0 35 uniid 1807

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 35

grupa 0

Obszar XI Przygotowanie do pisania i czytania

Temat: Słowa i litery

I.

Cele

Doskonalenie analizy i syntezy wyrazowej i słuchowej.

Utrwalanie liter alfabetu.

Doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie.

Doskonalenie czytania wyrazów.

Doskonalenie percepcji wzrokowo – ruchowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12.2 „Dziecko

interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania

”.

II.

Środki dydaktyczne



5 wyciętych kółek białych z jednej i czerwonych z drugiej strony



5 kopert z nazwami zadań: gra „Magik”, dopasowanie napisów do obrazków,
gra „Literki”, zabawa „Pokaż przedmiot”, zabawa „Licz i skocz”



komputer z projektorem



gra/plansza interaktywna „Magik”



gra/plansza interaktywna „Literki”



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5

III.

Przebieg zajęć

1.

Opowiadanie nauczycielki „Kłopot Piotrusia”

Nauczycielka opowiada:

„W pewnym mieście mieszkał sobie chłopiec, który nazywał się Piotruś.
Piotruś był bardzo wesołym chłopcem, chciał mieć kolegów i bawić się
z nimi. Niestety, miał pewien kłopot. Otóż w rękach Piotrusia wszystko się
psuło. Cokolwiek wziął do ręki, od razu było zniszczone.
Wszyscy w mieście wiedzieli, jaki jest Piotruś i wszyscy wszystko chowali
na jego widok.
Pewnego razu Piotruś pojechał z mamą do cyrku. Na scenie występował
magik, który poprosił Piotrusia na środek i wyczarował z kieszeni
Piotrusia kolorową papugę. Papuga zaczęła trzepotać skrzydłami i głośno
krzyczała: Piotruś psuje! Piotruś psuje!

background image

Elżbieta Bowdur

2


Magik popatrzył poważnie na chłopca i powiedział: jeśli wykonasz 5
trudnych zadań, dotknę cię moją magiczną różdżką i odtąd zabawki będą
się do ciebie uśmiechać.”

Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że zadania są w kopertach ukryte w sali.
Wybrane dziecko znajdzie kopertę z zadaniem i wszyscy pomogą Piotrusiowi.

Na tablicy jest przyczepione 5 białych kółek, po każdym wykonanym zadaniu,
będzie można odwrócić kółeczko, które z drugiej strony ma czerwony kolor.

2.

Zabawa ruchowa „zimno - ciepło”

Wybrane dziecko chodzi po sali i szuka koperty.

Nauczycielka naprowadza dziecko słowami: ciepło, zimno. Im bliżej koperty, tym
cieplej, im dalej, tym zimniej.

Pierwsza koperta leży przy komputerze. Zadanie do wykonania:

3.

Gra/plansza interaktywna „Magik”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Kapelusz magika

Magik

Opis interaktywności

Gra „Magik” polegająca na doskonaleniu analizy słuchowej, wyodrębnianiu głoski
w nagłosie.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia
grę „Magik”. Dzieci przyglądają się obrazkom na ekranie. Wybierane kolejno
dzieci klikają przedmioty:

Zaczynające się głoską „l”

Zaczynające się głoską „o”

Zaczynające się głoską „r”

Wszystkie zwierzęta.

Po wykonaniu zadania pierwsze kółeczko zostaje odwrócone na tablicy tak, aby
było czerwone.

4.

Zabawa ruchowa „lewo- prawo”

Wybrane dziecko chodzi po sali i szuka następnej koperty.

background image

Elżbieta Bowdur

3

Nauczycielka naprowadza dziecko słowami typu: 3 kroki w lewo, 2 kroki
w prawo, 2 kroki w przód itp.

Druga koperta leży ukryta na biurku nauczycielki. Zadanie do wykonania to:

5.

Dopasowanie napisów do obrazków – Wyprawka cz.5, str.21

Dzieci siadają do stolików i wykonują zadanie z Wyprawki. Po sprawdzeniu, czy
wszyscy dobrze wykonali zadanie, wybrane dziecko obraca drugie kółeczko na
tablicy.

6.

Zabawa ruchowa „zimno – ciepło”

Wybrane dziecko chodzi po sali i szuka następnej koperty.

Nauczycielka naprowadza dziecko słowami: ciepło, zimno.

Trzecia koperta leży ukryta przy komputerze. Trzecie zadanie do wykonania:

7.

Gra/plansza interaktywna „Literki”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Dinozaury

Brązowy dinozaur

Opis interaktywności

Gra „Literki” polegająca na doskonaleniu analizy i syntezy wyrazowej oraz
utrwalaniu liter.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia
grę „Literki” klikając brązowego dinozaura. Dzieci przyglądają się obrazkowi
i czytają literki z alfabetu na ekranie.

Następnie dobierają właściwą literę do wzoru graficznego wyrazu (jajo, wulkan,
dinozaur, wodospad
).

Trzecie kółeczko na tablicy zostaje odwrócone na czerwoną stronę.

Kolejne, czwarte zadanie to:

8.

Zabawa ruchowa – Pokaż przedmiot

Czwarta koperta ukryta np. na półce z zabawkami zawiera polecenia:

Stań przy przedmiotach w sali zaczynających się na głoskę „k” (np. krzesło), na
głoskę „o” (np. okno, obrus), na głoskę „d” (np. drzwi, dywan) itp.

background image

Elżbieta Bowdur

4

Czwarte kółeczko zostaje odwrócone. Zostaje ostatnia, piąta koperta, w której
jest zadanie:

9.

Zabawa ruchowa „Licz i skacz”

Nauczycielka czyta polecenia:

Podskocz tyle razy, ile sylab jest w wyrazie SAMOLOT,

Podskocz tyle razy, ile sylab jest w wyrazie AUTO,

Podskocz tyle razy, ile sylab jest w wyrazie MIŚ,

Dzieci odwracają na tablicy ostatnie, piąte kółeczko.

10.

Podsumowanie zajęć

Nauczycielka omawia wykonane zadania. Kończy opowiadanie, mówiąc, że dzięki
dzieciom Piotruś będzie miał wielu kolegów i dużo pięknych zabawek.

