalowe średnicy 48 mm,
−
tarcze na pomosty,
−
podstawy pod stojaki,
−
krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm,
−
złącza wszystkie typy,
−
bloczek,
−
klucze płaskie,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Rusztowania teleskopowe
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz wszystkie elementy rusztowania teleskopowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową rusztowania,
2) wypisać w punktach elementy składowe rusztowania teleskopowego,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
model rusztowania,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz materiały i narzędzia oraz zmontuj i ustaw we wskazanym miejscu rusztowanie
teleskopowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczno – ruchową rusztowania teleskopowego,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
3) zgromadzić wszystkie elementy rusztowania,
4) zgromadzić narzędzia,
5) zmontować rusztowanie,
6) ustawić rusztowanie we wskazanym miejscu,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczno – ruchowa rusztowania teleskopowego,
−
narzędzia potrzebne do montażu,
−
elementy rusztowania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.7. Rusztowania typu „Warszawa”
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj w grupie trzyosobowej montaż rusztowania typu „Warszawa” na wysokość 3 m
(rusztowanie wolnostojące).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania,
2) zgromadzić wszystkie elementy rusztowania,
3) przeprowadzić montaż,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania,
−
podkłady z drewna,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj w grupie trzyosobowej montaż rusztowania typu „Warszawa” na wysokość
3 m, kotwiąc co 1 m do ściany.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania,
2) zgromadzić wszystkie elementy rusztowania,
3) przeprowadzić montaż,
4) zakotwić rusztowanie do ściany,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania,
−
haki,
−
drut o średnicy 2 mm,
−
młotek,
−
przymiar metrowy,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.8. Rusztowania drabinowe
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie trzech drabin rusztowania drabinowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zapoznać się ze sposobem połączenia drabin,
3) zgromadzić materiały i narzędzia,
4) połączyć drabiny,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
drabiny rusztowania drabinowego,
−
jarzma,
−
kliny,
−
przymiar metrowy,
−
młotek,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj w grupie trzyosobowej rusztowanie drabinowe z trzech segmentów drabin na
wysokość 3 m z zakotwieniem do muru i wzmocnieniem krzyżulcami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zgromadzić materiały,
3) zgromadzić narzędzia i sprzęt,
4) ustawić podkładki,
5) zmontować rusztowanie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
drabiny,
−
bale do wykonania pomostu o przekroju 50x250 mm,
−
deski do wykonania podkładek o wymiarach podkładki 25x120x1000 mm,
−
deski do wykonania krzyżulców o przekroju 25x140 mm,
−
jarzma,
−
kliny,
−
haki,
−
drut o średnicy 3mm,
−
młotek,
−
piła lub pilarka,
−
przymiar metrowy,
−
ołówek stolarski,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.9. Rusztowania ramowe
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zmontuj w grupie trzyosobowej rusztowanie ramowe na wysokość 2,5 m z elementem
komunikacji pionowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania,
3) zgromadzić wszystkie potrzebne elementy rusztowania,
4) wykonać montaż rusztowania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania ramowego,
−
podkład drewniany,
−
instrukcja montażu rusztowania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zmontuj w grupie trzyosobowej rusztowanie ramowe na wysokość 2,5m z zastosowaniem
podstawek, tężników i barier ochronnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp,
2) zapoznać się z instrukcją montażu rusztowania,
3) zgromadzić wszystkie potrzebne elementy rusztowania,
4) wykonać montaż rusztowania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy rusztowania ramowego,
−
podkład drewniany,
−
instrukcja montażu rusztowania,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.10. Demontaż i składowanie rusztowań
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podaj kolejność robót podczas demontażu rusztowania z rur stalowych. Do wykonania
ćwiczenia skorzystaj z planszy przedstawiającej rysunek rusztowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z rysunkiem na planszy,
2) wypisać na kartce nazwy wszystkich elementów rusztowania,
3) zapoznać się z instrukcją demontażu,
4) podać kolejność demontażu elementów rusztowania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansza z rysunkiem,
−
instrukcja demontażu,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dobierz narzędzia i zdemontuj rusztowanie z rur stalowych o wysokości 4 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją demontażu rusztowania,
2) przestrzegać zasady bhp podczas robot,
3) przygotować narzędzia do wykonania pracy,
4) zdemontować rusztowanie,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rusztowanie,
−
instrukcja demontażu rusztowania,
−
narzędzia do demontażu rusztowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
5.11. Bhp przy montażu i użytkowaniu rusztowań
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz zagrożenia, jakie występują podczas prac przy montażu rusztowań.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zagrożeniami, jakie występują podczas pracy przy montażu rusztowania,
2) obejrzeć film przedstawiający montaż rusztowania,
3) wypisać zagrożenia zauważone podczas oglądania filmu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film przedstawiający montaż rusztowania,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierz odzież roboczą i środki ochrony osobistej dla cieśli wykonującego rusztowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać części odzieży ochronnej i środki ochrony osobistej,
2) przykleić wybrane nazwy części odzieży i ochrony osobistej wypisane na kartkach
samoprzylepnych do właściwych eksponatów,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusz papieru,
−
samoprzylepne kartki z nazwami odzieży i środków ochrony osobistej,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
rusztowań do robót montażowych”.
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. a,
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17.b, 18. a, 19. a, 20. c, 21. c, 22. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Opisać zastosowanie rusztowań na kozłach.
B
P
b
2.
Zidentyfikować rusztowanie zamieszczone na
rysunku.
B
P
b
3.
Wskazać rodzaje łączników stosowanych do
montowania rusztowania ramowego.
C
P
d
4.
Zidentyfikować średnicę rur stosowaną na
rusztowania rurowe.
B
P
c
5.
Ustalić maksymalną wysokość kozłów
używanych na rusztowania.
B
P
c
6.
Ustalić zakład stosowany przy łączeniu drabin
rusztowania drabinowego.
C
P
b
7.
Zidentyfikować rodzaj łącznika stosowanego
do łączenia drabin w rusztowaniu drabinowym.
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
8.
Zidentyfikować rodzaj łącznika
przedstawionego na rysunku.
A
P
c
9.
Określić maksymalną wysokość, na jaką można
wykonać rusztowanie ramowe.
C
P
a
10.
Wskazać nazwę zamienną stosowaną do
rusztowania wiedeńskiego.
B
P
b
11. Określić kolejność demontażu rusztowań.
C
P
a
12.
Ustalić szerokość pomostu roboczego
rusztowania drabinowego.
B
P
a
13.
Ustalić grubość leżni będącej częścią składową
kozłów przeznaczonych do robót murarskich.
B
P
d
14.
Określić odległość pierwszego rzędu stojaków
rusztowania rurowego od ściany.
C
P
c
15.
Ustalić wysokość na jaką można ustawiać
rusztowanie typu „Warszawa” jako
wolnostojące.
C
P
a
16.
Określić jak gęsto należy kotwić drabiny
rusztowania drabinowego.
C
P
b
17.
Ustalić niezbędne środki zabezpieczające
pracownika podczas demontażu rusztowania.
C
P
b
18.
Określić wilgotność drewna stosowanego do
budowy rusztowań.
C
PP
a
19.
Ustalić ilość potrzebnych desek na wykonanie
pomostu rusztowania stolikowego.
D
PP
a
20.
Ustalić kiedy można rozpocząć pracę na
rusztowaniu.
C
PP
c
21.
Określić ilość potrzebnych desek na wykonanie
pomostu roboczego.
D
PP
c
22.
Ustalić ile śrub znajduje się w łączniku
wzdłużnym rusztowania rurowego.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typ zadań testowych, jakie
będą w teście.
5
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10 Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11 Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12 Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13 Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14 Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego
wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci pytania: 18 – 22, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
9. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Rusztowania na kozłach stosujemy do wykonywania robót:
a) elewacyjnych i konserwacyjnych.
b) murowych i licowania ścian zewnętrznych.
c) wykończeniowych i obróbek blacharskich.
d) na wyższych i niedostępnych kondygnacjach budynku.
2. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie
a) rurowe.
b) ramowe.
c) drabinowe.
d) na wysuwnicach.
3. Do łączenia elementów rusztowania ramowego używamy:
a) gwoździ.
b) śrub stalowych.
c) jarzm i klinów.
d) systemu trzpieniowo-zapadkowego.
4. Średnica rur stalowych stosowanych na rusztowania wynosi:
a) 28 mm.
b) 38 mm.
c) 48 mm.
d) 58 mm.
5. Wysokość maksymalna kozłów rusztowania wewnętrznego wynosi
a) 1,8 m.
b) 2,1 m.
c) 2,5 m.
d) 3,0 m.
6. Zakład łączonych drabin rusztowania drabinowego wynosi:
a) 1,5 m.
b) 2,0 m.
c) 2,5 m.
d) 3,0 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. Łączenie drabin rusztowania drabinowego wykonuje się za pomocą:
a) gwoździ.
b) jarzm i klinów.
c) śrub stalowych.
d) systemu trzpieniowo-zapadkowego.
8. Przedstawiony na rysunku element to:
a) krzyżulec.
b) złącze wzdłużne.
c) złącze krzyżowe.
d) D. złącze krzyżowo-obrotowe.
9. Maksymalna wysokość na jaką można ustawić rusztowanie ramowe wynosi:
a) 30 m.
b) 25 m.
c) 20 m.
d) 15m.
10. Inna nazwa rusztowania wiedeńskiego to rusztowanie:
a) teleskopowe
b) drabinowe.
c) na kozłach.
d) ramowe.
11. Demontaż rusztowań należy rozpocząć od zdjęcia w kolejności:
a) poręczy, odbojnicy i krzyżulców.
b) odbojnicy, pomostu i krzyżulców.
c) pomostu, krzyżulców i poręczy.
d) krzyżulców, poręczy i pomostu.
12. Szerokość pomostu w rusztowaniu drabinowym wynosi:
a) 50 cm.
b) 70 cm.
c) 75 cm.
d) 60 cm.
13. Leżnie w kozłach przeznaczonych do robót murarskich wykonywane są z:
a) desek gr. 25 mm.
b) desek gr. 32 mm.
c) desek gr. 38 mm.
d) krawędziaków 120 x 120 mm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
14. Pierwszy rząd stojaków rusztowania rurowego oddalony jest od ściany o:
a) 10 do 15 cm.
b) 15 do 20 cm.
c) 20 do 30 cm.
d) 20 do 35 cm.
15. Rusztowanie typu „Warszawa” można montować jako wolnostojące do wysokości:
a) 5 m.
b) 7,5 m.
c) 10 m.
d) 12,5 m.
16. Drabiny rusztowania drabinowego kotwi się do ściany co:
a) 3 m.
b) 4 m.
c) 5 m.
d) 6 m.
17. Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej:
a) maski przeciwpyłowe.
b) kaski i pasy ochronne.
c) kaski i okulary ochronne.
d) rękawice i maski ochronne.
CZĘŚĆ II
18. Wilgotność drewna do wykonania rusztowania nie powinna być większa niż:
a) 23%.
b) 25%.
c) 28%.
d) 30%.
19. Ile desek o grubości 32 mm i szerokości 120 mm, potrzeba na wykonanie pomostu
rusztowania stolikowego o wymiarach 4 x 2 m?
a) 42 szt.
b) 40 szt.
c) 38 szt.
d) 16 szt.
20. Prace na rusztowaniu przerwane na 12 dni można rozpocząć po:
a) odbiorze przez brygadzistę.
b) zakończeniu montażu rusztowania.
c) sprawdzeniu przez kierownika budowy.
d) sprawdzeniu rusztowania przez nadzór budowlany.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
21. Ile desek o wymiarach: grubość 32 mm, szerokość 18 cm, długość 2,5 m, potrzeba na
wykonanie pomostu o wymiarach 2,5 x 1,8 m.?
a) 6 szt.
b) 9 szt.
c) 10 szt.
d) 13 szt.
22. Ile śrub występuje w złączce wzdłużnej stosowanej w rusztowaniu rurowym?
a) 1 szt.
b) 2 szt.
c) 3 szt.
d) 4 szt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Test 2
Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Wykonywanie
rusztowań do robót montażowych”.
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. c, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. b, 10. b, 11. b,
12. c, 13. a, 14. c, 15. a, 16. a, 17.b, 18. d, 19. b, 20. b, 21. b, 22. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Opisać zastosowanie rusztowań na kozłach.
B
P
d
2. Zidentyfikować typy rusztowań stalowych.
A
P
d
3. Ustalić szerokość bortnic.
C
P
c
4.
Wskazać gatunek drzewa z którego
wykonywane są bortnice.
B
P
c
5.
Ustalić długość kozłów stosowanych na
rusztowania.
B
P
a
6.
Ustalić przekrój leżni kozłów rusztowań
stosowanych do robót murarskich.
B
P
c
7.
Ustalić jakim elementem jest rama rusztowania
stolikowego.
C
P
d
8.
Zidentyfikować długość pomostu roboczego
stosowanego do budowy rusztowania rurowego.
B
P
b
9.
Wskazać rodzaj złącza stojaków i podłużnic w
rusztowaniu rurowym.
C
P
b
10.
Ustalić wysokość poręczy montowanych na
rusztowaniu rurowym.
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
11.
Ustalić maksymalną wysokość na jaka można
podnieść rusztowanie typu RT1.
B
P
b
12.
Ustalić na jaką wysokość można ustawić
rusztowanie typu „Warszawa” kotwiąc je do
ściany.
C
P
c
13.
Określić maksymalne obciążenie pomost
rusztowania typu „Warszawa”.
C
P
a
14.
Zidentyfikować główny element rusztowania
wiedeńskiego.
B
P
c
15. Określić rozstaw ram rusztowania ramowego.
B
P
a
16.
Zidentyfikować jaki element stosowany jest na
leżnie rusztowania rurowego.
C
P
a
17.
Wskazać grubość desek stosowanych na
pomosty robocze i zabezpieczające.
C
P
b
18.
Określić jakim rodzajem urządzeń są
rusztowania.
C
PP
d
19.
Określić grubość ścianki rur stosowanych do
wykonania rusztowań rurowych.
C
PP
b
20.
Określić maksymalną masę elementów
podnoszonych przy pomocy bloczka
mocowanego do rusztowania rurowego.
C
PP
b
21.
Ustalić przy jakiej prędkości wiatru należy
zaprzestać demontażu rusztowań.
C
PP
b
22.
Ustalić kiedy kierownik budowy lub osoba
uprawniona powinna sprawdzić stan
rusztowania.
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test składa się z zadań o różnym stopniu trudności.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą
przysporzyć Ci pytania: 18 – 22, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.
9. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
10. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
CZĘŚĆ I
1. Rusztowania na kozłach stosowane są do wykonywania robót:
a) elewacyjnych i murowych.
b) malarskich i licowania płytkami.
c) montażowych i konserwacyjnych.
d) murowych, tynkarskich i okładzinowych.
2. Do rusztowań stalowych zaliczamy rusztowania:
a) weneckie.
b) na kozłach.
c) drabinowe.
d) ramowe.
3. Bortnice wykonywane są z desek o szerokości:
a) 160 mm.
b) 170 mm.
c) 180 mm.
d) 190 mm.
4. Na bortnice stosowane są deski z drewna:
a) dębowego.
b) lipowego.
c) sosnowego.
d) bukowego.
5. Długość kozłów stosowanych na rusztowania powinna wynosić:
a) 120% wysokości kozła.
b) 140% wysokości kozła.
c) 120 cm.
d) 140 cm.
6. Leżnie kozłów stosowanych do robót murarskich mają przekrój:
a) 80 x 80 mm.
b) 100 x 100 mm.
c) 120 x 120 mm.
d) 140 x 140 mm.
7. Rama rusztowania stolikowego jest elementem:
a) drewnianym.
b) nierozbieralnym.
c) z krawędziaków.
d) który można złożyć.
8. Tarcza pomostu roboczego rusztowania rurowego ma długość:
a) 206 cm.
b) 216 cm.
c) 226 cm.
d) 236 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
9. Stojaki i podłużnice rusztowania rurowego łączy się złączem:
a) klinowym.
b) wzdłużnym.
c) krzyżowym.
d) krzyżowo obrotowym.
10. Poręcze przy rusztowaniu rurowym umieszcza się na wysokości:
a) 650 i 1150 mm.
b) 600 i 1100 mm.
c) 650 i 1100 mm.
d) 600 i 1200 mm.
11. Rusztowanie teleskopowe typu RT1 można podnieść maksymalnie na wysokość:
a) 3.75 m.
b) 4.75 m.
c) 5.50 m.
d) 5.75 m.
12. Rusztowanie typu „Warszawa” jako kotwione można ustawić do wysokości:
a) 5 m.
b) 7,5 m.
c) 10 m.
d) 12,5 m.
13. Maksymalne dopuszczalne obciążenie pomostu rusztowania typu „Warszawa” wynosi:
a) 280 kg.
b) 270 kg.
c) 260 kg.
d) 240 kg.
14. Główny elementem rusztowania wiedeńskiego są:
a) leżnie.
b) stojaki.
c) drabiny.
d) rury stalowe.
15. Rozstaw ram rusztowania ramowego wynosi:
a) 250 cm.
b) 260 cm.
c) 270 cm.
d) 280 cm.
16. Na leżnie rusztowania rurowego stosuje się:
a) rury o długości 1,8 m.
b) rury o średnicy 52 mm.
c) krawędziaki o przekroju 100 x 100 mm.
d) krawędziaki o przekroju 120 x 120 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
45
17. Na pomosty robocze i zabezpieczające stosuje się deski o grubości:
a) 28 mm.
b) 38 mm.
c) 48 mm.
d) 50 mm.
CZĘŚĆ II
18. Rusztowania są to urządzenia:
a) pomocnicze.
b) tymczasowe.
c) służące do komunikacji.
d) tymczasowe i pomocnicze.
19. Grubość ścianki rur stosowanych do wykonania rusztowań rurowych wynosi:
a) 2,35 mm.
b) 3,25 mm.
c) 5,32 mm.
d) 32,5 mm.
20. Przy pomocy bloczka mocowanego do rusztowania rurowego można podnosić ciężary
o masie:
a) do 100 kg.
b) do 150 kg.
c) do 160 kg.
d) do 200 kg.
21. Demontaż rusztowań należy wstrzymać, gdy prędkość wiatru przekracza:
a) 9 m/s.
b) 10 m/s.
c) 11 m/s.
d) 12 m/s.
22. Rusztowanie powinno być sprawdzane każdorazowo przez kierownika budowy lub osobę
uprawnioną jeśli prace przerwano na okres dłuższy niż:
a) 8 dni.
b) 9 dni.
c) 10 dni.
d) 11 dni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
46
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie rusztowań do robót montażowych
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
21.
a
b
c
d
22.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
47
7. LITERATURA
1. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
2. Martinek W., Szymański. E.: Murarstwo i tynkarstwo. WSiP, Warszawa 1996
3. Poradnik inżyniera i technika budowlanego T. 6. ARKADY Warszawa 1986
4. Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warszawa 1992
5. Poradnik techniczny kierownika budowy. ARKADY Warszawa 1970
6. Roboty ciesielskie. Materiały do nauczania w ZSZ. WSiP, Warszawa 1980
7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 w sprawie bezpieczeństwa i higieny
pracy podczas wykonywania robót budowlanych.